Dlaczego wino zmienia smaki potraw?

Odpowiedź na to pytanie jest dużo prostsza niż mogłoby się wydawać. Pierwszy powód jest taki, że przełykane przez nas jedzenie i napoje delikatnie wpływają na nasze kubki smakowe. Najłatwiej zrozumieć ten proces przypominając sobie doświadczenie wykonywane w szkole podstawowej. Gdy włożymy dłoń pod gorącą wodę, a później natychmiast przeniesiemy ją do pojemnika z zimną wodą, odczujemy spadek temperatury dużo bardziej niż w przypadku braku wcześniejszego ogrzania. Tak samo jest ze smakami. Jeśli zjemy coś bardzo słodkiego, to zjedzone chwilę później słone smaki będą dla nas bardziej intensywne. Jest to powód, dla którego w przypadku doboru wina stworzono zasadę „balansu”, o której opowiemy w dalszej części artykułu. Druga przyczyna wpływu wina na smak potraw jest jeszcze prostsza. W naszych ustach w momencie popijania kęsów jedzenie dochodzi do zmieszania smaków potraw i wina, które łączą się razem w zupełnie nowy smak. 

Jakie wino wybrać? Podstawowe zasady

Wbrew pozorom podstawowe zasady dobierania wina do potraw są bardzo proste i korzystać z nich mogą bardzo początkujący miłośnicy trunku z winogron. Wspominaliśmy już o podstawowej zasadzie „balansu”. Opiera się ona na założeniu, że wino nie powinno przyćmiewać smaków potrawy. Oznacza to, że do delikatnych dań lepiej jest podać równie subtelne w smaku wina, a gatunki bardziej wyraziste warto zostawić do potraw cięższych pod względem smaku i aromatu. Najpopularniejszą formułą jest serwowanie wina białego lub różowego do dań z rybami, zaś czerwonego – do mięsa. W praktyce oznacza to, że np. do delikatnych sałatek lepiej podać jest białe wina łagodne w smaku takie jak Casillero del Diablo Sauvignon Blanc, a do dań z ciemnego mięsa lepiej pasować będzie czerwone wino w stylu Casillero del Diablo Reserva Carmenere. 

fot. Basia Stodolska

Z pomocą przychodzi aplikacja

Producenci niezwykle popularnej marki Cassillero del Diablo postanowili wyjść na przeciw potrzebom miłośników wina. Udostępnili nowoczesną aplikację na smartfony, która nie tylko ułatwi idealne dobranie wina, ale też zarysuje jego historię, którą będzie można błysnąć przy stole. Wystarczy ściągnąć na smartfon z systemem iOS lub Android aplikację VIUU, która intuicyjnie przeprowadzi przez proces doboru trunku. Po pobraniu trzeba zeskanować etykietę butelki wina Casillero del Diablo. Gdy to zrobimy, na ekranie urządzenia pojawi się wirtualny winny doradca, który ze szczegółami opowie o cechach wina, składowych jego smaku czy wskazanej temperaturze serwowania.