Bau Swatch - kolekcja Swatch celebrująca 100-lecie Bauhausu

Kolekcja Bau Swatch powstała z okazji 100-lecia słynnej niemieckiej szkoły Bauhausu, która dążyła do łączenia techniki ze sztuką. Założona w 1919 roku weimarskiej uczelnia artystyczna szybko przekształciła się w ruch sztuki nowoczesnej, charakteryzujący się unikalnym podejściem do architektury i designu. Swatch również postanowił wpisać się w koncepcję Bauhausu, przeplatając innowacje techniczne z artystycznym i radosnym wzornictwem.

ZOBACZ: Omega wznowiła legendarny kaliber na 50-lecie misji Apollo 11. Ten model Speedmastera to prawdziwe cacko

W modelach zegarków z linii Bau Swatch dominują podstawowe barwy i proste linie, dzięki czemu zegarki są równie ponadczasowe, jak najbardziej wpływowy ruch artystyczny XX wieku. W uniseksowej kolekcji znajdziemy m.in. modele z charakterystycznymi geometrycznymi nadrukami oraz nieoczywistymi kształtami pasków.

CZYTAJ TEŻ: Google świętuje 100. rocznicę założenia Bauhausu. Był to niezwykły ruch artystyczny

Ponadto fani usługi Swatch x You, narzędzia online służącego do projektowania zegarków, mogą stworzyć swoje własne modele na bazie grafiki dedykowanej Bauhausowi. Warto się zainteresować tym rozwiązaniem, tym bardziej, że kolekcja jest już dostępna w salonach marki Swatch oraz na stronie producenta czasomierzy.

Bauhaus - o co chodzi w stylu?

Przypomnijmy, Bauhaus właśnie w tym roku świętuje 100-lecie swojego istnienia. Ruch w architekturze, a jednocześnie promująca go uczelnia artystyczno-rzemieślnicza została założona w Weimarze w 1919 roku przez architekta Waltera Gropiusa założył w niemieckim Weimarze. Uczelnia ta za swój cel obrała zniesienie podziału na artystów, rzemieślników i przemysłowców. Bauhaus odcisnął swoje piętno m.in. na współczesnym designie, architekturze, modzie czy wzornictwie przemysłowym.

W Bauhausie, szkole stawiającej na prostotę, funkcjonalność i racjonalizm, przyszli architekci, projektanci, malarze i graficy uczyli się wspólnie. Sztuka, rzemiosło i technika były w niej ściśle powiązane. Programem Bauhausu było stworzenie nowoczesnej architektury, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki. Dążono do jedności estetycznych i technicznych dzieła. Styl był oszczędny w formie i odrzucał niepotrzebną dekoracyjność.

Aby uczcić powstanie szkoły Bauhaus, wiele firm postanowiło włączyć jej estetykę w swoje projekty, kolekcje i działania. I tak na przykład firma Google stworzyła animowany Doodle, który przedstawia niektóre z obiektów zrodzone w murach Bauhausu, takie jak dzbanki do kawy, lampy, a nawet budynki. Teraz do tego grona dołączyła też szwajcarska marki Swatch. Jakie modele pojawiły się w ramach kolekcji Bau Swatch? Kilka z nich prezentujemy w naszej GALERII >>>