Czym układać włosy męskie – kosmetyki

Łatwo domyślić się, że przy krótkich włosach siła utrwalania może być mniejsza, niż przy włosach długich. Z kolei tzw. finish, wykończenie, efekt matowy lub z połyskiem (lekkim, średnim lub mocnym) zależy głównie od naszych upodobań. Hold oraz finish dotyczą przede wszystkim kosmetyków modelujących, takich jak pasty, kremy, glinki, żele czy pomady.

Poza preparatami modelującymi, stylizacja męskich włosów wymaga również stosowania prestylerów czy zwiększających objętość pudrów, które należą do najczęściej używanych kosmetyków. Grupę tę reprezentują:

 • prestylery – preparaty zwykle w postaci sprayu lub toniku, które stosuje się do układania włosów, gdy są jeszcze mokre. Prestylery chronią włosy przed ciepłym powietrzem suszarki, dodają im objętości i delikatnie utrwalają, a przede wszystkim powodują lepsze układanie fryzury,
 • pudry do włosów – zadaniem pudru do włosów jest przede wszystkim dodanie im objętości i sprężystości. Preparat ten stosuje się na suche włosy jako bazę i uzupełnienie prestylera przed właściwym modelowaniem,
 • pasty, glinki i kremy - produkty te nieco się od siebie różnią konsystencją, jednak zadaniem każdego z nich jest modelowanie włosów. Nadają się głównie do włosów krótkich i średniej długości. Im dłuższe włosy, tym chwyt zarówno pasty, glinki, jak i kremu musi być mocniejszy. Kosmetyki używa się jako modelujące, ale często uzyskany dzięki nim efekt utrwala się jeszcze za pomocą lakieru,
 • żele – to produkty o galaretowatej konsystencji występujące w wielu wariantach chwytu – od lekko utrwalającego aż do super mocnego. Żele sprawiają, że włosy są obciążone i sztywniejsze, zachowują jednak ich elastyczność. Są przy tym preparatami dobrze nawilżającymi i łatwymi do zmycia. Dzięki żelowi można uzyskać efekt mokrych i błyszczących włosów, lub przeciwnie, naturalny wygląd, jeśli zastosujemy produkt matowy,
 • gumy – to produkty dość gęste, dające podobny efekt jak żele, jednak bardziej uelastyczniające włosy i nie tworzące z nich jednolitej masy,
 • pomady – są to silnie skoncentrowane kosmetyki oparte często na wosku. Ich głównym zadaniem jest wygładzenie i podkreślenie kształtu fryzury, ale również dodanie włosom blasku w przypadku produktów z połyskiem,
 • lakiery – produkty silnie utrwalające, używane do wykończenia fryzury.

Czym układać włosy męskie w zależności od ich długości i rodzaju? Drugą istotną kwestią przy wyborze kosmetyków do stylizacji włosów jest ich długość, a także, szczególnie w przypadku fryzur z dłuższych włosów – rodzaj:

 • włosy krótkie i średniej długości – styliści polecają żele, pomady, pasty, woski i glinki,
 • włosy średniej długości oraz długie – raczej unika się wosków i glinek, ponieważ dość trudno rozprowadzić je równomiernie na całej długości włosa, używa się zwykle żeli, pomad i past,
 • włosy cienkie – polecane są kremy, woski i glinki,
 • włosy elektryzujące się, trudne do układania – styliści rekomendują kremy, pomady i pasty,
 • włosy kręcone i falowane – używa się zwykle żeli, kremów i pomad,
 • włosy przerzedzone – polecane przez stylistów są kremy, unikać należy żeli, pomad, past, glinek i wosków.

Jak postawić włosy do góry?

Efektywne modelowanie włosów męskich w cięciach wymagających ich podniesienia i nadania kierunku zdecydowanie do góry zależy przede wszystkim od długości włosów. Oczywiste i logiczne jest, że zdecydowanie łatwiej postawić włosy krótkie. Świetnie nadaje się do tego celu pomada. W przypadku dłuższych włosów pomada może być jednak zbyt delikatna. Warto wtedy użyć gumy, która z pewnością uniesie partie włosów u nasady, jednak dla utrwalenia całości trzeba będzie zastosować dużą ilość lakieru do włosów. W przypadku gumy trzeba uważać, żeby duże ilości preparatu nieestetycznie nie skleiły włosów.

Jak układać włosy na gumę?

Guma do włosów to kosmetyk, który nadaje się zarówno do stylizacji włosów krótkich, jak i dłuższych, około 5-7 cm, jednak może być użyta dla podkreślenia wybranych kosmyków również przy zdecydowanie długich fryzurach. Jest bardzo łatwa w użyciu i długo utrzymuje włosy w nadanym im kształcie. Jak ułożyć włosy za pomocą gumy? Niewielką ilość kosmetyku należy rozgrzać w dłoniach a następnie nakładać na wybrane pasma. Jeśli czynność ta zostanie przeprowadzona prawidłowo, włosy nie będą się sklejać, pozostaną usztywnione, lecz sprężyste.

Warto wiedzieć, że guma jest kosmetykiem dość mocno obciążającym, dlatego nadaje się świetnie do modelowania grubych i dość sztywnych włosów. Przy cieńszych i miękkich trzeba stosować ją z ostrożnością, a najlepiej wypróbować po prostu, czy w naszym przypadku nie zlepia włosów i nie sprawia, że stają się oklapnięte.

Jak układać włosy na żel?

