Tequila to najbardziej znany alkohol wysokoprocentowy pochodzący z Meksyku. Prawa do jej produkcji są zastrzeżone i można ją robić tylko w konkretnych regionach kraju Ameryki Północnej. Stężenie alkoholu nie wynosi mniej niż 35 procent i nie przekracza 55 procent. Tworzy się go ze sfermentowanego soku z pieczonych rdzeni agawy błękitnej. Nie mylić z alkoholem z „robakiem” w butelce, ponieważ to jest mezcal. Tequilę można pić bez żadnych dodatków lub uczynić z niej składnik wielu smacznych drinków. I o tym właśnie dziś powiemy, ale zaczniemy od jednego z najpopularniejszych sposobów picia tequili, czyli o tequila boom boom.

Tequila boom boom – przepis

Do wykonania tego drinka nie potrzebujemy zbyt wielu składników, ale dla porządku je wymienimy:

 • tequila srebrna,
 • Sprite (lub 7up),

Oprócz tego potrzebne nam będą:

 • szklanka,
 • tekturowa podkładka pod piwo.

Proces przygotowania tequila boom boom jest następujący. Do szklanki wlewamy 60 mililitrów zimnej srebrnej Tequili i dolewamy w takiej samej ilości Sprite’a. Następnie przykrywamy szklankę podstawką pod piwo i uderzamy szklanką trzykrotnie o blat, a potem wypijamy jej zawartość na raz. Efektowne i efektywne jednocześnie! Proces oczywiście można powtórzyć, ale niezbyt wiele razy. Oczywiście na tym możliwości spożywania tequili się nie kończą – jeśli macie pod ręką ten trunek i zastanawiacie się co z nim zrobić, to mamy dla was kilka podpowiedzi!

PRZECZYTAJ TEŻ: Alkohol na wieczór kawalerski. Jaki wybrać i jakie drinki przyrządzić?

Margarita z tequilą – przepis

Jakiś czas temu margarita znalazła się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych drinków na świecie. Koktajl ten odpowiada za ponad jedną czwartą światowych wyszukiwań przepisów na drinki i jest numerem jeden w trzydziestu krajach, w tym między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Trudno się dziwić – jest naprawdę smaczny, a do jego wykonania nie są potrzebne szczególnie wyszukane i trudno dostępne składniki. Jeśli chcemy zrobić margaritę w domu, będziemy potrzebowali:

 • tequila, 40 mililitrów,
 • sok z limonki 20 mililitrów,
 • likier triple sec 20 mililitrów,
 • sól.

Sposób przygotowania:

Drink podaje się w kieliszku typu koktajlowego. Przed wlaniem gotowego koktajlu do szkła warto je schłodzić lodem lub bardzo zimną wodą.  Wszystkie składniki poza solą należy wlać do shakera z lodem, zawartość wstrząsnąć i przelać do szkła. Chcąc udekorować drink w sposób klasyczny należy to wykonać przed przelaniem alkoholu do naczynia. Jak to zrobić? Nasypać soli na mały talerzyk. Zwilżyć cząstką limonki rant kieliszka tak, aby sól miała się jak do niego przyczepić. Pusty kieliszek trzeba przekręcić do góry nogami i zanurzyć delikatnie jego rano, tworząc na nim białą, solną obwódkę. Koktajl jest wytrawny i nadaje się idealnie na gorące wieczory.

PRZECZYTAJ TEŻ: Margarita: klasyczny drink i jego wariacje. Te składniki musisz mieć w domu!

Tequila sunrise – przepis

Kolejny popularny drink z tequilą w roli głównej. Nie do końca wiadomo, kiedy powstał (istnieje kilka wersji), ale pewne jest, że swoją nazwę zawdzięcza bardzo ładnej gradacji kolorów, która przywodzi na myśl niebo w momencie wschodu słońca. Jego samodzielne wykonanie nie jest trudne. Aby to zrobić, będziemy potrzebowali:

 • sok pomarańczowy 100 mililitrów,
 • grenadyna 25 mililitrów,
 • tequila 50 mililitrów,
 • pomarańcza 2 plastry,
 • lód.

Sposób przygotowania:

Na początku należy wypełnić lodem całą szklankę, w której będzie koktajl tequila sunrise. Drink podaje się zwykle w wysokich szkłach i przygotowuje się go bezpośrednio w naczyniu. Kolejnym krokiem jest wlanie alkoholu, potem soku z pomarańczy i na samym końcu grenadyny. Syrop z granatu ze względu na to, że jest najcięższy ze wszystkich wymienionych w przepisie płynów opadnie na dno, tworząc efekt wschodu słońca. Za dekorację słonecznego koktajlu posłużą plastry pomarańczy. Jeden trzeba umieścić wewnątrz szkła, a drugi na jego rancie. Drink podaje się z rurką i nie należy go mieszać. Robi się to dopiero przed samym wypiciem.

PRZECZYTAJ TEŻ: Margarita na światowym topie, ale w Polsce rządzi mojito. Oto lista najpopularniejszych koktajli świata