Stan Wawrinka: kariera

Stan Wawrinka przyszedł na świat 28 marca 1985 roku w Lozannie - szwajcarskim mieście, będącym stolicą kantonu Vaud, położonym nad Jeziorem Genewskim. Zaczął grać w tenisa już w wieku 8 lat. Do 11 roku życia trenował raz w tygodniu, a później liczba jego treningów zwiększyła się do 3 tygodniowo. W wieku 15 lat przestał regularnie chodzić do szkoły, żeby móc poświęcić się w pełni treningom tenisa, w którym szło mu naprawdę dobrze. Dzięki francuskiej organizacji CNED (Centre national d'enseignement a distance) zajmującej się nauczaniem na odległość i podległej francuskiemu Ministerstwu Edukacji, udało mu się jednak uczyć zdalnie. 

Profesjonalne występy Stan Wawrinka rozpoczął w wieku 17 lat, w roku 2002. W 2003 roku udało mu się wygrać Junior French Open. Wawrinka debiutował w Wielkim Szlemie w 2004 roku, na French Open. Debiutował też wówczas w reprezentacji Szwajcarii w Pucharze Davisa. Po dotarciu do finału  ATP Masters Series w Rzymie (w którym pokonał go Novak Djoković) trafił do pierwszej dziesiątki w rankingu najlepszych tenisistów na świecie. W 2008 roku Szwajcar został mistrzem olimpijskim w grze podwójnej na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (był w parze z Rogerem Federerem). W parze z Benoîtem Paire wywalczył drugi tytuł w deblu - w styczniu 2013 roku w Ćennaju. 

Do finału turnieju wielkoszlemowego dotarł po raz pierwszy w roku 2014, gdzie w Australian Open wygrał z Rafaelem Nadalem 6:3, 6:2, 3:6, 6:3. Później sięgnął po to zwycięstwo jeszcze dwukrotnie. Udało mu się pokonać Novaka Djokovića w Roland Garros 2015 4:6, 6:3, 6:4, 6:4. W finale US Open 2016 panowie znów się spotkali. Tym razem Stan Wawrinka również okazał się lepszy - zwyciężył z wynikiem 6:7(1), 6:4, 7:5, 6:3. Zyskał wówczas miano "tenisisty wielkich meczów", ponieważ udało mu się pokonać faworytów przy okazji najważniejszych spotkań. 

W roku 2017 uległ kontuzji - konieczna była operacja kolana. Tenisista nie był w stanie dokończył nawet sezonu tenisowego 2017. Uszkodzenie było poważne - po krótkim powrocie do gry kolano znów się odezwało i konieczna była kolejna przerwa. Wawrinka pojawił się dopiero na Italian Open 2018, ale po kolejnych przegranych spadł w rankingu z 30 na aż 263 miejsce. Od tego czasu próbował wrócić do formy. Udało mu się pokonać kilku konkurentów we French Open 2019, jednak ostatecznie odpadł pokonany przez Rogera Federera. Dobrze szło mu na French Open 2020, jednak przegrał swój ćwierćfinałowy mecz z Alexandrem Zverevem w czterech setach. Pandemia koronawirusa wywołała wielkie zamieszanie również w sportowym świecie - French Open 2020 został przełożony na późniejszy termin, a w US Open 2020 Wawrinka nie brał udziału z uwagi na sytuację epidemiologiczną. 

W grze pojedynczej Stan Wawrinka wygrał 16 turniejów i w roku 2014 z nalazł się na 3 miejscu w rankingu singlistów. Był to jego najlepszy wynik w tej klasyfikacji. W listopadzie 2020 roku zajmował 18 pozycję w tym rankingu. Z kolei jeśli chodzi o zestawienie deblistów, najlepszy wynik osiągnął w lutym 2015 roku, kiedy trafił na 88 miejsce tabeli. W grze podwójnej udało mu się wygrać 2 turnieje. W listopadzie 2020 zajmował 271 pozycję w tym rankingu. 

