Znacie to uczucie, gdy wieczorem nachodzi was ochota na dobrze skomponowanego drinka, ale nie macie ochoty spędzić godziny przy barku? Albo gdy wiecie, że macie ochotę na klasyczny smak whisky, ale nie wiecie, czym można by go przełamać? Dzisiaj przychodzimy z rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się w obu wypadkach - to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych przepisów na podanie whisky.

Jak zawsze pierwszym krokiem w celu skomponowania napoju z dodatkiem alkoholu powinno być zastanowienie się nad dominującymi smakami w trunku. Inaczej będzie komponować koktajle na bazie słodkich alkoholi niż te, w których zależy nam na wzmocnieniu korzennych i dumnych nut zapachowych. W przypadku whisky najczęściej mamy do czynienia z tym drugim zestawem, więc zwykle dobrym dodatkiem są wszelkiego rodzaju cytrusy, które wprowadzają nam do szklanki nieco orzeźwienia. 

Zapomnijcie też o micie, że dobrze skomponowany drink potrzebuje listy składników długiej na metry. Czasami wystarczy dosłownie kilka elementów, by wydobyć z alkoholu to, co najlepsze i cieszyć się pełną kompozycją smaków.

Czas na sprawdzony przepis, który wymaga od was dokładnie 2 minut pracy i trzech składników. 

Grant’s & Soda:

Składniki

  • 50 ml Whisky Grant’s
  • 150 ml wody sodowej 
  • skórka pomarańczy
  • lód
  • Opcjonalnie można dodać miód

Sposób przygotowania:

1) Shaker (opcjonalnie średniej wielkości słoik) wypełnij do połowy kostkami lodu.  

2) Dodaj 50 ml Whisky Grant’s 12YO, a następnie 150 ml  wody sodowej.

4) Zamknij shaker lub słoik i mocno wymieszaj, tak aby wszystkie składniki się połączyły.

5) Całość przelej do szklanki z lodem i udekoruj skórką pomarańczy.