Jeżeli tatuaż nie ma być pierwszym na danym ciele, łatwo można go także połączyć z innymi, na przykład ulokowanymi na przedramieniu czy karku, tworząc spójne, przyciągające spojrzenia układy. Niektóre z nich ciągną się na przykład w dół ręki, tworząc oryginalny rękaw, lub pokrywając tylną część pleców. Wszystkie te zalety przekładają się na spore zainteresowanie panów, szczególnie w odniesieniu do niektórych wzorów.

Czy warto zdecydować się na tatuaż na barku? Samo określenie, gdzie trafi wzór, to z jednej strony efekt indywidualnych preferencji posiadacza, a z drugiej - wynik analizy wielkości wybranego motywu i stylu, w jakim zostanie on wykonany. Największą popularnością w przypadku mężczyzn cieszą się miejsca takie jak: plecy, kark, klatka piersiowa, łydki, ramiona i przedramiona oraz właśnie barki. W razie wątpliwości lub wahania warto skonsultować się z tatuażystą, który doradzi najlepszą lokalizację w kontekście danego wzoru.

Męski tatuaż na barku

Najważniejszym atutem, jaki ma tatuaż na barku, to wspomniana wyżej łatwość ekspozycji. Efektowne wzory szczególnie korzystnie prezentują się wiosną i latem, kiedy te właśnie fragmenty ciała odsłaniane są w naturalny sposób, a muśnięta słońcem skóra dodaje im uroku. Sprawdzają się tu zarówno proste w formie tatuaże, na przykład minimalistyczne grafiki przedstawiające zwierzęta czy motywy zaczerpnięte z kultury, ale także bardziej ekstrawaganckie obrazy. Mogą one wyrażać gust i zainteresowania noszącej je osoby, jednocześnie podkreślając wygląd fizyczny. Możliwości jest naprawdę wiele. Zróżnicowane są także techniki, zgodnie z którymi powstaje wzór.

Tatuaż 3D to jeden z ciekawszych sposobów na ozdobienie barków. Obecny jest w ofertach salonów już od pewnego czasu, nadal jednak stanowi oryginalny wybór. Tworzy złudzenia optyczne, dzięki którym - w odróżnieniu od dwuwymiarowych obrazów - cały wzór zyskuje dodatkową głębię. To propozycja adresowana zwłaszcza do poszukujących niesztampowych rozwiązań. Najczęściej w ten sposób powstają realistyczne propozycje, nie brakuje jednak także typowo graficznych motywów. Tatuaż 3D czasami opracowywany jest na bazie popularnych wzorów wykorzystywanych tradycyjnie, ale istnieje również szeroki katalog propozycji charakterystycznych tylko dla tej techniki. Ciekawym pomysłem jest na przykład tatuaż na barku przechodzący w ozdobę całej ręki.

Tatuaż akwarelowy, określany także mianem tatuażu watercolor, to kolejna ciekawa propozycja do wykorzystania na barku. Obraz wykonany w ten sposób jest kolorowy, a przeplatające się w nim barwy i rozmyte kontury tworzą niekiedy na ciele małe dzieła sztuki. Wzory są wynikiem cieniowania i subtelnego łączenia kolorów, co stanowi przeciwieństwo innych stylów tatuażu opartych na wyrazistych liniach i sporym nasyceniu barw. Tutaj ciemnego obramowania nie ma, a całość wykonana jest z lekkością charakterystyczną dla szkiców. Różnorodne techniki pozwalają na uzyskanie unikalnego efektu w typie malarstwa, a brak wypełnienia linii i kształtów sprawia, że artysta tworzący obraz może podejść do tematu bardzo kreatywnie. Efekt jest swobodny i spontaniczny, wymykający się regułom.

Tatuaż na barku - wzory

Wielu mężczyzn decyduje się na tatuaż na barku, aby podkreślić atuty swojej sylwetki, na przykład szerokie lub umięśnione ramiona. To uwarunkowanie ma także wpływ na wybór konkretnego wzoru, a jest ich naprawdę sporo. Którymi warto zainteresować się w szczególności?

Chętnie wybierane jako tatuaż na barku są wzory zwierzęce. Nie bez powodu! Takie istoty kojarzą się z siłą i dominacją, czego przykład stanowi lew albo tygrys. Energia, drapieżność oraz walka o swoje - takie motywy nie pozostawiają wątpliwości w kwestii ich interpretacji. Sposobów na realizację jest kilka. Jednym z nich jest realistyczny obraz kota. Bardzo często pojawia się nie tylko jego łeb, ale cała sylwetka gotowa do skoku. W tym wydaniu niejednokrotnie skomplikowany i precyzyjny sposób wykonania ustępuje miejsca prostej, minimalistycznej kresce. Podobne konotacje ma tatuaż wilka. Starannie nakreślony pysk przyciąga spojrzenia. Na barkach znakomicie sprawdzają się również grafiki z niedźwiedziem, węże oraz jaszczurki. Popularnością cieszą się także motywy z ptakami w roli głównej.

Ciekawie prezentujący się tatuaż na barku to także mandale, tatuaże afrykańskie i azteckie. Intrygują one symboliką, zwracają uwagę kształtami i sposobem prowadzenia kreski, nawiązują do filozofii i kultur innych krajów. To doskonała propozycja dla miłośników podróży i osób inspirujących się egzotycznymi klimatami. Dostępnych wzorów i układów jest sporo, dlatego z pewnością każdy wybierze ten idealny dla siebie. Alternatywą może być także tatuaż geometryczny - o minimalistycznej, ale jednocześnie skomplikowanej formie. Mogą to być kompozycje złożone z dużych figur, ale także zestawienie w spójną całość kilku mniejszych elementów. Kolejne nietuzinkowe tatuaże na bark to także tribale nawiązanie do wierzeń maoryskich. Te oplatające wzory znakomicie zaprezentują się także na nogach i przedramionach. Jeszcze jedną inspiracją płynącą ze świata są tatuaże etniczne z Polinezji, czyli plemienne grafiki Maori z rejonu wysp pacyficznych.

Oczywiście, tatuaż wcale nie musi mieć egzotycznego charakteru. Tradycyjne motywy nadal są na czasie. Najważniejsze, aby dany wzór był bliski noszącej go osobie, wyrażał jej przekonania i nastawienie do życia. Często pojawiają się cytaty oraz typowe motywy, w które wplecione są imiona bliskich osób lub ważne daty.

Tatuaż na barku z tyłu - inspiracje i zdjęcia

Tatuaż na barku zwykle prezentuje się bardzo efektownie, a znajdujące się w tym miejscu mięśnie i spora dostępna powierzchnia dodatkowo wzmacniają ten efekt. Najpopularniejsze motywy używane w takim wydaniu to:

  • Etniczne wzory, na przykład wspomniane wyżej tatuaże tribalowe. Złożone są z grubych i prostych linii oraz ostrych łuków, przypominających pociągnięcia pędzla. Jednym z popularniejszych wzorów jest krzyż celtycki.
  • Tatuaże pirackie, od lat cieszące się popularnością. Dostępnych wzorów jest sporo: od czaszek, przez twarze pirackich kobiet, po realistyczne obrazy ze statkami i banderą w roli głównej.
  • Ptaki to kolejny efektowny tatuaż na barku. Sporą popularnością w męskim wydaniu cieszy się feniks i orzeł, często wykorzystywany jest także kruk oraz sowa. Gatunek ptaka wybrać można ze względu na jego symboliczne znaczenie i dopasować rozmiarem.
  • Strzały i łuki jako tatuaż symbolizują dynamikę zmiany. Mogą być cienkie, zakończone jedynie szerszym motywem lub bardzo wyraziste i realistyczne. Spośród militarnych inspiracji chętnie wykorzystywany jest także sztylet.
  • Tatuaż biomechaniczny, szczególnie efektowny jako tatuaż 3D. Tworzy iluzję przekroju ludzkiego ciała, rozbudzając wyobraźnię i nawiązując do wizji humanoida - ludzkiego robota.

Niewątpliwie, zarówno popularne, jak i oryginalne motywy są bardzo zróżnicowane. Większość z nich znakomicie prezentuje się jako tatuaż na barku. Powyżej znalazły się jedynie niektóre przykłady.