ELLE MAN – kultura na weekend: FILMY i SERIALE

Świat w ogniu”

Mike Banning zostaje oskarżony o próbę zamachu na prezydenta USA. Ścigany przez FBI i tajne służby stara się odnaleźć prawdziwych sprawców. Film wchodzi w serię „Olimp w ogniu” i „Londyn w ogniu”, gdzie główną rolę gra Gerard Butler a drugoplanową Morgan Freeman. To rodzaj wysokobudżetowego kina akcji, które dostarcza widzowi to czego oczekuje.

Królowe zbrodni”

Żony siedzących w więzieniu gangsterów terroryzują nowojorską dzielnicę Hell’s Kitchen w 1978 r. W obsadzie tego kryminału pojawiają się m.i.n. Melissa McCarthy Elisabeth Moss oraz raper Common. Film oparto na komiksie.

Piranie”

Jakoś się tak złożyło, że ten weekend oferuje mocne historie oscylujące wokół konwencji kryminału. Piętnastolatki – Nicola, Tyson, Lollipop, Briatò – posiadają broń i władzę w mieście. Są jak bracia, handlują narkotykami, rabują i zabijają bez skrupułów. Ten film przemówi do fanów „Gomorry”, bowiem jest adaptację trzeciej powieści jej autora, czyli Roberta Saviano.

Pozwól mi upaść”

A tu jeszcze cięższy kaliber niż w trzech powyższych filmach. Islandzki film „Pozwól mi upaść” to oparta na faktach historia dwóch kobiet i ich uzależnienia od narkotyków. Toksyczna przyjaźń, zdrada i kolejne stadia narkotykowego piekła. Krytycy pisali, że reżyserowi udało się uniknąć typowych klisz związanych z opowieściami o uzależnionych i ich rodzinach.

ELLE MAN – kultura na weekend: KSIĄŻKI

Rana” – Wojciech Chmielarz

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają. Najpierw pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć.

Ale jej ciało znika, a jedynymi osobami, które cokolwiek widziały, są Gniewomir, nieprzystosowany społecznie chłopak zafascynowany seryjnymi zabójcami, i Klementyna, samotna nauczycielka na życiowym zakręcie, której wydaje się, że zdobywszy pracę w poważanej szkole, los wreszcie się do niej uśmiechnął. Nic bardziej mylnego.

Żadne z nich nie chce angażować się w tę sprawę – każde z nich ma swoje powody – ale żadne z nich nie ma wyjścia. Gdyby wiedzieli, dokąd zaprowadzi ich to śledztwo, nigdy by się na to nie odważyli. Szkoła okazuje się pełna tajemnic. Podobnie jak pracujący w niej nauczyciele.

„Rana” to bezlitosne studium zła uśpionego w zaciszu domowego ogniska. Niepokojące i mroczne, odsłania najgłębiej skrywane tajemnice, o których nikt nie chce mówić. Nowa powieść jednego z najwyżej ocenianych i najchętniej czytanych współczesnych pisarzy odziera z wszelkich złudzeń.

Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego” – Piotr Głuchowski, Bożena Aksamit

W latach 80. ksiądz Henryk Jankowski był bohaterem. Gdańszczanie przegrywali jego kazania z kasety na kasetę – jak pieśni Jacka Kaczmarskiego – i handlowali nimi na targowisku. Poważni ludzie stawiali go obok Piotra Skargi i Jerzego Popiełuszki. Ściskali się z nim wielcy tego świata: księżna Anna z Windsorów, senator Edward Kennedy, Margaret Thatcher.

Brał pieniądze od bogatych i rozdawał biednym. Dzięki temu dorobił się tysięcy oddanych wielbicieli. Zmowa milczenia wokół tego, co na prawdę dzieje się na plebanii kościoła św Brygidy, była powszechna. Ta zmowa jest tematem książki tak samo jak kapłan, który przebył drogę z małomiasteczkowej nicości na szczyty i z powrotem – by umrzeć w samotności i w biedzie. Który jedne dzieci wysyłał na zagraniczne kuracje i wczasy, a inne krzywdził.

Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” – Filip Springer

Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego Uciekinier przecina swój ślad.

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas? 

Książka Springera to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu, który nam narzucono, i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.

ELLE MAN – kultura na weekend: SZTUKA i TEATR

Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej” w Teatrze Współczesnym w Warszawie

Na podstawie sztuki Maxa Frischa „Biedermann i podpalacze”. Kiedy Frisch pisał „Biedermanna i podpalaczy”, Europejczycy nie mogli się jeszcze otrząsnąć po koszmarze wojny, a pisarze większość swojej twórczości poświęcali analizie wydarzeń, stawiali pytania, jak w ogóle mogło do niej dojść.

W alegorii, którą stworzył Frisch, pan Biedermann, przeciętny przedstawiciel mieszczaństwa, przyjął pod swój dach podpalaczy i udawał, że nie widzi z ich strony zagrożenia, aż puścili go z dymem. Pan Ein, bohater Szenderowicza, antykwariusz i restaurator, żyje współcześnie w jednym z miast gdzieś w Europie. Jest dobrym obywatelem, płaci regularnie podatki. Nie wtrąca się do polityki. Do czasu!

Spokojny byt pana Eina i jego rodziny zakłócają włodarze miasta, którzy, ofiarowują mu - rzekomo dla jego dobra - opiekę przed szerzącymi się pożarami. Eskalacja tej „opieki” zmusza pana Eina do działania. W przeciwieństwie do Biedermanna, pan Ein nie jest obojętny. Czy samotnie wygra ten pojedynek z bezwzględną władzą?

Wiktor Szenderowicz, uznany za „mistrza satyry politycznej” w Rosji, ostrym piórem kreśli obraz zmagań szarego obywatela z wszechwładzą. I „śmieszno i straszno”, jak mówią Rosjanie.

Sytuacja się zmieniła” w Muzeum Narodowym w Krakowie

W XX wieku świat nabrał niespotykanego nigdy wcześniej przyspieszenia, a rewolucyjne zmiany objęły wszystkie sfery życia. Za upadkiem dotychczasowego porządku społecznego, politycznymi przewrotami oraz rozwojem technologii próbowali nadążyć artyści: co kilka lat rodziły się nowe kierunki. Wystawa Sytuacja się zmieniła w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie na przykładzie stu dzieł z kolekcji MNK prezentuje kalejdoskop najważniejszych zjawisk w sztuce ubiegłego stulecia.

Wystawa ma przypominać o Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, która była ważnym elementem wśród stałych wystaw MNK. W związku z wielkim pokazem twórczości Stanisława Wyspiańskiego, ekspozycja sztuki XX wieku została zamknięta. Po zakończeniu prezentacji Wyspiańskiego, wróci w nowym kształcie jako Galeria Sztuki XX i XXI w.

ELLE MAN – kultura na weekend: MUZYKA

Taylor Swift – „Lover”

„Lover” to siódmy album w dyskografii artystki. W rozmowie z magazynem „Billboard” Taylor powiedziała o albumie, że jest bardzo romantyczny. „Ale nie będzie tam tylko piosenek o spełnionej miłości. Romantyzm może oznaczać też samotność, smutek czy przechodzenie przez konflikt… Najważniejsze, by mieć na to odpowiedni ogląd”. Płyta zbiera póki co pozytywne recenzje. Bartek Chaciński napisał na swoim logu „Polifonia”, że to najlepsza odsłona Taylor Swift do tej pory. A nie zdarzało mu się słodzić artystce przy okazji poprzednich dokonań.

Slipknot – „We Are Not Your Kind”

A tu dla odmiany coś naprawdę ciężkiego. Szósty album Slipknota zebrał kapitalne recenzje od magazynów, które nieszczególnie zachwycają się tego typu muzyką. Więc warto samemu osądzić, czy Slipknot faktycznie wzniósł się na tak dobry poziom.