Ostatnie jak dotąd dzieło kultowego reżysera, czyli “Once upon a time... in Hollywood” z 2019 roku spotkało się głównie z przychylnymi opiniami (zwłaszcza wśród fanów twórczości Tarantino), ale nie brakowało także opinii, że jest to film dość mocno rozwleczony, w którym przez większość czasu niewiele się dzieje. Jeśli widzicie się raczej w pierwszej, niż drugiej z wymienionych grup, to pewnie zainteresuje was najnowszy projekt Quentina.

W niedalekiej przyszłości dowiemy się bowiem, czy Tarantino jest równie utalentowanym pisarzem, jak scenarzystą i reżyserem. Twórca “Pulp Fiction” podpisał właśnie umowę z wydawnictwem Harper, która obliguje go do napisania dwóch książek. I wiadomo już, o czym te książki będą traktować. Pierwsza z nich ma być nakreślić szersze tło dla historii opowiedzianej we wspomnianym “Once upon a time… in Hollywood”. Dowiemy się z niej więcej na temat przeszłości dwóch głównych bohaterów tego filmu, czyli aktora Ricka Daltona (w tej roli wystąpił Leonardo DiCaprio) oraz jego wieloletniego dublera, Cliffa Bootha (Brad Pitt).

Tarantino wyjaśnił, dlaczego postanowił napisać właśnie taką powieść:

“W latach siedemdziesiątych książki pisane na podstawie filmów były pierwszymi książkami kierowanymi do dorosłych, jakie przeczytałem. Wychowałem się na nich i do dziś mam do nich bardzo dużą sympatię. Cieszę się, że będę mógł dołożyć swoją cegiełkę do tego często dziś marginalizowanego podgatunku. Jestem podekscytowany możliwością dalszej eksploracji moich i bohaterów i ich świata i mam nadzieję, że efekt finalny będzie dobrym uzupełnieniem tego filmowego”.

Na powieści powiązanej z “Once upon a time… in Hollywood” przygoda pisarska Tarantino się jednak nie kończy. Reżyser zdradził również, o czym będzie traktować jego druga książka. Ta wydaje się być (oceniając na podstawie dość skąpych informacji) skierowana przede wszystkim do miłośników kina lat siedemdziesiątych. “Cinema speculation” - bo taki ma nosić tytuł - będzie zbiorem esejów, recenzji, osobistych notatek i refleksji dotyczących bogatego świata kinematografii wspomnianej dekady.

Powieściowe rozszerzenie “Once upon a time… in Hollywood” ma zostać wydane latem 2021 roku. Data premiery “Cinema speculation” nie została jeszcze podana.