Bioinżyniera przy użyciu klocków 

Marzeniem Aguilara jest projektowanie niedrogich robotycznych kończyn dla tych, którzy tego potrzebują. A te nie są tanie. Gdy jedne z jego ulubionych zabawek - klocki Lego - stały się po raz pierwszy budulcem sztucznego ramienia (skonstruował je w wieku 9 lat - jako atrapa prawdziwej ręki), już wtedy wiedział, że przy projektowaniu sztucznych kończyn będzie korzystać właśnie z nich:

- Jako dziecko bardzo się stresowałem, gdy przebywałem z rówieśnikami, bo byłem inny. To jednak nie zatrzymało moich marzeń. Chciałem móc patrzeć w lustro i myśleć, że wyglądam jak inni- ci, którzy mają dwie ręce - powiedział Reutersowi David Aguilar. 

Niczym Iron Man

Wszystkie prototypy zbudowanych przez Davida ramion znajdują się w jego pokoju w akademiku na przedmieściach Barcelony. Ostatni model nazywa się MK - jako hołd dla Iron Mana, który właśnie tym oznaczeniem nazywał swoje zbroje. Aguilar najbardziej dumny jest ze swojego pierwszego, w pełni funkcjonalnego prototypu, który zbudował w wieku 18 lat. Co ciekawe - użył do niego czerwonych i żółtych klocków, po raz kolejny hołdując Iron Manowi, który swoje zbroje budował w podobnym kolorze. Oczywiście - każda kolejna wersja zbudowanego przez Aguilara ramienia miała coraz więcej możliwości ruchowych niż poprzednie.

David Aguilar prowadzi także kanał na Youtubie, gdzie działa pod nickiem „Hand Solo”. Ciągle powtarza, że chce budować sztuczne kończyny dla ludzi - nawet za darmo, by poczuli się tak jak inni:

- Chciałbym wszystkim ludziom podobnym do mnie dać protezy i sztuczne kończyny, nawet za darmo! Tak, aby poczuli się jak inne, normalne osoby - zakończył Aguilar.