Buty piłkarskie – korki

Z pewnością najpopularniejszy rodzaj piłkarskiego obuwia.  To właśnie w nich grają największe gwiazdy futbolu, które możemy oglądać w telewizji. Jednak korki, korkom nierówne. Istnieje przynajmniej kilka rodzajów tego obuwia, które różnią się między sobą wysokością, wykonaniem i gęstością kołków w podeszwie. Modelem, który najlepiej sprawdza się w większości przypadków są tzw. lanki. Są to korki średniej długości wykonane z plastiku lub innego sztucznego tworzywa. Doskonale sprawdzają się na nawierzchniach trawiastych, czyli tradycyjnych boiskach piłkarskich. Na rynku znaleźć możemy także modele  wyposażone w dłuższe korki z metalowymi końcówkami. Projektuje się je z myślą o grząskich nawierzchniach, takich jak mokra trawa. Początkującymi piłkarzom zdecydowanie polecamy lanki, które powinny zapewnić potrzebną przyczepność i nie zwiększą ryzyka kontuzji. 

Buty piłkarskie – turfy

Idealne buty dla fanów gry na „Orlikach". Modele wyposażone są w podeszwę z krótkimi gumowymi korkami, które zapewniają dobrą przyczepność na sztucznych nawierzchniach. W wielu wypadkach równie dobrze sprawdzą się na boiskach z naturalną trawą, o ile ta nie będzie bardzo mocno zroszona. W takim wypadku turfy mogą nie zapewnić odpowiedniej przyczepności. Wbrew powszechnemu przekonaniu, turfy nie nadają się także do gry na hali. Ich podeszwy nie są do tego przystosowane i w wielu wypadkach mogą zostawiać na halowej podłodze trudne do usunięcia ślady. 

Buty piłkarskie – buty halowe

Gdy rozpoczyna się sezon zimowy, wiele piłkarskich rozgrywek przenosi się na hale. Futsal, bo tak profesjonalne nazywa się halową odmianę piłki nożnej, jest sportem bardzo intensywnym i wymagającym wysokich umiejętności technicznych. Właśnie dlatego producenci projektują buty, które zapewnią graczom niezbędną na hali przyczepność i „czucie" piłki. Najlepszym wyborem będą buty z gumową podeszwą, które nie będą zostawiać śladów na nawierzchni. Przydatnym elementem są też wzmocnione czubki butów, które chronią je przed uszkodzeniami. 

CZYTAJ: Robert Lewandowski: jak wyglądały początki jego kariery? Kilka faktów z życia RL9, których dotąd nie znaliście

ZOBACZ TEŻ: Od amatora do zawodowca - jak zacząć uprawiać profesjonalnie piłkę nożną

ELLE MAN POLECA: Jan Bednarek dla ELLE MAN: Przerwa pozwoliła mi popracować nad moimi słabszymi stronami. Czuję się lepszym graczem [WIDEO]