Smaki i aromaty migdałów, wanilii, marcepanu, jabłek, gruszek, świeżych cytryn, nektarynek i dojrzałych winogronznajdziecie w nowym wariancie marki Glenfiddich – Grand Cru. Swoją premierą na polskim rynku miał on pod koniec sierpnia.

Glenfiddich Grand Cru to kolejny już wariant z prestiżowej serii „Grand”. To niezwykła propozycja przygotowana przez samego Malt Mastera marki - Briana Kinsmana. Wariant ten łączy ze sobą nieszablonowe podejście do whisky i samej celebracji. Grand Cru przez 23 lata leżakuje w beczkach z amerykańskiego i europejskiego dębu. 

Przez pół roku finiszowany jest w French Cuvee casks – beczkach z francuskiego dębu, wcześniej wykorzystanych do fermentacji wina, będącego bazą najlepszych win musujących z regionu Szampanii. To jednocześnie jedyny single malt, który został poddany tak wyjątkowemu wykończeniu. Oddaje ono niezwykły smak, ducha luksusu i kunszt marki Glenfiddich. Większość domów szampańskich korzysta obecnie ze stalowych kadzi, jednak dostawcy współpracujący z marką Glenfiddich konsekwentnie pozostają przy tradycyjnych beczkach. Dodają one ich winom niepowtarzalnych waniliowych, mineralnych i kremowych nut. Grand Cru dojrzewając w takich beczkach, nabiera wyjątkowego charakteru, cechującego wina z regionu Szampanii. 

To, co wyróżnia Glenfiddich Grand Cru, to przede wszystkich doskonale zbilansowany smak kremu waniliowego i toffi, z nadającymi lekkości nektarynkami, gruszkami oraz z kandyzowanym imbirem. Uwagę zwraca również wspomniany wyżej aromat migdałowych croissantów, wanilii i marcepanu wraz z orzeźwiającą nutą kwiatu jabłoni, cytryny i dojrzałych winogron. Finisz Glenfiddich Grand Cru jest długi, aksamitny z nutami soczystych winogron i kandyzowanych cytryn. A czy to właśnie nie są smaki, które kojarzą się nam z młodością, świeżością, orzeźwieniem i tym, co w życiu najlepsze?