Strzyżenie nie jest specjalnością dla większości panów, stąd warto zastanowić się, czy na pewno chcemy podjąć się takiej operacji. Jeżeli jednak możemy sobie pozwolić na naukę i eksperymenty, to warto pójść tą drogą. Jest jeszcze jeden powód, by zaryzykować – oszczędność. Ten aspekt rzecz jasna wchodzi w grę, gdy świat funkcjonuje normalnie. Wszyscy doskonale wiemy, że strzyżenie może swoje kosztować. W zależności od fryzjera od 20 nawet do 100 i więcej złotych. Jeżeli więc chcemy  w przyszłości oszczędzić trochę pieniędzy na męskim strzyżeniu, a teraz sprawić, że nasza fryzura wygląda na w miarę przyzwoitą – spróbujmy zrobić to sami. 

Strzyżenie maszynką samemu jest trudne? 

I tak i nie. Jeżeli nie mamy zbyt wielkich wymagań, a nasze cięcie męskie ma być tylko skróceniem włosów – powinno pójść nam jak z płatka. Najprostsze fryzury czy ścięcie się na łyso również nie jest trudne, więc mając dobrą maszynkę powinniśmy sobie poradzić. Strzyżenie maszynką samemu nie jest tak wymagające, jak mogłoby się wydawać – chyba że interesują nas skomplikowane wzory czy fryzury rodem z mistrzostw świata strzyżenia męskiego. Do tego sprawna ręka fryzjera czy barbera (speca od fryzur i bród, dla którego męskie strzyżenie to chleb powszedni) może okazać się niezbędna. Jeżeli jednak mamy maszynkę, a także trochę czasu i cierpliwości, to nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć jej. 

Strzyżenie męskie – jak strzyc włosy męskie maszynką w domu?

Strzyżenie w domu wymaga od nas pewnego przygotowania. Czego potrzebujemy? Po pierwsze oczywiście maszynki, najlepiej dobrej i uznanej firmy. Jeżeli planujemy strzyżenie włosów w domu wprowadzić jako nasz zwyczaj, należy zainwestować w dobry sprzęt. Po drugie lustro i kilka dodatkowych lusterek: przynajmniej dwa, a najlepiej więcej, pomogą nam obserwować całą głowę podczas strzyżenia. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, to otoczmy się lustrami – dzięki temu nasze strzyżenie maszynką będzie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

Potrzebna będzie nam jeszcze woda to zwilżenia włosów, a także (jeżeli chcemy) – kosmetyki (mogą być to żele/gumy/pasty do stylizacji bądź też odżywki, lakiery). Warto przygotować również zmiotkę i szufelkę, bo podczas męskiego strzyżenia włosy lubią uciekać na podłogę. Tak przygotowani możemy zabrać się do strzyżenia.

Na początek przyozdabiamy maszynkę w nakładkę odpowiadającej nam długości. Większość maszynek posiada w zestawie nakładki od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów długości, bez problemu znajdziemy więc długość dla siebie. Następnie delikatnie zwilżamy włosy, możemy też strzyc od razu po umyciu włosów. Dużo wygodniej obcina się włosy mokre niż suche. Potem możemy już uruchomić maszynkę i zabrać się za strzyżenie. Niewykluczone jest także dodatkowe użycie nożyczek. To podstawowe narzędzie fryzjerskie powinno również znajdować się w naszym arsenale. 

Strzyżenie męskie – techniki obcinania włosów

Strzyżenie w domu może dać wspaniałe efekty jeżeli zapoznamy się z nawet najprostszymi technikami obcinania włosów. We fryzjerstwie dzieli się je na podstawowe i uzupełniające. My skupimy się głównie na technikach podstawowych, dzięki którym obcięcie będzie dużo bardziej efektowne.

Pierwszą techniką jest palcowanie. Metoda ta będzie bardzo przydatna jeżeli nasze włosy mają przynajmniej kilka centymetrów i chcemy je przygotować pod strzyżenie maszynką. Męskie włosy rzadko wymagają aż takiej opieki jak damskie, jednak warto (zanim włączymy trymer) przykrócić je lekko techniką palcowania. Jest to podstawowa technika fryzjerska. Łapiemy włosy w dwa palce i przycinamy je nożyczkami wzdłuż ich linii. Możemy nadać w ten sposób zupełnie nowy kształt fryzurze. 

Druga podstawowa technika to cieniowanie. Cięcie męskie powinno zawierać tę metodę. W praktyce cieniowanie oznacza skracanie włosów od najkrótszych do najdłuższych. Cieniować można maszynką zaczynając od skroni i karku – tam gdzie włosy się zaczynają i zostawiać coraz dłuższe i dłuższe w kierunku czubka głowy, tzw. korony. Staramy się wykonać cieniowanie tak, by długość włosów rosła równomiernie. W efekcie fryzura będzie sprawiała wrażenie nieco uniesionej do góry. 

Jeżeli posiadamy bardzo gęste włosy możemy skorzystać z techniki uzupełniającej, czyli degażowania. Wykonujemy ją nożyczkami, które uzupełniają nasze strzyżenie maszynką. Samemu możemy pozbawić się nadmiaru włosów łagodząc formę całej naszej fryzury. Opcja najbardziej przydatna przy włosach trochę dłuższych. 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie byśmy zwyczajnie zignorowali wszelkie techniki. To od nas zależy, jak wykonamy swoje strzyżenie maszynką. Męskie włosy nie będą wyglądać źle ścięte na kilka milimetrów na całej długości głowy. Jeżeli takie strzyżenie nam odpowiada, zajmie to nam w domu 10 minut. 

Strzyżenie męskie – tył głowy 

Wiele osób obawia się strzyżenia samemu z tyłu głowy, ale jeżeli posiadamy w domu lusterka nie musimy się tym martwić. Strzyżenie maszynką z tyłu jest bardzo proste, gdy odpowiednio ustawimy takie lustra. Wystarczą dwa skierowane na siebie pod ukosem, by dobrze odbijać obraz w lustrze, które mamy z przodu. Musimy pokombinować z ich ustawieniem tak, aby obraz był jak najlepszy. Wówczas nasze strzyżenie maszynką powinno pójść gładko.

Bez względu na to czy chcemy cieniować czy po prostu równomiernie skrócić wszystko maszynką – odpowiednia ilość luster to podstawa. Jeżeli nie mamy ich w domu, pozostaje nam wybór skrócenia wszystkich włosów do jednej długości. Nakładamy wówczas na maszynkę odpowiednią nakładkę i skracamy „na czuja”. Jeżeli mamy jakichś domowników, możemy też zapytać ich czy jesteśmy obcięci w miarę równo lub poprosić o pomoc. 

Strzyżenie męskie – przód głowy

Strzyżenie z przodu głowy to sprawa dużo prostsza. Wystarczy nam do niego jedno duże lustro, które każdy z pewnością posiada. Skracamy włosy korzystając z palcowania, bądź od razu bierzemy maszynkę. Boki głowy traktujemy podobnie jak przód. Zakres ludzkiego widzenia bez problemu pozwala obciąć włosy również po bokach głowy korzystając z jednego lustra. Możemy zarówno wycieniować boki, jak i postawić na jedną długość – wszystko zależy od nas. Oczywiście tylko trening czyni mistrza, dlatego z pewnością ostrzyżemy się kilkukrotnie zanim będziemy z siebie zupełnie zadowoleni.