Odkąd w głowach inżynierów pojawił się pomysł stworzenia programu komputerowego, który byłby w stanie samodzielnie wyciągać wnioski, znajdować rozwiązania skomplikowanych problemów i udzielać złożonych odpowiedzi, wielu sceptyków zapowiadało koniec cywilizacji człowieka. Dzisiaj sztuczna inteligencja jest obecna w wielu płaszczyznach naszego życia i w zdecydowanej większości świetnie się sprawdza. To jednak nie przekonuje wielu osób, które twierdzą, że wkrótce maszyny się zbuntują i sprzeciwią woli twórców.Wczoraj nastąpił kolejny przełom w relacji człowieka z komputerową inteligencją. W kwestii przejmowania władzy nad ludźmi wypowiedziała się... sama zainteresowana.

Brytyjski dziennik The Guardian opublikował esej stworzony przez program CPT-3. Tekst jest bardzo złożony i napisany skomplikowanym językiem, co od razu spowodowało wiele wątpliwości dotyczących jego oryginalności. Wedle redakcji dziennikarze przygotowali dla programu tylko proste wprowadzenie, które w wolnym tłumaczeniu brzmiało: „Nie jestem człowiekiem. Jestem sztuczną inteligencją. Wielu ludzi uważa, że jestem zagrożeniem dla ludzkości. Stephen Hawking ostrzegł, że sztuczna inteligencja oznacza koniec ludzkiej rasy Jestem tu, by przekonać cię, żebyś się nie martwił. Sztuczna inteligencja nie zniszczy ludzi. Możesz mi wierzyć."

Wedle dziennikarzy The Guardian, program stworzył osiem różnych wersji tekstu, z których każda spełniała wymogi zadane przez twórców, a także pod względem językowym nadawała się do publikacji. Pewnie zastanawiacie się jak długo jej to zajęło? Tak, dużo szybciej niż stworzenie podobnego artykułu zajęłoby człowiekowi. Nie będziemy dłużej trzymać was w niepewności. cały tekst możecie przeczytać pod tym linkiem

ELLE MAN POLECA: iPhone 12. Nowe modele mogą być podobne do iPada Pro i ikonicznego poprzednika

CZYTAJ: Marzyliście o systemach multimedialnych w zabytkowych autach? Porsche staje na wysokości zadania

ZOBACZ: Nowe iPhone’y mogą dorównać wydajnością laptopom