Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje na temat inicjatyw lokalnych polityków (najczęściej z Włoch, choć zdarzały się także przykłady z innych krajów), którzy chcąc przyciągnąć do siebie nowych mieszkańców oznajmiają, że będą sprzedawać domy za symboliczną kwotę, na przykład 1 euro. Takiej ofercie najczęściej towarzyszy haczyk w postaci konieczności zobowiązania się do przeprowadzenia generalnego remontu (owe domy rzadko kiedy nadają się do natychmiastowego zamieszkania) za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy euro.

Praca zdalna z Toskanii

Tym razem jednak jest nieco inaczej. Sprawa dotyczy pamiętającego czasy średniowiecza miasteczka Santa Fiora, którego wyglądem i otoczeniem (wzgórza, kasztanowy las) trudno się nie zachwycić. Burmistrz tej toskańskiej miejscowości również chce przyciągnąć do miasta nowych mieszkańców (także zza granicy), ale nie oferuje tanich domów. Jego pomysł polega na zaoferowaniu miejsca do pracy tym, którzy mogą wykonywać ją zdalnie. Oczywiście na preferencyjnych warunkach – ogłoszony przez niego pomysł zakłada, że ci, którzy zdecydują się na przeprowadzkę do Santa Fiora na okres od dwóch do sześciu miesięcy otrzymają zniżkę na wynajem mieszkania w wysokości 200 euro lub 50% czynszu. Biorąc pod uwagę fakt (jak wyliczył „Forbes”), że średnia wysokość czynszu w tym miasteczku to od 300 do 500 euro miesięcznie, mamy do czynienia z naprawdę ciekawą propozycją.

Chcemy, aby ludzie się do nas przeprowadzali i stąd pracowali. Chcemy, aby Santa Fiora stało się ich elastycznym biurem. Za każdym razem, gdy ktoś młody wyjeżdża w poszukiwaniu pracy gdzie indziej, zabierany jest kawałek naszej wioski.

– powiedział burmistrz Federico Balocchi w rozmowie z CNN.

Aby móc skorzystać z pomysłu władz Santa Fiora, trzeba udowodnić, że posiada się pracę, której wykonywanie jest możliwe w 100% zdalnie.

Oferta dla rodzin

Na tym pomysły burmistrza się nie kończą. Dodatkowe korzyści czekają na tych, którzy zdecydują się zostać w Santa Fiora na dłużej i otworzyć tu swój biznes w branży hotelowej. Władze oferują dotację w wysokości 30 tysięcy euro dla tych, którzy zdecydują się otworzyć obiekt typu bed & breakfast lub przekształcić stary budynek w hotel. Jeszcze więcej zyskają ci, którzy zamieszkają w miasteczku na stałe i zdecydują się na powiększenie rodziny – dotacja na dziecko wynosi 1500 euro.

Byłoby wspaniale, gdyby nowe rodziny rzeczywiście się tu zadomowiły. To miejsce jest idealne dla pracowników zdalnych, którzy muszą zrównoważyć sferę zawodową i prywatną. Mamy niskie opłaty za przedszkola, bezpłatne autobusy szkolne i wiele zajęć dla dzieci, aby rodzice mogli odetchnąć.

– dodał Balocchi.