Informacje dotyczące coraz to nowszych pomysłów na przyciągnięcie do siebie turystów pojawiają się ostatnio bardzo często. Tajlandia oferowała możliwość spędzenia kwarantanny na jachcie, Seszele zaszczepiły się praktycznie w stu procentach i przestały wymagać od turystów zaświadczeń o szczepieniach, a coraz więcej mówi się o wprowadzeniu tak zwanych „koronapaszportów”. Ostatnio pisaliśmy również o pomyśle władz Malty, które postanowiły zaoferować przyjezdnym zwrot sporej części kosztów zakwaterowania.

Malediwy oferują szczepionkę

Jeszcze lepszą ofertę od wszystkich wymienionych proponują Malediwy. Ten wyspiarski kraj jakiś czas temu zwrócił na siebie uwagę, gdy jako pierwszy na świecie wprowadził narodowy program lojalnościowy (zbieranie punktów podczas wizyt miało przekładać się na konkretne przywileje). Teraz Malediwy prezentują kolejny pomysł na przyciągnięcie do siebie turystów.

Abdulla Mausoom, który pełni funkcję ministra turystyki tego kraju powiedział niedawno, że turystom zostanie zaproponowany udział w programie o nazwie „3V”, czyli „Visit, vaccinate, vacation”. Oznacza to, że jedną z „atrakcji” po dotarciu na Malediwy miałoby być poddanie się szczepieniu przeciwko Covid-19. Minister nie zdradził, kiedy program miałby wejść w życie, ale warunkiem niezbędnym jest zaszczepienie wszystkich obywateli tego kraju. Populacja Malediwów wynosi około 530 tysięcy ludzi i jak dotąd pierwszą dawkę szczepionki otrzymała ponad połowa z nich. To imponujący wynik w porównaniu do średniej azjatyckiej, która wynosi niewiele ponad 3%. Należy też podkreślić, że pierwszeństwo mieli pracownicy sektora turystycznego – zaszczepiono już 90% z nich.

Turystyka stanowi kluczową gałąź gospodarki Malediwów, bo odpowiada za 28% wpływów do budżetu. W latach poprzedzających pandemię Malediwy odwiedzało średnio między 1,5 miliona a dwa miliony turystów. W 2020 roku było ich około 500 tysięcy – biorąc pod uwagę sytuację na świecie uznano to za spory sukces.