Stan Wawrinka: zarobki

Stan Wawrinka w rankingu ATP znalazł się na 17 pozycji, a jego zarobki w roku 2020 wyniosły około 488 347 dolarów. Od pewnego czasu popularny tenisista zmaga się z kontuzjami, które wpłynęły negatywnie na jego formę. Najcięższa była operacja kolana, której musiał się poddać w 2017. Urodzony w 1985 roku Wawrinka w wywiadach opowiada, że zdaje sobie sprawę ze zbliżającego się końca kariery. Ma jednak nadzieję, że uda mu się przed jej zakończeniem wrócić na szczyt. Tenisiście najlepiej wiodło się w latach 2014-2016, kiedy to należał do ścisłej czołówki najlepszych graczy. Jeszcze na początku 2018 roku umieszczano go na 10 miejscu najlepiej zarabiających tenisistów wszech czasów, bez podziału na płeć. Wówczas w całej karierze jego dochody brutto z nagród w turniejach wynosiły 30 893 152 dolarów.

Stan Wawrinka: życie prywatne i żona

Stan Wawrinka był mężem szwajcarskiej prezenterki telewizyjnej Ilham Vuilloud w latach 2009-2015, z którą ma córkę, Alexię, urodzoną w roku 2010. Ilham Vuilloud była starsza od tenisisty o 10 lat. Przez 6 lat byli małżeństwem, natomiast parą byli przez około 10 lat. Mężczyzna zostawił ją dla innej tenisistki - pochodzącej z Chorwacji Donny Vekić, młodszej od siebie o 11 lat. Związek jednak nie przetrwał. Para rozstała się w maju 2019 roku.

Dziadkowie Stana Wawrinki ze strony ojca uciekli z Czechosłowacji do Niemiec, a następnie do Szwajcarii w 1946 roku. Jego dziadek był Czechem, a matka Polką. Jego rodzice to Wolfram i Isabelle Wawrinka. Matka to rodowita Szwajcarka, która pracowała jako pedagog w zakładzie dla niepełnosprawnych. Jego ojciec był zaś rolnikiem i pracownikiem socjalnym dokładnie w tym samym zakładzie. Rodzice słynnego tenisisty zajęli się wkrótce wspólnym prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa Isabelle - położonego niedaleko Lozanny „Ferme du Chateau”. Tenisista ma starszego brata, Jonathana oraz dwie młodsze siostry, Djanaée and Naélla, którzy również grają w tenisa. 

Stan Wawrinka: Instagram, Twitter

Stan Wawrinka posiada swoje oficjalne konta w mediach społecznościowych. Dzięki temu jest w stałym kontakcie z fanami, których na świecie zebrał naprawdę liczne grono. Na Twitterze zamieszcza niemal codziennie (czasami kilka razy dziennie) najnowsze wiadomości na swój temat, dzieląc się przemyśleniami, informacjami, a także zdjęciami. Tenisista ma swoje konto również na Instagramie i zamieszcza tam wiele ciekawych fotografii - zarówno z oficjalnych wystąpień i treningów, jak i pokazujących go w sytuacjach prywatnych. Tenisista posiada również własną stronę internetową (stanwawrinka.com), gdzie fani sportowca mogą znaleźć najnowsze artykuły i informacje na jego temat, jego biografię, galerię pełną zdjęć i filmików, a także kalendarz najbliższych spotkań. 

Stan Wawrinka: ciekawostki

Stan Wawrinka - prócz gry w tenisa, co jest nie tylko jego zawodem, ale i ogromną pasją - uwielbia oglądać filmy oraz słuchać muzyki. Interesuje się też hokejem, a nawet wspiera drużynę hokeja na lodzie z Lozanny, gdzie się urodził. To szwajcarski klub hokejowy Lausanne HC, którego sportowiec jest wielkim fanem. Wawrinka posiada tatuaż na ręce. To cytat Samuela Becketta, irlandzkiego prozaika, dramaturga i eseisty. Cytat jest w języku angielskim i oznacza po polsku: "Próbujesz. Przegrywasz. Trudno. Próbujesz jeszcze raz. Przegrywasz jeszcze raz. Przegrywasz lepiej". Ma również na ciele tatuaż z imieniem swojej córki.