Żel to kosmetyk przeznaczony do stylizacji, który ma za zadanie nie tylko utrwalić fryzurę, ale również nadać jej wrażenie ruchu. Innym jego zastosowaniem jest „ulizanie” włosów, czyli stworzenie bardzo gładkiej fryzury. W pierwszym przypadku używa się preparatów o małym lub średnim chwycie, zarówno matowych, jak i błyszczących. To właśnie te ostatnie produkty pozwalają na uzyskanie efektu „wet look” zarówno na włosach nieco „rozburzonych”, jak i w przypadku fryzur mocno gładkich.

Żel nakłada się palcami bezpośrednio na mokre włosy, które następnie suszy się za pomocą suszarki. Z uwagi na nawilżający efekt tego preparatu, nie musimy obawiać się o przesuszenie kosmyków – dobry żel odżywia i nawilża nasze włosy. Fryzurę, już po wysuszeniu, można utrwalić jeszcze lakierem. Warto wiedzieć, że żelu nie używa się do stylizacji włosów długich, puszczonych luźno, ponieważ ten kosmetyk nie nadaje się do tego celu. Zaaplikowany na długie włosy tworzy sztywne kosmyki, które nie dają efektu ruchu, lecz raczej przetłuszczonych i zaniedbanych włosów.

Jak układać krótkie włosy męskie – przykłady

Stylizacja męskiej fryzury z krótkich włosów jest zwykle dość łatwa, a odpowiedni efekt można uzyskać przy pomocy jednego tylko preparatu. Krótkich włosów nie przygotowuje się za pomocą prestylera, zazwyczaj nie trzeba utrwalać fryzury lakierem. Przykładem efektownego uczesania jedynie z użyciem pomady może być side back, czyli męskie cięcie z przedziałkiem. Fryzura jest w zamyśle dość płaska, dlatego nie trzeba unosić włosów ani specjalnie ich modelować. Ważne jest, żeby zaakcentować wyraźnie rozdział włosów – po jednej stronie przedziałka w dół, a po drugiej – zdecydowanie na bok.

Podobnie jednego kosmetyku, czyli pomady lub pasty używa się dla utrwalenia cięcia undercut. W tym uczesaniu wyróżnia się dwa typy: włosy dłuższe z przodu i stopniowo ku tyłowi coraz krótsze lub tak samo krótkie na całej długości. Użycie pomady lub pasty uzależnione jest od tego, jak długie są włosy oraz czy są bardziej czy mniej podatne.

Stylizacja włosów męskich – przykłady

Układanie fryzur z nieco dłuższych włosów, wymaga zwykle zastosowania większej ilości kosmetyków. Dobrze widać to na przykładzie dwóch dość popularnych męskich uczesań, które nie utrzymają się długo, jeśli ich odpowiednio nie utrwalimy.

Slicked Back, czyli klasyczny zaczes. Dość długie na górze, około 15 cm włosy oraz co najmniej 5-6 cm boki zaczesane są w tym przypadku dość gładko do tyłu. Żeby tak ułożone kosmyki nie odstawały i nie opadały oraz trzymały się przez cały dzień, ich stylizację trzeba rozpocząć od nałożenia na mokro prestylera w postaci toniku lub sprayu. Pomoże on nadać kształt fryzurze już podczas suszenia, kiedy używając szczotki lub grzebienia, zaczesujemy włosy do tyłu. Po wysuszeniu, fryzurę trzeba utrwalić kosmetykiem o mocnym chwycie, najlepiej pomadą. W zależności od tego, czy chcemy uzyskać efekt połysku, czy jednak naturalny mat, użyjmy produktu o odpowiednim finishu.

Pompadour – fryzura Elvisa Presleya. Długą, wilgotną po umyciu włosów grzywkę zwilżamy prestylerem i suszymy podkręcając na okrągłej szczotce. Prestyler pod wpływem ciepła i szczotki pozwala na nadanie uczesaniu odpowiedniego kształtu. Po wysuszeniu włosów warto zastosować puder, który podniesie je i nada objętość. Żeby efekt był trwały, wykańczamy fryzurę pomadą – błyszczącą jak u króla rock n' rolla, albo matową – według własnych upodobań.

Modelowanie włosów męskich krok po kroku

Opisy fryzur zamieszczone w tym tekście wyraźnie pokazują, że układanie męskich włosów zależy w największym stopniu od ich długości. Do fryzur krótkich wystarczy zwykle użyć jeden kosmetyk, natomiast dłuższe włosy wymagają przygotowania w postaci prestylerów i pudrów. Co do zasady, kolejność stosowania poszczególnych kosmetyków jest następująca:

 • prestyler nakładany na włosy mokre, przed suszeniem,
 • puder nakładany na suche włosy,
 • kosmetyk modelujący (guma, pasta, krem, pomada etc.),
 • ewentualnie lakier do włosów

Wyjątkiem wśród kosmetyków modelujących jest żel, który nakłada się na mokre włosy.

Jak układać długie włosy męskie?

Układanie długich włosów zależy od fryzury, jaką chcemy otrzymać. Uczesania naturalne uzyskuje się za pomocą prestylera, gładkie, spięte w kucyk włosy często układa się na żel, natomiast do stylizacji określonych cięć, gdzie trzeba podkreślić pewne partie włosów, zwykle potrzebne są produkty o mocnym chwycie oraz niezbyt stałej konsystencji z uwagi na trudność równomiernego rozprowadzania na całej długości włosa preparatów takich jak skoncentrowane woski czy glinki.

ZOBACZ TEŻ: Farbowanie włosów męskich: propozycje farb do włosów i warianty koloryzacji

CZYTAJ: Fryzury męskie krótkie dla różnych kształtów twarzy. Jak dobrać najlepszą?

Poniżej możecie zobaczyć, gdzie kupicie wspomniane w tym artykule kosmetyki do stylizowania włosów: