Tatuaż tradycyjny amerykański

Zwany jest też oldschoolowym czy po prostu traditional. To jeden z najstarszych stylów tatuowania. Powstał na podłożu prymitywnych technik przywiezionych przez marynarzy z wysp Oceanii. Wyróżniają go dość proste wzory i wyraziste kontury o jednakowej szerokości. Wypełnienia z niewielkim poziomem cieniowania oraz ograniczoną paletą barw (czerwony, zielony, żółty, brązowy, niebieski). Jednym z najbardziej znanych na świecie przedstawicieli tego stylu był Norman Keith Collins, znany powszechnie jako Sailor Jerry. Tatuował on w złotych latach tradycyjnego amerykańskiego tatuażu i na stałe do tej sztuki wprowadził system tak zwanych flashy – arkuszy zawierających po kilka lub kilkanaście wzorów do wyboru. Do najpopularniejszych motywów tego stylu należą róże, serca, motywy marynistyczne, amerykańskie orły, czaszki, pantery, sztylety oraz kobiety w stylu pin-up.

CZYTAJ TEŻ: Tatuaż: dlaczego sobie to robimy?

Tatuaż japoński

Horimono lub irezumi wywodzi się z wieloletniej tradycji i jako jeden z niewielu zachował do dziś pierwotną formę. Współcześni artyści tego stylu posługują się tradycyjnymi maszynkami wykonanymi z metalowych igieł i bambusowych patyczków. Styl ten charakteryzuje się mnogością szczegółów, bogatą symboliką opartą na historii i mitologii oraz dużymi powierzchniami barw. Kompletny tatuaż obejmuje prawie całe ciało (oprócz dłoni, twarzy, szyi oraz pasa przez brzuch i klatkę piersiową) i stanowi dobrze zaplanowaną, spójną kompozycję, dopasowaną specjalnie do charakteru osoby tatuowanej.

ZOBACZ: Najmodniejsze fryzury męskie na lato 2019

Najczęstsze motywy to karpie koi, smoki, mityczne stwory, kwiaty wiśni i lotosu, peonie, tygrysy, węże, motywy związane z gejszami, samurajami. Wzory japońskie można wykonać we współczesnej, inspirowanej odsłonie lub też w tradycyjnej wersji. Jednym z bardziej znanych współczesnych artystów japońskiego tatuażu jest Horiyoshi III.

Tatuaż polinezyjski

Mocno związany z prymitywnym, ponieważ jest również dość prosty, jednak nieco bardziej rozbudowany: kompozycje polinezyjskie potrafią obejmować całe ciało, często złożone są z wielu precyzyjnie ułożonych figur, z których każda ma swoje znaczenie. Tatuaż jest jednym z nieodłącznych elementów tradycyjnej kultury tahitańskiej, a każdy wzór to coś więcej niż tylko ozdoba ciała. Wzory na ciele są ściśle związane z historią danej osoby, z jej drzewem genealogicznym oraz zajmowaną pozycją w społeczeństwie. Oprócz tego jest to dowód wytrwałości i odporności na ból, stąd na przykład wojownicy najczęściej mieli najbardziej rozbudowane kompozycje, które kompletowało się od okresu dojrzewania przez całe życie. Technika ta również jest popularna do dziś – odkąd tatuaż stał się popularny, wraca się do kompozycji polinezyjskich lub inspirowanych tym stylem.

Warto też wspomnieć, że właśnie z języka polinezyjskiego pochodzi współczesne słowo „tattoo” – tahitańskie słowo „tatau” zostało zapożyczone prawdopodobnie jeszcze przez europejskich żeglarzy, którzy ten zwyczaj zaobserwowali podczas podróży i przywieźli do Europy.

Tatuaż prymitywny, tzw. tribal

Plemienny, zwany powszechnie tribal, to jeden z pierwszych zapisanych w historii wzorów. Proste, często geometryczne kształty: kółka, gwiazdki, kreski i kropki, układane w przeróżnych kombinacjach. Wzory te nie były złożone ze względu na prymitywność dostępnych wówczas technik. Każdy niósł ze sobą konkretne znaczenie. Z biegiem czasu wzory stawały się coraz bardziej skomplikowane dzięki doskonaleniu narzędzi i technik tatuatorów.

Jedną z niewielu metod kultywowanych do dziś w oryginalnej formie jest technika batok, praktykowana między innymi przez 91-letnią Filipinkę Whang-Od. W swojej wiosce przyjmuje ona odwiedzających z całego świata.

Współcześnie styl ten przeżywa pewnego rodzaju odrodzenie – w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie geometrycznymi, prostymi tatuażami, które dzięki współczesnym technikom mogą być wykonane z większą precyzją, przez co są bardziej efektowne. Dobrym przykładem takich współczesnych projektów są prace wykonywane przez Karolinę Czaję z Primitive Tattoo.