Olga Tokarczuk od wielu lat jest mocno związana z Wrocławiem. To w tym mieście zainicjowała działalność Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku odebrała również tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Nic więc dziwnego, że MPK w szczególny sposób postanowił uczcić fakt, że pisarka otrzymała Literacką Nagrodą Nobla.

„Jesteśmy ogromnie dumni z wyróżnienia mieszkanki naszego pięknego Wrocławia. Ogarnia nas wielka radość. Z tej okazji, aby wspólnie uczcić sukces pani Olgi, decyzją prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka każdy, kto będzie miał przy sobie książkę jej autorstwa, podróżuje komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia” – napisał MPK w poście na Facebooku.

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Przypomnijmy, że polska pisarka otrzymała tą najbardziej prestiżową nagrodę za 2018 rok. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk przyczyniła się do tego jej „narracyjna wyobraźnia, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Za 2019 rok laureatem został austriacki pisarz Peter Handke.

ZOBACZ TEŻ: Powieści Olgi Tokarczuk, które powinniście znać [PRZEGLĄD ELLE MAN]

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznawana jest od 1901 roku. Zgodnie z testamentem Alfreda Nobla, otrzymuje ją autor, którego "twórczość przynosi korzyści ludzkości, a kwestia narodowości jest nieistotna". Laureat otrzymuje dziewięć milionów szwedzkich koron (około 3,6 mln PLN), medal oraz dyplom. Ceremonia wręczenia nagrody odbywa się tradycyjnie 10 grudnia  - w rocznicę śmierci Nobla - w budynku filharmonii sztokholmskiej.