W 2015 roku w paryskiej sali koncertowej Bataclan podczas koncertu amerykańskiej kapeli Eagles of Death Metal doszło do zorganizowanego ataku terrorystycznego, podczas którego zginęło 87 osób. Atak ten był jednym z kilku aktów terroryzmu, które dotknęły tego dnia stolicę Francji. W wyniku masakry w sali koncertowej Bataclan, ostrzelania 6 klubów i wybuchu 3 bomb przy Stade de France życie straciło łącznie 130 osób. Wydarzenia te w swoim graffiti upamiętnił właśnie Banksy. Brytyjski artysta wybrał na to miejsce m.in. jedne z drzwi ewakuacyjnych klubu Bataclan. Graffiti, które było jedną z kilku prac stworzonych przez Banksy’ego w czerwcu zeszłego roku na terenie całego Paryża, było obiektem pielgrzymek wielu turystów. Aż do minionego weekendu, kiedy to okazało się, że graffiti zniknęło. A wraz z nim drzwi, na których było namalowane…

Dzieło Banksy’ego skradzione w Paryżu

Drzwi do klubu Bataclan zostały skradzione w nocy z piątku na sobotę przez nieznanych sprawców. Jak donosi portal BBC.com, kilku sprawców ubranych w kominiarki podeszło do drzwi i wycięło je z framugi za pomocą szlifierek kątowych. Następnie załadowali je go furgonetki i odjechali. Co się z nim stanie? Należy przypuszczać, że sprawcy spróbują sprzedać je na czarnym rynku dzieł sztuki. W końcu prace Banksy’ego nie od dziś mają rzesze fanów i wielbiciele na całym świecie.

 - Jesteśmy głęboko oburzeni. Praca Banksy'ego, symbol kontemplacji należący do wszystkich - mieszkańców, paryżan i obywateli świata - została nam odebrana - podsumowali na Twitterze kradzież tych niezwykłych drzwi właściciele klubu.

CZYTAJ TEŻ: Banksy z nowym muralem. Dotyczy smogu

Banksy - kontrowersyjny artysta

Wystarczy przypomnieć choćby ostatnią aukcję w Londynie - tę z 5 października 2018, podczas której grafika artysty "Dziewczynka z balonikiem", zaraz po wylicytowaniu jej za ponad milion funtów, uległa samozniszczeniu. Znawcy sztuki i obserwatorzy działalności Banksy’ego szybko ocenili jednak, że z chwilą zniszczenia dzieło prawdopodobnie zyskało na wartości przynajmniej 100 procent. Jeśli jego nabywca będzie chciał je teraz sprzedać, spokojnie może wystawić je na aukcji za m.in. 2 miliony funtów!

Mamy jednak nadzieję, że drzwi z klubu Bataclan z grafiką Banksy’ego wrócą na swoje miejsce…