Sporty wodne: kajakarstwo – gdzie pływać i ile kosztuje?

Zaznaczamy na wstępie, że piszemy o sportach, które można z powodzeniem uprawiać w Polsce. Jednym z najpopularniejszych z nich jest kajakarstwo. W wersji podstawowej, typowo rekreacyjnej, uprawiane niemal w całym kraju. Przy wielu jeziorach działają wypożyczalnie kajakowe. Od klientów nie wymaga się tam żadnych patentów czy uprawnień, czasem tylko wypożyczając kajak, trzeba zostawić kaucję, ale i to nie jest zasadą. Taki rodzaj kajakarstwa to rozwiązanie idealne dla par albo rodzin z dziećmi, które mają ochotę na kilka godzin spokojnego wiosłowania.

Nieco bardziej wymagającą opcją są rzeczne spływy kajakowe, choć żeby znaleźć naprawdę trudną trasę, trzeba wyruszyć w góry. Jeśli chodzi o trasy spokojne, przeznaczone dla właściwie wszystkich turystów, za najpiękniejsze miejsce w Polsce uchodzi mazurska rzeka Krutynia. Odcinek od Sorkwit do Rucianego-Nidy (najpopularniejszy szlak) liczy sobie ponad 100 km, więc pokonanie całości zwykle zajmuje mniej więcej tydzień. W dzień przepływa się kilkanaście kilometrów, a w nocy biwakuje w mazurskich lasach. Wiele osób decyduje się jednak na pokonanie tylko części trasy - w ramach jednodniowej wycieczki, bez noclegu.

Jednak w poszukiwaniu odpowiednich warunków do spływu kajakowego nie trzeba wcale wyjeżdżać z miasta. W przeciętych rzekami metropoliach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu - widok kajaków przepływających pod miejskimi mostami jest w sezonie letnim na porządku dziennym. Podobnie jak w pobliżu jezior, w miastach działają wypożyczalnie, więc posiadanie własnego sprzętu nie jest koniecznością.

Sporty wodne: kajakarstwo górskie – jak się przygotować? Gdzie na spływ?

Kajakarze poszukujący tras o naprawdę wysokim poziomie trudności powinni zainteresować się kajakarstwem górskim. To dyscyplina, która wymaga pewnych umiejętności. Różnice wysokości, slalom między skałami, walka z rwącym potokiem - to nie są atrakcje dla każdego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zacząć od wyruszenia na szlak z instruktorem. 

Ten rodzaj kajakarstwa wymaga też lepszego przygotowania sprzętowego. Na skalistych trasach poradzi sobie tylko specjalny, bardziej opływowy i mniejszy, kajak górski. Niezbędne są też elementy zabezpieczające - kask i kamizelka ratunkowa (ją akurat dobrze mieć przy sobie na wszystkich spływach, zwłaszcza jeśli nie jesteś najlepszym pływakiem). Woda w górskich potokach nawet latem potrafi być zimna, więc warto założyć kombinezon z ochronnej pianki.

Wśród łatwiejszych tras najczęściej wymienia się Dunajec oraz Łysą Kłodzką. Z kolei za największe wyzwanie uchodzi położona powyżej Szklarskiej Poręby rzeka Kamienna. To na niej odbywają się Mistrzostwa Polski w kajakarstwie górskim.

Sporty wodne: Windsurfing – gdzie pływać i ile kosztuje?

Rozpoczęcie przygody z windsurfingiem jest o tyle bardziej skomplikowane niż pierwsze kroki w kajakarstwie, że już na poziomie podstawowym wymagany jest odpowiedni sprzęt. Przed wyruszeniem na wodę trzeba zaopatrzyć się w deskę oraz żagiel, za pomocą którego odbywa się sterowanie. Mekką polskich surferów jest Półwysep Helski - zwłaszcza Kuźnica i Chałupy. W tych miejscowościach roi się od wypożyczalni i szkółek windsurferskich, w których latem zawsze jest spory ruch.

Alternatywą dla windsurfingu jest kitesurfing, w ostatnich latach zyskujący ogromną popularność. Podstawową różnicą między obiema dyscyplinami jest to, że w kitesurfingu zamiast żagla, do sterowania służy - jak sama nazwa wskazuje (z ang. kite - latawiec, przyp. red.) - specjalny latawiec. Z punktu widzenia laików, obie dyscypliny są do siebie bardzo podobne. W rzeczywistości występują między nimi zauważalne różnice. Mówiąc najprościej- w windsurfingu chodzi o rozwijanie z pomocą wiatru jak największych prędkości, solą ”kite’a” są natomiast „loty” nad taflą wody. Jest też jedna istotna różnica w kwestii sprzętu. Kitesurferzy muszą dodatkowo zaopatrzyć się uprząż, która przywiązuje ciało do linki latawca. Jej profesjonalna nazwa to trapez.

Doświadczenie w jednej z tych dyscyplin znacznie ułatwia oswojenie się z drugą. Najlepszym w naszym kraju miejscem do uprawiania kitesurfingu są również wspomniane Chałupy i Kuźnica. Jednak, jako, że jest to sport mniej wymagający pod względem warunków, lekcje kitesurfingu odbywają się nawet na miejskich kąpieliskach.

Sporty wodne: Co to SUP i na czym polega?

Najnowszym hitem wśród sportów wodnych jest wywodzący się z Hawajów SUP (pełna nazwa - stand up paddle, czyli „wiosłowanie na stojąco”). Polega on, podobnie jak obie wersje surfingu, na pływaniu na desce, ale w SUP-ie surfer steruje wiosłami. Napędza go więc nie wiatr czy fale, ale przede wszystkim siła własnych rąk. Można zatem powiedzieć, że jest to połączenie dyscyplin surferskich oraz kajakarstwa. 

Podobnie jak w przypadku pozostałych sportów, wypływając na polskie wody, warto założyć piankę chroniącą przed wychłodzeniem. Najpopularniejszym kierunkiem wśród miłośników SUP-a jest Półwysep Helski. W bezwietrzne dni to oni przejmują wody w okolicy Chałup i Kuźnicy. Ale wypad nad Bałtyk nie jest w przypadku tej dyscypliny niezbędny. SUP nie wymaga specjalnych warunków wietrznych czy wodnych, więc uprawiać go można niemal wszędzie - również na lokalnych rzekach czy jeziorach.

CZYTAJ: Jogging w wydaniu Matthew McConaugheya i Flea. Dobierz ubrania do biegania w ich stylu

ZOBACZ TEŻ: Buty męskie trekkingowe na lato. Które modele najlepiej spakować na wyprawę w góry?

ELLE MAN POLECA: Sezon rowerowy w pełni! Sprawdź, jakich akcesoriów potrzebujesz do przyjemnej i bezpiecznej jazdy