Start statku kosmicznego Crew Dragon Demo-2 z z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w stanie Floryda miał być pierwszym od dziewięciu lat lotem astronautów NASA z amerykańskiej ziemi i przy okazji pierwszą wspólną misją załogową NASA i SpaceX, czyli firmy Elona Muska.

Jednak na przeszkodzie stanęła pogoda, a dokładnie tropikalna burza, więc lot został przełożony. Kolejna próba startu planowana jest w najbliższą sobotę 30 maja. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, załoga kapsuły Crew Dragon powinna dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielne popołudnie. 

Wspólny lot NASA i SpaceX ma nie tylko pokazać, że Amerykanie bez pomocy Rosjan potrafią wysłać swoich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest także istotnym testem dla firmy Elona Muska, który ma wielkie plany odnośnie kosmosu. W końcu niejednokrotnie wspominał, że chciałby do 2050 roku skolonizować Mars. To myślenie Muska rodem z filmów science fiction przekłada się chociażby na same skafandry astronautów, którzy najprawdopodobniej w sobotę polecą w kosmos. Przywołują one na myśl wielkie produkcje z Hollywood.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SpaceX (@spacex) Maj 27, 2020 o 12:36 PDT

Skafandry astronautów NASA 2020: kto je zaprojektował?

Doskonale znane pomarańczowe kombinezony zostały bowiem zastąpione przez nowy projekt, przygotowany specjalnie dla SpaceX. Stroje zaprojektowane dla Douglasa Hurleya i Roberta Behnkena są o wiele cieńsze i lżejsze niż poprzednie skafandry NASA. Musk wspominał w wywiadach, że kombinezony były inspirowane grami wideo z serii „Halo” oraz „Mass Effect”.

Na grach jednak się nie kończy. Wspomniane wyżej skojarzenie z Hollywood jest jak najbardziej trafne, gdy weźmiemy pod uwagę, że autorem projektu skafandrów jest Jose Fernandez, kostiumograf i rzeźbiarz. Facet stworzył kostiumy do takich filmów jak „Hellboy”, „Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości”, „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”, „Thor: Ragnarok”, „Niepamięć” (film z Tomem Cruise’em) czy „X-Men: Apocalypse”. Każdy, kto widział chociażby jeden z tych filmów, raczej doskonale pamięta, jak istotną rolę odgrywają w nich kostiumy.

Skafandry astronautów NASA 2020: jakie funkcje posiadają?

Oczywiście stylowy wygląd to jedno, ale skafandry muszą być też odpowiednio funkcjonalne. W końcu ich głównym zadaniem jest zapewnienie ochrony astronautom poprzez dostarczanie tlenu oraz trzymanie odpowiedniej temperatury i ciśnienia. Kombinezony rzecz jasna tę rolę spełniają. Mierzą one na bieżąco funkcje życiowe astronautów i z tego co wiadomo są ściśle zintegrowane z system obsługującym statek Dragon. Posiadają także szereg czujników zbierających dane na potrzeby kolejnych kosmicznych misji NASA i SpaceX. Więcej szczegółów na ich temat zapewne poznamy w przyszłości.

Warto wspomnieć, że choć w sobotę Hurley i Behnken będą pierwszymi astronautami, którzy przetestują stroje Muska w kosmosie, to jednak już dwukrotnie opuściły one naszą planetę. Taki strój miał na sobie manekin o nazwie Starman (odniesienie do piosenki Davida Bowiego) za kierownicą samochodu Tesla Roadster, który został wystrzelony rakietą Falcon Heavy w kosmos w lutym 2018 roku. W przestrzeń kosmiczną udał się także inny manekin o nazwie Ripley (imię protagonistki serii „Obcego”, granej przez Sigourney Weaver). Był to bezzałogowy lot statku Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wydarzenie miało miejsce w marcu ubiegłego roku. Teraz nadszedł czas na żywych ludzi.

Behnken przyznał w jednym z wywiadów, że chciałby, by nowy skafander stał się ikoną lotów kosmicznych jak jego pomarańczowy odpowiednik. Nic nie stoi na przeszkodzie.

ELLE MAN POLECA: Ile można zmienić w 14 sekund, czyli jak zegarki ręczne uratowały misję Apollo?

ZOBACZ: SpaceX: pierwsza próba startu odwołana. Co stanęło na przeszkodzie lotu w kosmos? Kim są astronauci na pokładzie statku Tesli?

CZYTAJ: Elon Musk zdradził, jakie możliwości ma Tesla Cybertruck. „Będzie unosił się na wodzie”