Mieszkanie jako biuro

Choć do pracy zdalnej mieliśmy już okazję przyzwyczaić się wiosną, dla wielu osób wciąż jest ona sporym wyzwaniem. Często zapominamy, że biuro, w którym pracujemy na co dzień, to przestrzeń stworzona od A do Z z myślą o skupieniu i koncentracji, z kolei dom miał być naszą strefą relaksu i odpoczynku. Dopiero, gdy zabraknie nam odpowiednio zaaranżowanych stanowisk pracy, zauważamy jak są istotne. Podobnie jest w przypadku oświetlenia, które może mieć niebagatelne znaczenie w kontekście utrzymywania naszej efektywności, a nawet pomóc realizować założony plan i zachować odpowiednią równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym.

Jak prosto przekształcić domową przestrzeń, by spełniała ona nasze potrzeby efektywnej pracy? Okazuje się, że rozwiązanie jest całkiem proste. System inteligentnego oświetlenia Philips Hue pozwala m.in. dostosowywać oświetlenie do konkretnych zadań w ciągu dnia. 

Gdy droga do pracy skraca się do kilku kroków między łóżkiem a biurkiem, łatwo jest stracić nasz codzienny rytm i ulec pokusie dłuższych drzemek. Dlaczego by jednak nie rozpocząć dnia pracy ze wschodem słońca? Nasz organizm łagodnie się wtedy wybudzi i od razu będziemy mieć więcej energii. Pomoże nam w tym Philips Hue, który pozwala ustawić odpowiednią rutynę w aplikacji. Funkcja „pobudka” uruchomi Twoje oświetlenie o określonej porze. Przez 30 minut będzie powoli zwiększać jasność światła, co pozwoli na naturalną, przyjemną pobudkę.

Właśnie zjadłeś śniadanie i powoli siadasz do pracy? Warto zapewnić sobie nie tylko jasne światło o zimniejszej barwie, ale też zwiększyć jego natężenie wokół swojego biurka czy fotela i wygasić je w pozostałych miejscach. Sprawi to, że twój umysł przełączy się w tryb zadaniowy i nie będzie rozpraszał się domowymi bodźcami.  

To właśnie zimne białe światło ma właściwości rozbudzające i pomaga organizmowi w skoncentrowaniu się. Jest to związane z naszym cyklem okołodobowym – takie światło słońce emituje rano pomagając nam wstać z łóżka i odpowiednio zmniejsza poziom melatoniny w organizmie, byśmy nie czuli się senni w trakcie dnia.

Jednym z największych problemów związanych z pracą w domu jest znacznie mniejsza aktywność fizyczna. Długie godziny spędzane w pozycji siedzącej i brak ruchu negatywnie wpływają nie tylko na nasz kręgosłup, ale również poziom koncentracji. Skorzystaj z budzika, który np. przypomni Ci o wstaniu z krzesła, rozciągnięciu się lub przespacerowaniu. Takie krótkie przerwy pozwalają złapać oddech w ciągu dnia i zachować pełną efektywność, gdy wracasz do biurka. 

Mieszkanie jako oaza relaksu 

Równie istotny, co właściwa efektywność w czasie pracy, jest relaks, który powinien nastąpić po niej. Wiele badań wskazuje wyraźną zależność pomiędzy odpowiednią dawką i formą relaksu, a umiejętnością skupienia się na zadaniu w czasie pracy. Trudno się dziwić. Zmęczony natłokiem bodźców układ nerwowy potrzebuje codziennego odpoczynku, by kolejnego dnia znów móc stanąć na wysokości zadania. Właśnie dlatego nie warto zaniedbywać sfery relaksu w swoim życiu.

Jak się o nią zatroszczyć? Aranżując sprzyjającą jej przestrzeń i aktywności. Zauważyliście, że relaksujące czytanie książki kojarzy wam się nie tylko z lekturą, ale też z konkretnym miejscem w waszym mieszkaniu? To niezbity dowód, że nasze ciało „zwraca uwagę" na otaczające go przedmioty i niektóre z nich lubi bardziej. Jedną z takich rzeczy jest odpowiednie oświetlenie. W porze relaksu nie powinno być zbyt jaskrawe i przytłaczające. Dużo lepiej sprawdzą się stonowane, ciepłe barwy, które pozwolą wyciszyć się naszym zmysłom. 

Przy aranżowaniu domowej przestrzeni do relaksu znów z pomocą przychodzi inteligentne oświetlenie. Gdy zamkniecie służbowego laptopa z pewnością chcecie jak najszybciej wyprowadzić swój mózg „z pracy". Jak to zrobić? Połóżcie się na ulubionej kanapie z ciekawą książką i kilkoma kliknięciami w aplikacji Hue zmieńcie domową przestrzeń biurową w oazę spokoju. Bardziej jaskrawe światło do pracy zmieńcie na stonowane i cieplejsze, a akcenty świetlne rozłóżcie równomiernie po całej przestrzeni pokoju. Jesteśmy pewni, że sami zaskoczycie się jak na tę zmianę zareaguje wasze ciało. Skupienie i napięcie powoli będzie łagodnieć, a jego miejsce zacznie zastępować odprężenie. 

Planujecie wieczorny seans filmowy? Philips Hue jest też świetnym rozwiązaniem dla miłośników najwyższej jakości kina domowego. Philips Hue Play HDMI Sync Box to sprytne urządzenie, które staje się łącznikiem pomiędzy naszym kinem domowym a systemem oświetlenia. W efekcie lampy i żarówki reagują na wydarzenia na ekranie, sprawiając, że obraz niemal „wychodzi” z ekranu, intensyfikując tym samym filmowe doznania. 

Inteligentny dom zaczyna się od światła

Philips Hue to system inteligentnego oświetlenia z bogatym portfolio żarówek, lamp, czujników i akcesoriów, które pozwalają dostosowywać oświetlenie do potrzeb użytkownika całkowicie je personalizując. W praktyce oznacza to, że te same lampy i żarówki mogą spełniać rolę odpowiednich do pracy, jak i relaksu. Zarządzanie systemem oświetlenia jest bardzo intuicyjne i opiera się o aplikację na urządzenia mobilne. Wystarczy wybrać jeden z przygotowanych zestawów ustawień lub stworzyć indywidualny, dostosowany do naszych potrzeb. Koniec z wstawaniem do włącznika!