„Muzyka i słowa Stanisław Soyka” to pierwsza tak osobista artystyczna wypowiedź Stanisława Soyki od piętnastu lat. Stanisław Soyka muzycznie określa nowy album jako folk z przymrużeniem oka, ale – jak dodaje: Można na nim usłyszeć późne lata 70., rythm & bluesa, wpływy reggae, a także po prostu – ballady.

„Muzyka i słowa Stanisław Soyka” - album

Ten – w pełni autorski – album dzisiejszego Soyki jest prostolinijny, prawdziwy i szczery. To muzyczne wyznanie bez podrasowania. Jest tu polonez, jest i tango, w którym odbywa się cała amplituda uczuć: miłość, zazdrość, ciepło, zimno, gorąco. Jest pieśń o miłości do Warszawy i o tym jaka do niej prowadziła droga – „Lubię wracać do Warszawy”, a także kompozycja szczególna: jak niewysłany list dojrzałego sześćdziesięcioletniego „chłopaka” do swych rodziców: „Mamulu, Tatulu”. Z kolei w „Przyszedł czas na zmiany” jesteśmy w miejscu, gdy własne dzieci dorastają i nabierają rozpędu. To tekst o nauce jak żyć – troszkę inaczej, choć nie mniej „jędrnie”. Warto poczuć też, jak dobrze czasem się zatrzymać, usiąść na ławeczce („Ławeczka”), stać się intensywnym obserwatorem ludzkości w jej indywidualnych przejawach. I… nie bać się ciszy („Ciszy nie unikaj”) bo: „To co słychać w ciszy, w hałasie zanika”. A także, to zaproszenie do myślenia, do słuchania, do śpiewania.

A co o swoim nowym wydawnictwie mówi sam Stanisław Soyka?

 - Chciałem pokazać piękno świata – świata przedstawionego tak po prostu, przez dzisiejszego mnie. Zależało mi na tym, by ta muzyka mogła przytulać, dawać przestrzeń i oddech. A także – by te piosenki były dostępne dla każdego, kto lubi śpiewać. A w tych tekstach, mam wrażenie, że jest normalnie; tam jestem dzisiejszy ja i – gdy będziecie Państwo jej słuchać – będzie mi miło móc tam Państwa spotkać. I – być może - usiąść wspólnie na muzycznej „Ławeczce”.

Album „Muzyka i słowa Stanisław Soyka” ukazał się w wersji jednopłytowej i dwupłytowej z dodatkowymi nagraniami koncertowymi:

„Muzyka i słowa Stanisław Soyka” - CD1, lista utworów:

1. Przyszedł czas na zmiany

2. Ławeczka - bajeczka

3. Zależy mi

4. Mamulu, Tatulu

5. Lubię wracać do Warszawy

6. Nie ma ich

7. Ciszy nie unikaj

8. W Piotrowym mateczniku

9. Tango pozostało

10. I już i tyle

11. Wielka rzeka

„Muzyka i słowa Stanisław Soyka” - CD1, lista utworów:

Koncert w Teatrze Kamienica z okazji „60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego” (9 października 2018 roku)

1. Lubię wracać do Warszawy - live

2. Przyszedł czas na zmiany - live

3. Ławeczka – Bajeczka - live

4. Mamulu Tatulu - live

5. Zależy mi – live