Co oznacza tatuaż na szyi?

W minionych stuleciach tatuowanie okolic szyi świadczyło o przynależności do określonej grupy. W ten sposób rozpoznawali się wzajemnie np. wojownicy, marynarze albo... przestępcy skazani wyrokiem sądu. Ci ostatni do dzisiaj kojarzeni są dość mocno z kulturą tatuażu, co nie pozostaje bez wpływu na odbiór tej ozdoby przez część społeczeństwa. Młode pokolenie okazuje się jednak w tym względzie coraz bardziej liberalne, dostrzegając w tatuowaniu szyi ciekawą metodę na wyrażanie własnej osobowości.

Znaczenie tatuażu na szyi zależy tylko i wyłącznie od nas samych: od naszych przekonań, pasji i upodobań. Powinni się na niego decydować przede wszystkim ci panowie, którzy umieją sprecyzować dominujące cechy swojego ja i chcieliby dzielić się nimi ze światem na co dzień. Pamiętajmy, że tatuaż na szyi niezwykle trudno ukryć. Będzie on widoczny nawet w najgrubszym zimowym ubraniu... chyba że owiniemy szyję szalikiem. W każdym innym wypadku nasz tatuaż ściągnie na siebie wzrok rozmówcy - dobrze byłoby zatem wybrać go z rozwagą.  

Czy tatuaż na szyi boli?

Pytania o ból bardzo często pojawiają się w salonach tatuażu przed podjęciem przez klienta ostatecznej decyzji w kwestii wykonania ozdoby. Doświadczeni artyści nie ukrywają, że choć stopień dolegliwości bólowych jest sprawą indywidualną, należy się nastawić na silny dyskomfort w trakcie wykonywania rysunku. Okolice szyi są pod tym względem wyjątkowo niewdzięczne z uwagi na silne unerwienie oraz niewielką ilość tkanki tłuszczowej. 

Jest jednak także dobra wiadomość: w profesjonalnych salonach tatuażu można zazwyczaj rozłożyć wykonanie danego projektu na kilka sesji. Jeśli czujemy więc, że poziom bólu zaczyna przekraczać naszą wytrzymałość, mamy prawo poprosić o przerwanie zabiegu i wznowienie go w kolejnym terminie. Najrozsądniejszym wyjściem wydaje się ustalenie takiej strategii już w trakcie pierwszego spotkania z artystą - dzięki temu będzie on z góry wiedział, że powinien zarezerwować dla klienta nieco więcej czasu w swoim kalendarzu.

Tatuaż na szyi - wzory i zdjęcia

Mimo pewnych niedogodności trudno zaprzeczyć, że profesjonalnie zrealizowany tatuaż na szyi prezentuje się niezwykle efektownie. Ta partia ciała jest na tyle rozległa, że pozwala wykonawcy "zaszaleć" i umieścić na rysunku wiele intrygujących detali. Z tego powodu artyści często podpowiadają klientom, aby wybrali właśnie szyję, jeśli marzy im się np. duży, elegancki tatuaż 3D. Może on zresztą zajmować większy obszar ciała, zaczynając się lub kończąc przykładowo na klatce piersiowej. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jaki potencjał dla tatuażysty kryje w sobie tak znaczny fragment skóry.

Niesłabnącą popularnością wśród mężczyzn cieszą się od wielu lat wzory ornitologiczne. Wielu panów decyduje się wytatuować na szyi sowę albo jastrzębia. Ten pierwszy ptak symbolizuje mądrość i roztropność, drugi zaś - władzę połączoną z odwagą. Równie często spotykanym motywem jest orzeł, gwarantujący swojemu posiadaczowi opinię kogoś błyskotliwego lub nawet niezastąpionego w środowisku zawodowym czy towarzyskim. 

Z ponadprzeciętnym zainteresowaniem spotykają się wzory tatuaży o symbolice ideowej. Akurat w tym wypadku specjaliści zalecają jednak ostrożność: wartość, z którą identyfikujemy się dzisiaj, niekoniecznie musi pozostać z nami do końca życia. Wizerunek Chrystusa lub szatana będzie zatem z pewnością wyglądał na szyi bardzo atrakcyjnie, ale jeżeli właściciel tatuażu przejdzie za jakiś czas ideową metamorfozę, wymowa rysunku zupełnie straci aktualność. Z tego powodu artyści zawsze uczulają swoich potencjalnych klientów, by wybierali jedynie takie wzory, z których znaczeniem utożsamiają się od dawna. Albo które po prostu przemawiają do nich z powodów estetycznych.

W ostatnich latach modny stał się tatuaż akwarelowy, czyli tzw. watercolor. Charakteryzują go miękkie linie, rozmyte kontury oraz subtelne zmiany barw, dające wrażenie niezwykłej lekkości rysunku. Niejeden facet zastanawiał się na pewno, czy taki tatuaż nie byłby dla niego zbyt kobiecy. Eksperci uspokajają: dobrze dobrany wzór (np. w postaci drapieżnego zwierzęcia) całkowicie rozwiązuje problem.