Przytoczona powyżej zasada bez wątpienia znajdzie zastosowanie w surowym świecie poważnych biznesów. A co z mężczyznami, którzy nie lubią nudnego skarpetkowego dress-code’u? Ci bez jakiegokolwiek gorsetu obyczajowego mogą poruszać się po ogromnym uniwersum wzorów, kolorów i fasonów, na zawsze machając na pożegnanie klasycznym jednokolorowym skarpetom. Czas zostawić je naszym ojcom i dziadkom.

W męskim stylu jest dużo miejsca na kolorowe skarpetki, które nie pasują do spodni. Kompletowanie takiego stroju oczywiście wymaga trochę więcej ostrożności, ale spokojnie – każdy mężczyzna z czasem opanuje tę misterną sztukę stylizacji dolnych części ciała.

Kolorowe skarpetki – kiedy nosić?

Kolorowe lub/i wzorzyste skarpetki raczej nie zostaną entuzjastycznie przyjęte na poważnym spotkaniu biznesowym, nie wprawią w zachwyt również nikogo na pogrzebie czy podczas innych smutnych spotkań rodzinno-towarzyskich. Owszem, ten element garderoby wyraża twoją indywidualność, ale najważniejsza jest umiejętność wyrażania jej odpowiednio do sytuacji, w której się znajdziesz.

Są jednak wyjątki (w przypadku biznesmenów, nie gości pogrzebu). Niektórzy z bardzo potężnych graczy na biznesowym rynku nie boją się odważnych stylizacji. I wiedzą, co robią – oryginalny wygląd komunikuje bowiem silną osobowość i dużą pewność siebie, może być więc odbierany jak rzucenie wyzwania skostniałym konwenansom i zastałym regułom klasycznych spotkań na polu biznesowym. 

Teraz, gdy mamy już za sobą złe wiadomości, czas na te dobre. Jeśli zatem wyżej wymienione sytuacje cię nie dotyczą, możesz nosić skarpetki w kolorowe, fantazyjne wzory nawet codziennie. Jest jeden warunek – musisz robić to umiejętnie. Umiejętnie, czyli jak? 

W razie zwątpienia idź w klasykę

Jeśli dopiero zaczynasz wyłamywać się z nudnej skarpetkowej rutyny, możesz mieć problemy ze sprawnym dobieraniem odpowiedniej pary do reszty swojego ubioru. W chwilach zwątpienia zdecyduj się na odświeżoną wersję klasycznych wzorów (np. paski, groszki, figury geometryczne lub uwielbiany przez światowych projektów paisley), które są wyraziste, ale zazwyczaj mają 2-3 kolory. Łatwo je zatem wkomponować w każdą niemal stylizację. Możesz też poeksperymentować z jednolitymi skarpetkami w żywych kolorach. Kilka takich kombinacji i będziesz gotowy na kolejny poziom wtajemniczenia, na którym znajdują się naprawdę szalone wzory.

Uważaj na kolorystykę

Noszenie „szalonych” skarpetek nie polega na tym, że zakładasz przypadkową pstrokatą parę bez żadnej wcześniejszej refleksji. Dobrze będą wyglądały tylko wówczas, kiedy skarpetki będą pasowały do tego samego ogólnego motywu, co reszta stroju. Pracuj na tej samej palecie kolorystycznej, w którą wpisuje się twoja marynarka, koszula, kurtka sportowa czy sweter, aby uzyskać idealnie złożoną stylizację. Gdy poczujesz się w tym wystarczające pewnie, możesz zacząć przygodę ze skarpetkami o kontrastowych kolorach i wzorach. 

Bądź świadomy poziomów kontrastu

Kontrast (także ten przy doborze skarpetek we wzory) służy do podkreślenia i zaakcentowania wybranych elementów stylizacji, ale trzeba obchodzić się z nim ostrożnie. Ogólnie rzecz biorąc, twój cel to mniej więcej taki sam poziom kontrastu w całym wyglądzie. Oznacza to, że jeśli twoja górna połowa jest bardzo subtelna i ma niski kontrast (np. kurtka w tym samym kolorze, ale w nieco innym odcieniu niż koszulka pod nią), nie chcesz, aby w dolnej połowie nastąpiła eksplozja zupełnie odmiennych od tychże kolorów. Pomocną zasadą w trudnej sztuce budowania równowagi kontrastowej jest utrzymanie kontrastu pomiędzy spodniami i skarpetkami na mniej więcej tym samym poziomie, co kontrast pomiędzy spodniami i koszulą. 

Brzmi trudno i skomplikowanie? No cóż, jeśli nie będziesz potrafił zastosować się do przestawionych powyżej reguł, zawsze możesz usprawiedliwić się tym, że dopiero uczysz się pełniej niuansów i wyjątków od reguły sztuki stylizacji. Powodzenia! 

Najciekawsze modele „szalonych” skarpetek męskich w fantazyjne wzory i kolory dostępnych online najdziesz poniżej:

WIĘCEJ: Prada i Adidas pochwaliły się efektami swojej współpracy. Tak wyglądają nowe sneakersy

CZYTAJ TEŻ: KLASYKI MĘSKIEJ SZAFY: Rodzaje muszek, fularów i muszników. Które na jaką okazję?

WIĘCJ O KAMIZELKACH: KLASYKI MĘSKIEJ SZAFY: rodzaje kamizelek. Co warto wiedzieć na temat tego stroju?