Jeszcze kilkanaście lat temu wybór odkurzacza nie stanowił wielkiego problemu. Przyczyna była prosta – na rynku w rozsądnej cenie był dostępny praktycznie jeden rodzaj, a ewentualną alternatywą były drogie i oferowane w nowatorskiej formie akwizycji odkurzacze Rainbow. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – samych rodzajów odkurzaczy (nie mówiąc już o konkretnych modelach) jest zdecydowanie więcej. Spora jest też rozpiętość cenowa – od niecałych dwustu złotych do nawet kilkunastu tysięcy.

Rodzaje odkurzaczy – odkurzacz tradycyjny

Odkurzacz tradycyjny (najczęściej w wariancie z workiem, choć zdarzają się też bezworkowe) to nadal najpopularniejszy wybór w tym segmencie. Głównie ze względu na cenę – tego typu odkurzacze są zdecydowanie najtańsze ze wszystkich. Oczywiście nie należy zapominać, że koszty eksploatacji nie kończą się na zakupie samego urządzenia – trzeba pamiętać o zakupie worków (jednorazowych papierowych lub wielorazowych tekstylnych). W przypadku wariantu bezworkowego ten problem odpada, ale dochodzi inny – urządzenie trzeba regularnie czyścić, co też potrafi być uciążliwe.

Rodzaje odkurzaczy – odkurzacz z filtrem wodnym

Na pierwszy rzut oka podobny do tego najbardziej powszechnego, opisanego w poprzednim akapicie, ale z jedną, znaczącą różnicą. Zastosowanie filtra wodnego pozwala na dokładniejsze usuwanie zanieczyszczeń, co docenią szczególnie alergicy oraz właściciele zwierząt. Takie odkurzacze są też wyposażone w filtr HEPA, który nie pozwala, aby drobinki kurzu i bakterie wydostały się z powrotem na zewnątrz urządzenia. Wodę należy wymieniać po każdym sprzątaniu. Podczas wyboru należy kierować się prostą zasadą – im większa jest powierzchnia sprzątania, tym większy powinien być zbiornik na wodę.

Rodzaje odkurzaczy – odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego nie tylko ze względu na rozmiary, dzięki którym sprawdzi się dobrze nawet w bardzo małych mieszkaniach. Jego dużą zaletą jest mobilność – większość modeli jest wyposażonych w zasilanie akumulatorowe, dzięki czemu można uniknąć problemów z zaczepiającym się o wszystko podczas sprzątania kablem. Dodatkowo wiele modeli ma wbudowany odkurzacz ręczny, który można odczepić od całości i dzięki temu wyczyścić trudno dostępne miejsca, a także wykorzystać poza mieszkaniem, na przykład w samochodzie. Moc jest porównywalna do odkurzaczy tradycyjnych, a cena nieznacznie wyższa.

Rodzaje odkurzaczy – robot sprzątający

Od kilku lat dużą popularnością cieszą się roboty sprzątające, które w odpowiednich warunkach mogą stanowić dobrą alternatywę dla wszystkich wymienionych wyżej odkurzaczy. Założenia są bardzo dobre – robot sprzątający wykonuje całą pracę sam i nie potrzebuje przy tym nadzoru człowieka. Niestety, ma też swoje ograniczenia – jego praca jest zdecydowanie dłuższa niż w przypadku opcji tradycyjnych, a sprzęt nie zawsze dobrze radzi sobie w pomieszczeniach z nieregularnym podłożem, czyli na przykład dywanami. Jeszcze do niedawna roboty sprzątające były też zdecydowanie najdroższe spośród wszystkich odkurzaczy, ale na rynku pojawia się coraz więcej modeli w mocno atrakcyjnych cenach.