Często bywa tak, że jakiś produkt lub marka np. samochodu biorą swoją nazwę od imienia lub nazwiska twórcy. Nierzadko tak się zdarza jeżeli chodzi o marki odzieżowe. Czasami też jest tak, że inspiracją do wymyślenia nazwy jest miejsce z którego pochodzi dana firma czy też rzecz. Właśnie tak jest w przypadku tequili. Nazwa alkoholu jest zaczerpnięta od miejscowości Tequila, w której jest produkowany.

Tequila srebrna – historia

Tequila to najbardziej znany alkohol wysokoprocentowy pochodzący z Meksyku. Prawa do jej produkcji są zastrzeżone i można ją robić tylko w konkretnych regionach kraju Ameryki Północnej. Stężenie alkoholu nie wynosi mniej niż 35 procent i nie przekracza 55 procent. Tworzy się go ze sfermentowanego soku z pieczonych rdzeni agawy błękitnej. Nie mylić z alkoholem z „robakiem” w butelce, ponieważ to jest mezcal. Jest to również napój alkoholowy produkowany na terenie Meksyku natomiast jest robiony w inny sposób, a słynny robak w butelce to zazwyczaj larwa ćmy.

Tequila blanco, czyli tequila srebrna, czysta lub silver leżakuje maksymalnie do dwóch miesięcy, znacznie krócej niż inne odmiany tego alkoholu, lub jest butelkowana od razu po procesie destylacji. Jest bezbarwna lub lekko wchodząca w odcień platynowy.  Ten rodzaj meksykańskiego trunku zwykle spotykany jest w odsłonie około 40 procentowej.

Cena w Polsce za butelkę wynosi mniej więcej między 100, a 500 złotych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Armaniak – podpowiadamy przepisy na drinki z tym wyjątkowym alkoholem [PRZEPISY]

Rodzaje tequili

Tequile klasyfikuje się ze względu na czas i miejsce leżakowania.

Poza omawianą wcześniej tequilą srebrną istnieje jeszcze kilka innych, o których warto powiedzieć. Tequila oro, golden lub po prostu złota to ta przebywająca w beczkach dłużej. Jej barwa wchodzi w złoty lub u tych najdłużej odpoczywających ciemno złoty. Natomiast jest to określenie ogólne. Konkretny podział wygląda następująco:

 • resposado - okres leżakowania tego trunku wynosi od dwóch miesięcy do roku.
 • anejo - ten gatunek przebywa w dębowych beczkach od roku do 3 lat, dzięki czemu zawdzięcza wyjątkowy smak, aromat i brunatną barwę.
 • extra anejo - najdłużej odpoczywająca w beczkach wersja. Rodzaj beczek do przechowywania trunku to dębowe, a przebywa tam od 3 do 9 lat.

Warto spróbować każdego rodzaju, ponieważ każdy na swój sposób posiada coś wyjątkowego i czymś innym się wyróżnia. Wtedy najłatwiej będzie podjąć decyzja, który bardziej przypadł ci do gustu.

Jak pić tequile?

Alkohol z agawy Meksykanie piją w czystej postaci w wysokich, wąskich kieliszkach. W Polsce też często pije się ją w kieliszkach, ale zwykle z dodatkami. Jest to sól i limonka w przypadku tequili blanco. Proces picia wygląda tak, że nasypuje się sól na dłoń od strony grzbietowej, dokładnie na złączeniu wskazującego palca z kciukiem i przygotowuje ćwiartkę limonki lub opcjonalnie cytryny. Najpierw należy zlizać sól z ręki, potem wypić kieliszek alkoholu i zagryźć owocem. W przypadku tequili oro wygląda to tak samo. Czasami zamiast soli pojawia się cynamon, a zamiast limonki jest cząstka pomarańczy. Natomiast starzony trunek z Meksyku leżakujący dłużej powinno się pić w czystej postaci.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szukacie przepisów na przekąski i drinki na karnawał? Sprawdzone propozycje przedstawia Matteo Brunetti

Tequila srebrna - drinki

Picie meksykańskiego alkoholu w najprostszej postaci nie jest ostatecznością. Drinków z tequilą jest wiele, niektóre z nich są uznawane za klasyki na całym świecie. Cachaca ma swoją caipirinhe, a tequila margarite. Jak przyrządzić ten klasyczny koktajl alkoholowy oraz kilka innych ciekawych propozycji znajdziecie w przepisach poniżej.

Margarita z tequilą

Składniki:

 • tequila 40 ml,
 • sok z limonki 20 ml,
 • likier triple sec 20 ml,
 • sól.

Sposób przygotowania:

Drink podaje się w kieliszku typu koktajlowego. Przed wlaniem gotowego koktajlu do szkła warto je schłodzić lodem lub bardzo zimną wodą.  Wszystkie składniki poza solą należy wlać do shakera z lodem, zawartość wstrząsnąć i przelać do szkła. Chcąc udekorować drink w sposób klasyczny należy to wykonać przed przelaniem alkoholu do naczynia. Jak to zrobić? Nasypać soli na mały talerzyk. Zwilżyć cząstką limonki rant kieliszka tak, aby sól miała się jak do niego przyczepić. Pusty kieliszek trzeba przekręcić do góry nogami i zanurzyć delikatnie jego rano, tworząc na nim białą, solną obwódkę. Koktajl jest wytrawny i nadaje się idealnie na gorące wieczory. Jest często zamawiany w polskich koktajl barach.

Tequila sunrise

Równie znany koktajl alkoholowy co wymieniony wcześniej. Wykonanie go zajmuje dosłownie kilka chwil, a w smaku i wyglądzie jest naprawdę świetny. Gdyby porównać go do czegoś, porównałoby się go do lata. Wygląda jak piękny wschód słońca i w smaku jest mocno owocowy.

Składniki:

 • sok pomarańczowy 100 ml,
 • grenadyna 25ml,
 • tequila 50 ml,
 • pomarańcza 2 plastry,
 • lód.

Sposób przygotowania:

Na początku należy wypełnić lodem całą szklankę, w której będzie koktajl tequila sunrise. Drink podaje się zwykle w wysokich szkłach i przygotowuje się go bezpośrednio w naczyniu. Kolejnym krokiem jest wlanie alkoholu, potem soku z pomarańczy i na samym końcu grenadyny. Syrop z granatu ze względu na to, że jest najcięższy ze wszystkich wymienionych w przepisie płynów opadnie na dno, tworząc efekt wschodu słońca. Za dekorację słonecznego koktajlu posłużą plastry pomarańczy. Jeden trzeba umieścić wewnątrz szkła, a drugi na jego rancie. Drink podaje się z rurką i nie należy go mieszać. Robi się to dopiero przed samym wypiciem.

Margarita truskawkowa

Jest to świetna modyfikacja klasycznej wersji margarity, natomiast w tym przypadku jest to drink alkoholowy w formie musu. Mimo, że nie jest to płynny klarowny koktajl to jest on bardzo orzeźwiający i potrafi dobrze ochłodzić w gorące dni. Wykonanie jest naprawdę proste i nie wymaga wielu składników, a efekt jest imponujący.

Składniki:

 • truskawki ok. 8 sztuk (mogą być mrożone),
 • tequila 40 ml,
 • likier triple sec 30 ml,
 • sok z limonki 30 ml,
 • lód (jeśli truskawki nie są mrożone),
 • cukier,
 • gałązka mięty.

Sposób przygotowania:

Najlepszym szkłem do podania tego koktajlu będzie kieliszek typu martini. W tym przypadku dekorację trzeba wykonać przed umieszczeniem musu w naczyniu. Będzie ona podobna do tej wykonywanej dla klasycznej wersji margarity z tym wyjątkiem, że zamiast soli krustę na rancie tworzy się z cukru. Wszystkie składniki poza cukrem i miętą dodajemy do blendera. Jeżeli truskawki są świeże można dodać lodu, aby cały mus był dobrze schłodzony. Wszystko należy przelać starannie do kieliszka tak, aby nie zniszczyć dekoracji z cukru. Gdy już mus jest w szkle, należy wbić gałązkę mięty, tworząc „czubek”. Drink podajemy z krótkimi rurkami lub łyżeczką, aby ułatwić konsumpcję. Smacznego!

Long Island Iced Tea

 W tym przepisie przedstawiamy klasyczne zestawienie składników, natomiast należy pamiętać, że ten drink jest również podawany w wersji ,,extra long” z podwójną ilością alkoholu. Jeżeli chodzi o zawartość syropu cukrowego, soku z limonki i coli to można ją delikatnie zmienić w zależności od preferencji smakowych.

Składniki:

 • wódka 20 ml,
 • gin 20 ml,
 • tequila srebrna 20 ml,
 • rum jasny 20 ml,
 • likier pomarańczowy Triple Sec 20 ml,
 • sok z limonki (lub cytryny) 20 ml,
 • syrop cukrowy 20 ml,
 • cola 20 - 60 ml,
 • trzy cząstki cytryny lub pomarańczy do dekoracji.

Sposób przygotowania:

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Long Island Iced Tea podaje się w wysokim szkle wypełnionym kostkami lodu. Kolejnym etapem jest umieszczenie wszystkich składników poza oczywiście gazowaną colą w shakerze i staranne wymieszanie. Następnie należy odsączyć wodę, która zebrała się w szklance przez zawarty w niej lód.

PRZECZYTAJ TEŻ: Long Island Iced Tea - jeden z najpopularniejszych drinków na świecie. Wiecie jak go przygotować?