Wszyscy dobrze wiemy, że Japończycy lubią elektryczne i hybrydowe samochody. Toyota podczas ubiegłorocznego salonu samochodowego w Genewie z dumą poinformowała, że planuje do 2050 roku zredukować średnią emisję nowych samochodów o 90% w stosunku do poziomu z 2010 roku. Odważne plany, lecz japoński koncern samochodowy zamierza to osiągnąć między innymi dzięki modelom Concept-i

Toyota Concept-i: co o nim wiemy?

Pokazana w Genewie seria Toyota Concept-i to elektryczne pojazdy, które przy pomocy sztucznej inteligencji są dla posiadacza bardziej kolegą, aniżeli zwykłym samochodem. Odpowiadać za to będzie kilka rzeczy: technologia Big Data i chmury, wraz ze sztuczną inteligencją oraz asystentem kierowcy (AI Agent).

Wiemy także, że w luksusowej wersji Concept-i zostanie zastosowana technologia Toyota FINE-Comfort Ride Concept. Jest to innowacyjny napęd na wodorowe ogniwa paliwowe. Według Toyoty połączenie takiego napędu z elektrycznymi silnikami nie tylko zostało stworzone z myślą o wygodzie użytkowania, lecz przede wszystkim ma zadbać o nasze środowisko. 

Toyota Concept-i: po prostu przyjaciel kierowcy!

Wirtualny asystent za pomocą systemu LEARN będzie odczytywać emocje i preferencje kierowcy, a także się ich uczyć. Pomoże tu sztuczna inteligencja, która będzie angażować pojazd, by ten prowadził z kierowcą naturalną rozmowę. Samochód dostosuje spektrum poruszanych tematów w oparciu o nastrój użytkownika. Ponadto system będzie proponował kierowcy trasy przejazdów, by wprawić go w dobry humor. Czy to się dzieje naprawdę?

Zdecydowanie tak! Interesująco będzie wyglądać kokpit. Ten został zaprojektowany do komunikacji między autem i człowiekiem (za to odpowiedzialny będzie system Human Machine Interface).

Jak na razie nie znamy daty premiery serii Concept-i. Tak samo z ceną- na więcej informacji będziemy musieli jeszcze poczekać. Wiemy na pewno, że samochód-przyjaciel proponowany przez Toyotę zrobi furrorę na świecie i nie jednego przeciwnika aut bezemisyjnych skłoni do przejścia na „elektryczną” stronę mocy!

Zobaczcie sami jak wygląda sztuczna inteligencja Toyoty Concept-i: