SpaceX: czemu lot został odwołany?

Kosmiczna taksówka, jak nazywa rakietę Falcon 9 i kapsułę Crew Dragon, miała wystartować z dwójką astronautów na pokładzie wczoraj (środa, 27 maja) około godziny 22:33 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w stanie Floryda. 

Na przeszkodzie stanęła jednak pogoda, a dokładnie tropikalna burza, która rozpętała się kilka godzin przed startem. Co istotne, eliminując warunek pogodowy, wszystkie procedury startowe przebiegły poprawnie, a lot anulowano zaledwie 16 minut przed startem. Obaj astronauci znajdowali się już na pokładzie statku Crew Dragon. 

SpaceX: Kiedy planowana jest kolejna próba startu?

Dobra wiadomość jest taka, że astronauci i obserwujący wydarzenie miłośnicy przestrzeni kosmicznej nie będą musieli długo czekać na kolejne okno pogodowe. Wedle najnowszych prognoz start powinien móc dojść do skutku już w najbliższą sobotę 30 maja. Sobotni start rakiety zaplanowano na godzinę 21:22 czasu polskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, załoga kapsuły Crew Dragon powinna dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielne popołudnie. 

SpaceX: Kim są astronauci lecący na statku Tesli?

Po raz pierwszy od 9 lat, kiedy to zakończył się państwowy program wahadłowców, amerykańscy astronauci polecą w przestrzeń kosmiczną rakietę wystrzeloną z terytorium ich kraju. Pierwszymi odkrywcami kosmosu po tak długiej przerwie będą Bob Behnken i Doug Hurley. 

Kim jest Bob Behnken?

Bob Behnken dołączył do NASA w 2000 roku w roli niezwykle doświadczonego pilota samolotów. Do tej pory Behnken służył w agencji na stanowisku Głównego Astronauty (Chief Astronaut) i był odpowiedzialny za przygotowywanie lotów i misji NASA. Nie będzie to pierwszy lot Behnkena w kosmos – po raz pierwszy zwiedził przestrzeń kosmiczną na pokładzie wahadłowca Endeavour, który wystartował w 2008 roku. 

Kim jest Douglas Hurley?

Douglas Hurley przed przystąpieniem do agencji przez ponad 24 lata służył w amerykańskiej armii jako pilot i oblatywacz. Podobnie jak jego kolega z załogi dołączył do agencji NASA na początku XXI wieku. Co ciekawe, Hurley był uczestnikiem ostatniej przeprowadzonej do tej pory misji w ramach amerykańskiego programu lotów wahadłowców w 2011 roku.

CZYTAJ TEŻ: Samochód autonomiczny: jak działa auto bezzałogowe? Poznaj marki, modele i ceny

ZOBACZ: Elon Musk zdradził, jakie możliwości ma Tesla Cybertruck. „Będzie unosił się na wodzie”

TAKŻE NA ELLE MAN: Prezes Rezvani jest zdegustowany Cybertruckiem: „Pick up Tesli to najgorzej zaprojektowany samochód wszech czasów!”