Nikogo nie trzeba przekonywać, że sen to podstawa naszego funkcjonowania. Wpływa on na kondycję całego organizmu - jest gwarantem dobrej pamięci, koncentracji, a co najważniejsze odpowiedniej regeneracji. Niestety, zaburzenia snu są obecnie coraz powszechniejsze i stają się wręcz cywilizacyjną zmorą. 

Jak poprawić jakość snu?

Głównym problemem związanym ze snem jest bezsenność. Stwierdza się ją u pacjentów, którzy skarżą się na trudności w zasypianiu, utrzymaniu odpowiedniego snu i zbyt wczesne budzenie się. Wymienione objawy powinny szczególnie niepokoić, gdy powtarzają się one częściej niż 3 razy w tygodniu przez ponad miesiąc. Jednak niekażde zaburzenie wymaga wizyty u specjalisty. Niekiedy wystarczy tylko zmiana prostych nawyków, dzięki którym znowu będziemy wypoczęci i gotowi do działania. Oto kilka z nich:

Regularność

Niezależnie od tego, jak długo spałeś minionej nocy, czy jest to dzień wolny, czy też pracujący, zawsze wstawaj o tej samej porze. Osobom z regularnym rytmem okołodobowym łatwiej osiągać dobre wyniki w szkole, czy w pracy. Cykl dobowy w naturalny sposób reguluje godziny codziennej aktywności i godziny snu. 

Drzemki 

Zbyt długie drzemanie w ciągu dnia może poważnie zakłócić dobowy rytm. Zdaniem lekarzy idealna drzemka popołudniowa powinna trwać ok. 20 minut (oczywiście jeżeli jej potrzebujemy). 

Aktywność fizyczna

Wskazane jest ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu przez 30 minut. Staraj się uprawiać sport późnym popołudniem (najpóźniej trzy godziny przed snem). 

Alkohol to najgorszy środek na bezsenność

NIE dla alkoholu, TAK dla ziółek. Obalamy mit o pozytywnym wpływie napoi procentowych na sen. Na spokojną noc polecamy napar z naturalnych ziół. Osoby, które mają problem z zasypianiem, jak i często budzące się w nocy, powinny przed pójściem spać napić się melisy, lawendy lub rumianku. W ten sposób zaśnięcie będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze

Kluczowe trzy godziny 

Najpóźniej trzy godziny przed snem powinniśmy zjeść ostani posiłek. Kolacja powinna być lekkostrawna, żeby nie obciążała żołądka w nocy. 

Odpowiednia temperatura 

Dla lepszego snu warto przewietrzyć sypialnię przed pójściem spać. Prawidłowa temperatura to 18-21°C. Zadbaj także o odpowiednie zaciemnienie w pokoju. Gdy jest ciemno, mózg wytwarza melatoninę, czyli hormon odpowiadający za regulację dobowego cyklu snu. 

Wieczorny rytuał

Nie zapominaj o wieczornej pielęgnacji! Po kąpiel należy na oczyszczoną skórę twarzy nałożyć odpowiedni krem, a ciało wysmarować odżywczym balsamem. Powtarzające się rytuały są dla naszego organizmu oznaką, że zbliża pora snu.