Ślepnąc od świateł” to serial, na który widzowie HBO i fani prozy Jakuba Żulczyka czekali długimi miesiącami. 8-odcinkowa opowieść o warszawskim dilerze narkotyków powstała na kanwie bestsellerowej powieści Żulczyka pod takim samym tytułem. Pikanterii oczekiwaniu na jej premierę dodawał fakt, że Krzysztof Skonieczny jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć ogłosił, że w głównej roli Kuby obsadził Kamila Nożyńskiego, znanego też jako Saful – rapera należącego do składu rapeskiego Dixon37. Saful nigdy wcześniej nie miał do czynienia z aktorstwem. I może dlatego zagrał Kubę wyjątkowo powściągliwie, co wywołało olbrzymią falę krytyki. Z drugiej strony uważni czytelnicy Żulczyka odpowiadali, że książkowy Kuba taki właśnie był: zimny, opanowany, z beznamiętnym głosem. Mimo wyjątkowo sprzecznych opinii i recenzji serialu, realizatorskie ryzyko podjęte przez Skoniecznego się opłaciło. „Ślepnąc od świateł” wygrało bowiem w rankingu najpopularniejszych serialu HBO i HBO GO mijającego roku i daleko w tyle zostawiło popularne na całym świecie amerykańskie produkcje wielkobudżetowe – mroczną odyseję o narodzinach sztucznej inteligencji „Westworld” oraz kultowy już serial „Gra o tron”. W pierwszej dzisiątce znalazła się także hitowa polska "Wataha". Jakie inne seriale wskoczyły na kolejne miejsca? Zobacz w zestawieniu poniżej:

TOP 10 oglądalności HBO w Polsce 2018 – seriale:

 1. Ślepnąc od świateł
 2. Westworld
 3. Gra o tron
 4. Ostre przedmioty
 5. Wataha
 6. Templariusze
 7. Księga czarownic
 8. Castle Rock
 9. Krypton
 10. Syrena

Co ciekawe, „Ślepnąc od świateł” okazało się też być jednym z ulubionych seriali widzów HBO w całej Europie Środkowej. Polska produkcja znalazła się na 3. miejscu w tym regionie, ustępując miejsca tylko tym, które na polskim rynku zajęły kolejno 2. i 3. pozycję.

ZOBACZ TEŻ: Netflix: co oglądać w styczniu 2019? Mamy pełną ramówkę!

Filmy roku 2019 - HBO

Tyle jeśli chodzi o seriale i naszą serialową „dumę narodową”. Przy okazji podsumowania roku HBO przygotowało także zestawienie najchętniej oglądanych filmów. Polscy widzowie (po tytułach zgadujemy, że byli to głownie faceci!) najczęściej wybierali widowiskowego „Blade Runnera 2049” z Harrisonem Fordem oraz Ryanem Goslingiem w rolach głównych. Fantastyka zajęła też kolejne dwa miejsca na podium. Na 2. pozycji uplasował się film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” o ulubionym pisarzu Harry’ego Pottera, a na 3. - „Czarna Pantera”, czyli pierwsza wysokobudżetowa produkcja, której głównym bohaterem jest czarnoskóry heros. Jakie filmy HBO znalazły się na kolejnych miejscach tego zestawienia?  Pełen ranking prezentujemy poniżej:

TOP 10 oglądalności HBO w Polsce 2018 – filmy:

 1. Blade Runner 2049
 2. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
 3. Czarna Pantera
 4. Spider-Man: Homecoming
 5. Coco
 6. Wonder Woman
 7. Baywatch. Słoneczny patrol
 8. Thor: Ragnarok
 9. Jumanji: Przygoda w dżungli
 10. Kong: Wyspa Czaszki 

Spodziewaliście się, że „Ślepnąc od świateł” przegoni w Polsce „Westworld” i „Grę o tron”? Wychodzi na to, że polscy producenci seriali robią to naprawdę dobrze!