Zdecydowanie w najlepszej sytuacji są sportowcy, którzy mają dostęp do prywatnych ośrodków sportowych. Z pewnością największe gwiazdy, mimo deklaracji o pozostawaniu w domu, w każdej wolnej chwili starają się utrzymywać wysoką formę. Tenisiści trenują na prywatnych kortach, a lekkoatleci ćwiczą na ergometrach czy bieżniach. 

Wciąż nie wiadomo, kiedy i które wydarzenia sportowe odbędą się w tym roku w terminie. Największe z nich, czyli letnie igrzyska olimpijskie raczej na pewno zostaną przełożone. Mistrzostwa Europy w piłkę nożną Euro 2020 już przesunięto na rok 2021. Najważniejszy turniej tenisowy sezonu wiosennego na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu już przesunięto na jesień. Wiele wskazuje, że nawet jeśli rozgrywki sportowe powrócą latem tego roku, w większości przypadków odbędą się przy pustych trybunach.


Pechowe Tokio – czy odbędą się igrzyska olimpijskie?

 W Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkam i trenuję, wiele wewnętrznych eliminacji do igrzysk zostało na tą chwilę zawieszonych. Wiele wskazuje na to, że zawodnicy uzbroili się w cierpliwość i po prostu czekają, jak rozwinie się sytuacja. Jeżeli doszłoby do najgorszego, czyli odwołania igrzysk (co wydaje się raczej mało prawdopodobne) byłby to 6. taki przypadek w historii. Co ciekawe, Tokio już raz straciło możliwość organizacji igrzysk. W wyniku zawieruchy politycznej przed wybuchem drugiej wojny światowej anulowano przygotowania do igrzysk, które miały odbyć się w Tokio w 1940 roku. 

 

Czy sportowcy przestali trenować?

Trudno powiedzieć. Ze względu na restrykcyjną kwarantannę, wielu sportowców po prostu pozostało w domu. Z własnej obserwacji widzę, że zawodnicy lig profesjonalnych w USA (NBA,NHL,MLB), którzy mają obecnie „lock-down” – przewidziany co najmniej do końca maja – wrócili do domów i pracują z trenerami nad elementami, które sprawiały największe problemy w przerwanym obecnie sezonie. Czy robią to za plecami swoich pracodawców? Pewnie w znaczącej mierze tak, ale ciężko do nich mieć pretensję skoro ich dyspozycja sportowa jest czynnikiem, od której zależy późniejsza wypłata.

W zupełnie innej sytuacji ma się sport akademicki w USA, wszystkie rozgrywki zostały odwołane, tak więc: March Madness (mistrzowski turniej koszykówki NCAA), cały sezon zasadniczy oraz College World series (baseball), które ekscytują miliony kibiców, w tym roku się nie odbędą. Co się wydarzy gdy przyjdzie czas na futbol amerykański, na który każdy Amerykanin czeka z utęsknieniem? Chyba trzeba uzbroić się w cierpliwość….

 

Co można radzić w zaistniałej sytuacji?

 

Jeżeli jesteś zawodnikiem, którego rozgrywki są w zawieszeniu, postaraj się w miarę możliwości utrzymywać zaplanowaną objętość oraz intensywność treningową. W tej sytuacji oczywiście niezwykłą rolę pełnią trenerzy od przygotowania motorycznego oraz technicznego.

 

Jeżeli natomiast jesteś zawodnikiem, którego rozgrywki zostały odwołane, postaraj się poświęcić ten czas na pracę nad elementami technicznymi sprawiającymi najwięcej problemów. Staraj się w możliwy sposób wykorzystać ten czas na polepszenie swoich umiejętności. 

 

Jak najwięksi światowi sportowcy wykorzystują czas kwarantanny na poprawianie lub utrzymywanie swojej formy? Zobacz w naszej GALERII>>>

ZOBACZ: Euro 2021 i co dalej? Jak pandemia koronawirusa wpłynie na światowy futbol?