Opel Insignia Country Tourer z nowymi systemami multimedialnymi: co zmieniono, a co usprawniono

Systemy Multimedia i Multimedia Navi Pro miały za zadanie wzmocnić pozycję Opla na rynku. Ponadto czołowe rozwiązania w zakresie multimediów i łączności miały pokazać, że niemiecki producent jest nastawiony na innowację i na jeszcze większe łączenie kierowcy z samochodem.

Na dzień dobry w samochodzie przywitał nas 8-calowy ekran, wysokiej jakości wskaźniki i system head-up display. Musimy przyznać, że dla nas największym zaskoczeniem było wprowadzenie przez Opla jedocześnie dwóch systemów, Apple CarPlay i Android Auto. Niemiecki producent jest jednym z pierwszych, którzy wprowadzili te rozwiązania do swojego systemu rozrywki. Bardzo duży plus! A jeszcze większy za to, że samochód można sparować jednocześnie z dwoma smartfonami.

System Multimedia Navi Pro wprowadzi kilka nowych funkcji. Przede wszystkim zastosowano innowacyjną nawigację opartą na łączności, która zoptymalizuje wyszukiwanie docelowych punktów, serwisów drogowych dostarczających aktualnych informacji o ruchu drogowych, poda nam ceny paliwa, a także poinformuje nas o miejscach parkingowych w oparciu o wybrany cel podróży. Panowie, czas pożegnać się z Waze’em i Yanosikiem, ponieważ po podłączeniu smartfona Opel za pomocą systemu Live Traffic będzie na bieżąco dostarczał informacji o natężeniu ruchu w oparciu o wiele źródeł. 

To nie wszystko. System ten będzie nas także informował o odcinkach trasy, na których mogą być spodziewane utrudnienia. Jak to wszystko wygląda w rzeczywistości? Sprawdziliśmy to jeżdżąc Insignią po Warszawie w godzinach szczytu. Z czystym sumieniem stwierdzamy, że system Live Traffic był dokładniejszy niż inne znane aplikacje zainstalowane na naszych smartfonach. Zdziwieni?

Opel Insigna Country Tourer z nowymi systemami multimedialnymi: usprawniony interfejs człowiek-maszyna

Wspomnieliśmy na początku o tym, jak ważna jest dla współczesnego kierowcy intuicyjność systemów multimedialnych. Miał to również na uwadze Opel, który na nowo zaprojektował system HMI, czyli interfejs człowiek-maszyna, który znalazł się w systemach Multimedia i Multimedia Navi Pro. Rozwiązanie to pozwoliło jeszcze bardziej zbliżyć ze sobą kierowcę i auto. 

Intuicyjny układ sterowania i bezpośredni dostęp do głównych modułów z poziomu ekranu głównego bardzo usprawniły poruszanie się po najróżniejszych systemach samochodu. Rozpoznawanie gestów, polecenia głosowe czy klasyczne przyciski na kierownicy świetnie ze sobą współgrają i wprowadzają dużo udogodnień w obsłudze samochodu. Zadowolone będą  osoby nastawione na nowoczesną technologię, ale też i te, które wolą analogowe sterowanie.

System HMI pozwoli także na pełną personalizację poprzez stworzenie profilu użytkownika. Można w nim zapisać całą masę ustawień, od klimatyzacji po intensywność basów płynącą z głośników. Sprawdziliśmy i rzeczywiście: działa to płynnie i precyzyjnie.

Insignia jest pierwszym modelem, który otrzymał od Opla nowe systemy multimedialne. Nasz werdykt: mają wszystko to, czego potrzebuje kierowca. Nie rozpraszają, nie są krzykliwe i są świetnie wkomponowane w cały interfejs samochodu. Brawo Opel!