Co roku o tej porze szukamy sposobów na kaca. Bo choć alkohol znany jest od ponad 5000 lat (skutki jego nadużycia również), to w sylwestra sięgamy po niego wyjątkowo chętnie. Nic zatem dziwnego, że 1 stycznia to dzień, kiedy tysiące, jeśli nie miliony Polaków leczą ból głowy, zmęczenie i nudności. A najczęściej wszystko na raz. Lekarstwa na kaca nie wynaleziono do dziś i nie zanosi się na to w najbliższym czasie. Pozostaje nam zatem stosowanie starych, sprawdzonych sposobów na kaca, a więc po prostu zatrucie alkoholowe organizmu. Które sposoby na kaca po Sylwestrze są najskuteczniejsze? Mamy ich całą listę!

ZOBACZ: Jak mądrze pić alkohol? Sprawdzone sposoby nie tylko na Sylwestra

Sposoby na kaca po Sylwestrze 

  • Wstań z łóżka i weź prysznic lub kąpiel - ożywisz ciało i umysł, a oczyszczona skóra lepiej oddycha.
  • Dużo pij, by nawodnić organizm - najlepsze są: niegazowana woda mineralna (uzupełnia minerały i mikroelementy), napój izotoniczny (bomba jonowa), kawa (zwężając naczynia krwionośne pomoże zwalczyć ból głowy), sok pomidorowy (zawiera potas korzystnie wpływający na układ nerwowy), soki owocowe i miód do słodzenia (dzięki fruktozie przyspieszają spalanie alkoholu).
  • Sięgnij po świeże owoce, jeśli udało Ci się je kupić przed Nowym Rokiem, fruktoza może pomóc w przyspieszeniu metabolizmu alkoholu - owoce są doskonałym źródłem naturalnej fruktozy, a niektóre zawierają sporo potasu, który przy okazji pomoże nawadniać organizm.
  • Wypoć się; ćwicząc lub biorąc gorącą kąpiel pomagasz układowi limfatycznemu pozbyć się toksyn z organizmu (uważaj jednak na saunę! nadmierne pocenie się może cię odwodnić i obniżyć poziom cukru we krwi).
  • Gdy jest bardzo źle - sięgnij po klina, mała dawka rozcieńczonego alkoholu ułatwi komórkom powrót do normalności, ale uważaj, by nie wypić zbyt dużo, bo znów powstanie aldehyd octowy - sprawca całego kacowego nieszczęścia.
  • Zjedz coś tłustego - dobrze ci zrobi jajecznica czy rosół lub bulion, bo zawierają substancje, których twój organizm potrzebuje.
  • Nie łykaj tabletek na ból głowy na łapu capu - łatwo je w tym stanie przedawkować, poza tym żołądek, zmęczony wcześniejszymi szaleństwami, może źle na nie zareagować.
  • Sięgnij po imbir, który pomaga przy rozstroju żołądka, gdy masz wymioty i nudności – najlepiej przygotuj napar ze świeżego imbiru i powoli popijaj, masz na to cały dzień.
  • Wyjdź na spacer - spora dawka tlenu postawi cię na nogi i złagodzi ból głowy.

Kac: niepokój, brak koncentracji, rozdrażnienie

A co z uczuciem niepokoju, kłopoty z koncentracją czy rozdrażnienie? Te niestety musisz po prostu przeczekać. Może to dobra okazja na to, żeby nadrobić zaległości na Netflixie czy HBO GO? Te serwują najlepszą rozrywkę serialową i filmową niezależnie od pory dnia czy szerokości geograficznej.  I naszego samopoczucia ;-)