Smog – co to jest?

Smog to hasło, które słyszymy ostatnio wyjątkowo często. Zbyt często. Smog to nic innego jak unosząca się w powietrzu mgła składająca się z samych trujących dla organizmu substancji. W toksycznej chmurze znajduje się m.in. benzen, ołów i drobne pyłki, które nie przekraczają rozmiaru 2,5 mikrometra zawierające związki siarki, azotu, metale ciężkie czy amoniak. Nieustające oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do wielu chorób, a nawet śmierci. Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia za prawie 25-procentowy wzrost śmiertelności Polaków (w okresie zimowym) odpowiada właśnie nagłe pogorszenie jakości powietrza.

Smog – jak nam szkodzi?

Smog uszkadza układ odpornościowy dróg oddechowych, niszczy nabłonek rzęskowy, a tym samym zdolność samoistnego oczyszczania się płuc. Powoduje także przewlekły odczyn zapalny błony śluzowej oraz toruje drogę zakażeniom wirusowym i bakteryjnym. Należy również pamiętać o tym, że najmniejsze cząsteczki pyłu smogowego mogą przenikać do krwiobiegu i uszkadzać układ sercowo-naczyniowy.

Co więcej, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na:

  • Układ oddechowy – zabrudzone cząsteczki dostają się do nosa, a stamtąd wprost do zatok, co prowadzi do wysuszenia śluzówki, a w konsekwencji mogą także wywoływać astmę czy nawet raka płuc, krtani i gardła;
  • Oczy – smog powoduje zaczerwienienie i wysuszenie spojówek;
  • Serce – oddychanie smogiem zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy oraz zawału;
  • Smog może wpływać także na nadmierne tycie;
  • Rośnie również ryzyko nowotworu pęcherza;
  • Smog wpływa na układ nerwowy co skutkuje – uporczywymi bólami głowy, problemami z koncentracją i pamięcią oraz rozkojarzeniem;
  • Również skóra jest podatna na wpływ zanieczyszczonego powietrza – nadmiernie się wysusza, jest skłonna do podrażnień i szybszego starzenia się.

Smog a alergie

Smog przyczynia się także do powstawania wielu alergii. Jak mówi prof. dr hab. med. Tomasz Targowski (pulmonolog i Kierownik Kliniki i Polikliniki Geriatrii z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji), smog może być swojego rodzaju spoiwem dla konglomeratów wielu alergenów, które łączą się ze sobą. Osoby uczulone są narażone  wówczas na kontakt ze zwiększonymi dawkami naturalnych alergenów. Do tego dochodzi jeszcze niekorzystny wpływ pyłów przemysłowych zawartych w smogu, które mogą wywoływać nadwrażliwości dróg oddechowych u alergików. Smog może zatem wpływać na nasilenie objawów alergicznych i przyczyniać się do zaostrzeń astmy oskrzelowej.

Smog a depresja

Warto w tym miejscu zauważyć, że smog może również prowadzić do obniżenia się nastroju u ludzi, co  w konsekwencji może zakończyć się depresją. Wiele się mówi także o bezpośrednim wpływie smogu na rozwój choroby Alzheimera.