Będąc na imprezie sylwestrowej w Hiszpanii w 1999 r., tajemniczy Banksy zaczął malować 17-tonową ciężarówkę Volvo FL6 z 1988 r. Swoją pracę ukończył na początku 2000 r. Brytyjski dom aukcyjny Bonhams wystawi teraz ciężarówkę na aukcji Goodwood Revival Collector's Motor Cars and Automobilia. Odbędzie się ona 14 września. Eksperci szacują, że Volvo może sprzedać się nawet za 2 miliony dolarów. To nasze daje ponad 7,8 mln zł!

Dzieło Banksy’ego zatytułowane jest „Turbo Zone Truck (Laugh Now But One Day We’ll Be in Charge)”. Jak czytamy w opisie Bonhams, Volvo „jest mobilnym świadectwem wieloletniego, przełomowego podejścia Banksy’ego do sztuki malowania na płótnie i obrazów w galeriach”. W ciężarówce znajdują się uskrzydlone małpy, jednostka SWAT, maski przeciwgazowe, grupa żołnierzy uciekających od armaty, napis „Laugh Now But One Day We’ll Be in Charge” oraz podpis Banksy’ego w dwóch miejscach.

CZYTAJ TEŻ: Skradziono dzieło Banksy’ego upamiętniające zamachy w Paryżu 2015

Pierwotnie Volvo było własnością przyjaciela Banksy'ego. Przez lata ciężarówka była wykorzystana do wyjazdów na pirotechniczne pokazy. Podróżowano nią po Europie i nawet Ameryce Południowej. Z czasem jest wartość wzrosła. Teraz jednak na pewno zmieni właściciela, gdy trafi na licytację. Co ciekawe, nie jest to pierwszy pojazd wypełniony graffiti street artowego artysty. Wcześniej pomalował „SWAT Van”, który sprzedał się w 2016 roku za 263 tys. dolarów.