W cyklu „Mały słownik pojęć zegarkowych” zajmiemy się objaśnianiem tych właśnie pojęć. Wierzymy, że dzięki temu każdy z czytelników będzie w stanie zwiększyć swoją wiedzę na temat niewątpliwie fascynującego świata zegarków.

Co to jest tachometr?

Jeśli mielibyśmy tłumaczyć ten termin dosłownie, to musielibyśmy sięgnąć do greki – w tym języku „tachos” oznacza prędkość, a „metron” mierzyć, zatem tachometr oznacza urządzenie, które służy do pomiaru prędkości. I tak rzeczywiście jest, choć jeśli mówimy o tachometrze w kontekście zegarka, to należy tę definicję doprecyzować. Skala tachometru w większości zegarków wyposażonych w tę funkcję ma postać podziałki na pierścieniu okalającym kopertę lub tarczę czasomierza. Jej zadaniem jest jest określenie średniej prędkości wyrażonej w kilometrach lub milach na godzinę, z jaką porusza się dany obiekt na określonym dystansie. Działa to następująco: jeśli chcemy określić naszą prędkość na standardowym odcinku 1 km, włączamy na starcie chronograf, po dotarciu na zatrzymujemy, a pierścień wskaże średnią prędkość.

Co to jest chronograf?

Chronograf to specjalny rodzaj zegarka. Posiada on mechanizm, dzięki któremu można precyzyjnie odmierzać różnej długości odstępy czasu. Ujmując rzecz krótko – to te zegarki, które posiadają funkcję np. stopera i minutnika w formie dodatkowych, miniaturowych wskaźników, wkomponowanych w tarczę. Tego typu czasomierze posiadają zwykle dwa przyciski, które pozwalają na rozdzielenie pracy obu wskazówek oraz precyzyjne sterowanie chronografem.

Co to jest rotomat?

To urządzenie, które imituje ruchy ręki, dzięki czemu nakręca zegarki (automatyczne oczywiście). Teoretycznie tego typu gadżet może się przydać w sytuacji, gdy nasza kolekcja automatycznych zegarków jest tak albo tak duża, że nie jesteśmy w stanie nosić każdego z nich przez kilka tygodni, lub gdy mamy zegarek tylko na specjalne okazje i chcemy, aby ten zawsze był w gotowości do założenia. W praktyce to raczej bajer niż sprzęt niezbędny, ale trzeba przyznać, że prezentuje się świetnie i pewnością jest ciekawą ozdobą każdego gabinetu.