Każdy, kto choć trochę interesuje się motoryzacją wie, że Toyota Supra to samochód kultowy - sami pisaliśmy o nim wielokrotnie. Po serii licznych przecieków i zakulisowych informacji, nowa Toyota Supra została wreszcie oficjalnie zaprezentowana.

Ostatni egzemplarz czwartej generacji Supry opuścił fabrykę w 2002 roku. Jak czytamy na oficjalnej stronie Toyoty, produkcja Supry została zawieszona z powodu "zmian w globalnych trendach". Okej, trendy trendami, ale zrezygnowano z auta, które nie tylko stało się wymarzonym samochodem domorosłych fanów tuningu, ale również startowało w kultowym 24-godzinnym wyścigu Le Mans!

Na szczęście dzięki uporowi Akio Toyody - prawnuka założyciela koncernu - Toyota Supra wróciła do łask. Toyoda, fan wyścigów samochodowych, chciał mieć w swoim garażu nowe wcielenie kultowego modelu.

Toyota Supra - kiedy w Polsce?

Toyota GR Supra (tak brzmi pełna nazwa, a GR to skrót od marki Gazoo Racing odpowiedzialnej za udział Toyoty w motorsporcie) to model powstały przy współpracy z BMW, dlatego nowa Supra mocno czerpie z BMW Z1. I jeśli z zewnątrz widać, że Supra to model wyłącznie inspirowany Z1, tak w środku - jak napisał portal "Auto-Swiat.pl" - "za dużo jest BMW". Nie ma się co dziwić, w końcu niemiecka firma dostarczyła cały system multimedialny, ekran, pokrętła oraz przyciski.

Jeżeli chodzi o silnik - nowa Supra jest napędzana trzylitrowym, sześciocylindrowym silnikiem BMW. Turbodoładowana jednostka napędowa ma moc 340 KM - przyspieszenie do "setki" trwa zaledwie 4,3 sekundy!

Toyota Supra - cena?

Europejska premiera Toyoty GR Supry odbędzie się w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie (światowa odbyła się w Detroit). Niestety na europejski rynek trafi na razie zaledwie 900 sztuk modelu. Ceny nie są jeszcze znane, prawdopodobnie będzie jednak znacznie tańsza niż konkurencyjne Porsche Cayman S. Seryjna produkcja auta rozpocznie się w czerwcu 2019 roku.

Toyota Supra to kolejny wielki sukces japońskiego koncernu. Wcześniej firma wypuściła kolejne generacje Corolli, RAV4 i Camry, które również spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.