Shooting-Brake: historia

Na początku pojazdy typu Shooting Brake były wykorzystywane jako powozy.  Zazwyczaj do przewożenia myśliwych, zwierzyny czy ciężkich ładunków. Wraz z rozwojem motoryzacji, ukazywały się kolejne modele, z tą różnicą, że nadwozie Shooting Brake zaczęto stosować przy okazji tworzenia pierwszych samochodów. Równocześnie coraz popularniejsze robiły się kombi, które w początkowym okresie rozwoju motoryzacji służyły do przewożenia towarów. Shooting Brake zachowywały swoją tradycję i zawsze znajdowały się w nich stojaki na broń i półki na amunicję. 

Mijały lata i sylwetka typu Shooting Brake zaczynała się klarować. Jednym z pierwszych aut z tego małego segmentu, był Chevrolet Nomad z 1955 roku. Długa maska, nadwozie typu coupe i ścięty dach, tworzący opływową sylwetkę - coś pięknego!

60 lat temu na ulice zaczęło wyjeżdżać coraz więcej Shooting Brake’ów. Szczególnie nadwozie tego typu upodobało sobie Ferrari, którego model 250 GT Drogo z 1962 roku cieszył się wielką popularnością gapiów na ulicy ze względu na niepowtarzalną stylistykę. 

Również w Wielkiej Brytanii zaczęto interesować się Shooting Brake’ami, czego efektem był Aston Martin DB5 Radford z 1965 roku

Mijały lata lecz „luksusowe” kombi nigdy nie przebiły się na rynek w stopniu, który zadowalałby producentów. Mimo wszystko pojazdy typu Shooting Brake zawsze odnajdywały swoje miejsce w motoryzacji. Pamiętacie serial „Święty” z Rogerem Moorem w roli głównej? To właśnie na bazie auta, którym jeździł, czyli Volvo P1800 powstał jeden z najsłynniejszych Shooting Brake’ów - model 1800ES.

Shooting Brake obecnie

Dziś na rynku nie znajduje się wiele propozycji z kategorii Shooting Brake. Ale spokojnie: te które są dostępne są synonimem elegancji i luksusu. Przed szereg wychodzi tu Ferrari, które trzyma w swojej ofercie Shooting Brake’i.

Modele GTC 4 Lusso (wyżej) i FF (niżej) są pięknymi autami, które mimo wszystko przynoszą włoskiemu producentowi całkiem spory dochód. 

Nadwozie typu Shooting Brake jest także popularne w Stuttgarcie. Mercedes ma w swojej ofercie dwa modele „luksusowego” kombi. CLA i CLS prezentują się przepięknie, a niemiecki producent wszystko okrasza fantastycznym wnętrzem i szeroką gamą konfiguracji.

Ten typ samochodu jest także lubiany przez Porsche. Model Panamera, który jest dostępny w tej wersji jest definicją rodzaju Shooting Brake. 

Obecnie na rynku samochody z nadwoziem Shooting Brake dostępne są tylko u producentów aut luksusowych - ale takie właśnie mają być. Drogie, piękne, przyciągające uwagę nietypową linią i nieliczne. Od zawsze stały w cieniu innych modeli, lecz Shooting Brake po prostu taki jest.