Holograficzne audio ma być dla słuchawek świętym Graalem - zmieni wszystko. Dlatego od lat pracują nad tym potentaci w branży. O co chodzi? O uzyskanie przestrzennego, realistycznego dźwięku w słuchawkach, czyli de facto małych głośnikach umieszczonych tuż przy naszych uszach, ale tak, byśmy mieli wrażenie, że słuchamy nie słuchawek, lecz zestawu stereo lub kina domowego oddalonego od nas o kilka metrów.

Creative Super-XFi Air - pierwsze słuchawki z 3D

Pierwsze takie słuchawki przedstawiła właśnie firma Creative. - Przez całe lata patrzyliśmy na słuchawki w niewłaściwy sposób - mówi Winston Tan z Creative. - Dźwięk powstawał wewnątrz głowy, a to prowadziło nie tylko do zmniejszenia sceny, ale przede wszystkim do szybkiego zmęczenia słuchającego. Nam udało się opracować technologię Super X-Fi, dzięki której słuchacz ma wrażenie, że dźwięki powstają wokół niego - tłumaczy ekspert. - Dzięki temu będzie można się poczuć jak na koncercie, w środku sceny filmowej lub w grze komputerowej - obiecuje.

Obietnice? Wolę to sprawdzić na własnych uszach. Żeby słuchawki dobrze działały, najpierw trzeba stworzyć osobisty profil za pomocą aplikacji mobilnej. Wystarczy zrobić zdjęcie ucha oraz twarzy, by spersonalizować system do kształtu własnej głowy a powstały w ten sposób profil wgrać do sprzętu. Konfiguracja nie jest zbyt kłopotliwa, średnio rozgarniętej technicznie osobie zajmie góra trzy minuty.

Creative Super-XFi Air - jak to gra?

Słuchawki Creative Super X-Fi są dość duże i masywne, zbudowane w konstrukcji wokółusznej. Nausznice z pianki pamięcią kształtu są wygodne i nie uciskają. Już na pierwszy rzut oka słuchawki wyróżniają się tym, że mają sporo wejść i przycisków. Ale w tym też ich siła - można podłączyć zarówno tradycyjny sprzęt przez zwykłego minijacka, telefon przez Bluetooth, komputer przez USB. Jakby było tego mało, jest jeszcze gniazdo kart SD - można odtwarzać muzykę czy audiobooki bez żadnego dodatkowego sprzętu. Dodatkowo słuchawki są wyposażone w mały mikrofon do rozmów i bajeranckie ringi LED, których kolor można dowolnie zmieniać w aplikacji. Lewa słuchawka ma też dotykowy panel do sterowania głośnością, przełączania utworów itp.

I wreszcie najważniejsze: jak to gra? Gdy system SXFI jest wyłączony, słuchawki brzmią bardzo przyzwoicie - solidny, choć niezbyt głęboki bas, przejrzyste średnie i wysokie tony. Jest dobrze, ale bez wielkiego szału. Dopiero po naciśnięciu włącznika z napisem „Super X-FiSXFi” przychodzi zmiana. I to radykalna. Dzieją się prawdziwe czary-mary. Nagle dźwięk staje się bardziej szczegółowy a basy ożywają. Ale przede wszystkim - scena ulega poszerzeniu, ma się wrażenie, że muzyka czy odgłosy filmu dobiegają nie ze słuchawek, tylko gdzieś z przestrzeni. Z początku to nowe doświadczenie wydaje się nieco dziwne, bo dźwięki nie uderzają prosto w ucho, lecz pojawiają się jakby na zewnątrz, wokół głowy. Jednak o to przecież chodziło - o przełom w doświadczaniu muzyki, a przede wszystkim filmów z dźwiękiem surround w słuchawkach. Poza tym zgodnie z obietnicami słuchawki z Super X-Fi naprawdę są są znacznie mniej męczące, nawet po wielu godzinach odsłuchu.
 
Oprócz słuchawek Air w technologię Super X-Fi wyposażone są także inne produkty - wzmacniacz słuchawkowy SXFI AMP, do którego można podłączyć praktycznie dowolne słuchawki (ale najlepiej te z certyfikatem), a który działa ze smartfonami z Androidem oraz komputerami, oraz SXFI Air-C z mikrofonem, ale bez Bluetooth, przeznaczone specjalnie dla graczy.

Creative Super-XFi Air - oferta specjalna

Z okazji premiery produktów SXFI na rynku polskim, firma Creative przygotowała specjalny rabat wysokości 20%, na zakup tych produktów działający na stronie creative.com/sxfi, po wpisaniu kodu ‘SUPERXFI’, aktywny tylko do 15 kwietnia 2019.