Dla wielu gości sylwestrowych zabaw wyjątkową atrakcją tej nocy jest możliwość odpalenia kolorowych fajerwerków. Niestety zdarza się, że w rękach niedoświadczonych użytkowników stają się one przyczyną nieszczęśliwych wypadków – częstokroć z nieodwracalnymi konsekwencjami. Dlatego, zanim rozpoczniesz huczną zabawę z udziałem petard, rakiet i innych sztucznych ogni, zerknij na kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mogą Ci one uratować nie tylko kończynę czy część twarzy, ale może nawet życie! W końcu zabawa zabawą, ale nawet w tę "jedyną noc w roku" to bezpieczeństwo jest najważniejsze!

ZOBACZ: 10 niezawodnych drinków na Sylwestra [GOTOWE PRZEPISY]

Sylwester: jak obchodzić się z fajerwerkami?

Coraz więcej miast – z szacunku dla zwierząt - rezygnuje z pokazów fajerwerków w sylwestrową noc. W tym roku nie będzie ich m.in. na miejskim sylwestrze Warszawie i Zakopanem. Mimo to ogniste światełka i wybuchy wciąż pozostają atrakcją wielu prywatek i bali. Niestety, te piękne i kolorowe rozbłyski są także jedną z najczęstszych przyczyn wyjazdów karetek pogotowia. Jeśli więc chcesz, żeby Twoja zabawa była nie tylko huczna, ale też bezpieczna, wystarczy, że wykażesz się odrobiną zdrowego rozsądku i będziesz przestrzegał kilka podstawowych zasad, które na okoliczność Sylwestra 2018 spisał Wydział Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Wymieniamy je powyżej i zalecamy następującą kolejność działań: najpierw uważna lektura, a dopiero potem bezpieczna zabawa!

NA CZASIE: Jak pić koniak? 9 drinków na każdą okazję [GOTOWE PRZEPISY]

6 zasad bezpiecznego korzystania ze sztucznych ogni

1. Fajerwerki kupujmy tylko w sprawdzonych miejscach. Kierujmy się jakością, nie ceną – sprawdźmy czy opakowanie nie jest uszkodzone, a wyrób pirotechniczny ma dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Uważnie się z nią zapoznajmy i przestrzegajmy jej.

2. Fajerwerków nie należy nigdy odpalać w zamkniętych pomieszczeniach, ale także np. na balkonach czy tarasach – nigdy nie wiemy dokładnie, w jakim kierunku polecą. Mogą stać się przyczyną pożaru lub wyrządzić komuś krzywdę.

3. Fajerwerki obserwujmy z odpowiedniej odległości. Dotyczy to też osoby, która je zapala – powinna natychmiast oddalić się na wskazaną w instrukcji odległość. Jeśli po wypaleniu lontu okaże się, że petarda nie eksplodowała, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało, bo może ona wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie.

4. Nie trzymajmy zapalanych fajerwerków w rękach i nie pochylajmy się nad nimi – takie postępowanie to jedna z najczęstszych przyczyn poważnych urazów kończyn górnych i twarzy.

5. Należy pamiętać, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Nie wolno ich także sprzedawać osobom poniżej 18 roku życia. Niestety wiele osób o tym zapomina, albo po prostu nie przestrzega tych zasad.

6. Dzieciom nie tylko nie wolno kupować fajerwerków – dorośli absolutnie nie powinni pozwolić, aby najmłodsi zbliżali się do nich lub nimi bawili. Należy to wyraźnie dziecku zakomunikować i wyjaśnić dlaczego tak jest. To na rodzicach i opiekunach ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.

Te wytyczne powinny pomóc. O ile faktycznie się do nich zastosujesz. 

ELLE MAN życzy udanej, ale przede wszystkim świadomej i bezpiecznej zabawy!