Granatowy garnitur

Ok, jeśli masz kupić tylko jeden rodzaj garnituru, to postaw na niezniszczalną klasykę – granatowy. Marynarka powinna być jednorzędowa na dwa guziki. Obsługa nie jest skomplikowana – zapinamy wyłącznie górny guzik, dolny pozostaje rozpięty. Do czego przydaje się granatowy garnitur? Pokryje zarówno wesela, jak i rozmowy o pracę. Jego uniwersalność jest niepodważalna.

Przy okazji masz parę możliwości stylizacyjnych. Garnitury o splocie hopsack (splot jutowy) czy wykonane z flaneli pozwalają nosić marynarkę i spodnie oddzielnie z resztą twojej garderoby. Sami lubimy zestawiać granatową marynarkę np. z bordowymi spodniami i białą koszulą. Generalnie najlepiej jest wybrać jak najprostszy fason, gdzie nie ma żadnych wydziwień w rodzaju kontrastowych guzików. W końcu chcemy zachować elegancję, która w tym przypadku nie skręca w smart-casual.

Szary garnitur

Jeśli jednak uważasz, że na jednym garniturze nie powinno się skończyć, to drugim musem w twojej garderobie będzie szary garnitur. Tu także stawiamy na wersję z jednorzędową marynarką na dwa guziki. Generalna zasada mówi, że ciemniejszy odcień szarości jest bardziej formalny i zimowy, zaś jaśniejszy bardziej casualowy i letni. Umiejscowiony gdzieś pośrodku ciemnej i jasnej szarości garnitur będzie najlepszym wyborem do codziennego noszenia do pracy.

Tu też możesz robić kombinacje ze swoim innym garniturem, bowiem możesz np. zestawić szare spodnie z granatową marynarką. I na odwrót. Mówiąc najogólniej, szary do granatu pasuje właściwie idealnie, więc nie ma mowy o modowej wpadce. Podobnie jak przy granatowym garniturze, stawiaj na proste rozwiązania – dzięki temu nikt nawet nie zwróci uwagi, że chodziłeś w tym samym garniturze przez parę dni. Koszulę możesz zastąpić np. białym golfem, co sprawi, że będziesz wyglądał jak intelektualista.

Garnitur w kratę

Chociaż nie jest to najczęstszy rodzaj zakupowanego garnituru, to warto na niego postawić, jeśli chcesz mieć przynajmniej trzy rodzaje w swoim domu. Niezależnie od tego, czy będzie to garnitur w kratę tartan, Tattersall, księcia Walii czy w pepitę, ten wzór to pewny sposób, aby wyróżnić się z tłumu. Nawet takiego, gdzie mamy ludzi ubranych w podobnie formalne stroje.

Jak doskonale wiadomo, garnitur w kratę jest lubiany przez europejską klasę wyższą, więc niesie za sobą pewien komunikat o jego właścicielu. Warto jednak wspomnieć, że jest to wzór, który przede wszystkim nadaje się do noszenia w dzień. Krata sprawia też, że ubranie ma bardziej sportowy charakter, więc sam w sobie jest mniej formalne. Oprócz wyboru bardziej subtelnych wzorów w stonowanych kolorach, noszenie takiego garnituru jako osobnych elementów (np. marynarka w kratę z czarnymi spodniami) jest łatwym sposobem na osiągnięcie wyjątkowo stylowego wyglądu. Owszem, jest ostentacyjnie, ale wciąż daleko do bycia pawiem. Tylko pamiętaj, że ten garnitur kupuje się dopiero po tym, jak uzupełnisz swoją garderobę.