Dzieło wykonane z nierdzewnej stali w 1986 roku kupił na aukcji w domu Christie’s Robert E. Mnuchin, ojciec obecnego sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina. Cena wywoławcza wynosiła 50 mln dolarów. „Królik” pobił poprzedni rekord należący do brytyjskiego malarza Davida Hockneya, którego obraz „Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)” został sprzedany w ubiegłym roku za 90,3 mln dolarów. Warto dodać, że Hockney przebił wówczas poprzedni najlepszy wynik, należący właśnie do Koonsa, czyli „Balonowego psa” (58,4 mln dolarów). Teraz inne dzieło Amerykanina ponownie otwiera listę rekordów wszech czasów dla żyjącego artysty.

„Królik” to mierząca 104 centymetry rzeźba, którą uznaje się za jedną z najbardziej znanych prac Koonsa. Artykuł Kirka Varnedoe'a w „ArtForum” z 1986 roku w doskonały sposób oddał ikoniczną intensywność, jaką Koons nasycił swoją rzeźbę. Autor stwierdza, że patrząc na nią, myślimy jednocześnie o Disneyu, Playboyu, dzieciństwie, Wielkanocy, Constantinie Brancusim (wybitny rzeźbiarz rumuński), Lewisie Carrollu (autor „Alicji w Krainie Czarów”), filmie „Harvey” Franka Capry, ready-made’ach Marcela Duchampa i rzeźbach „Silver Clouds” Andy’ego Warhola. Już sam fakt, że „Królikowi” udaje się przywołać te wszystkie elementy, czyni go niezwykle wieloznacznym.

Kim jest Jeff Koons?

Urodzony w 1955 roku należy do najpopularniejszych amerykańskich artystów zajmujących się przede wszystkim rzeźbą. Jest znany głównie z reprodukcji zwykłych przedmiotów, jak produkowane ze stali nierdzewnej zwierzęta balonowe z lustrzaną powierzchnią. Koonsa uznaje się za kontynuatora idei dadaizmu i pop-artu. Pomijając wspomniane wyżej rzeźby, znany jest także m.in. z cyklu „Made in Heaven”, rzeźb wykonanych ze szkła i plastiku, przedstawiających go wraz z żoną w pozycjach z kamasutry, utrzymanych w kiczowatej stylistyce. Jego byłą żoną jest włoska aktorka filmów pornograficznych Ilona Staller, znana pod pseudonimem Cicciolina.