Grillowanie tylko z pozory wydaje się prostą czynnością. Z punktu widzenia laika to tylko krótkie przygotowanie dania, położenie go na ruszcie i po kilkunastu minutach posiłek jest gotowy. Jednak jeśli kiedykolwiek stałeś przy ruszcie, to z pewnością wiesz, że nie jest to proste zadanie. Wbrew pozorom grillowanie jest skomplikowaną sztuką, a do perfekcyjnego jej opanowania często potrzebnych jest wiele przedmiotów. 

Jaki wybrać grill?

W tym miejscu trzeba zadać sobie bardzo ważne pytanie, które będzie determinować rodzaj grilla, który wybierzemy –  czy bardziej zależy nam na szybkości przygotowania potraw i czy na unikalnym smaku dymu węglowego? Jeśli bliżej wam do drugiej odpowiedzi, warto rozważyć zakup grilla węglowego. Tylko on gwarantuje, że pieczone na nim potrawy będą miały przyjemny wędzony aromat. Należy jednak pamiętać, że grille węglowe są często trudniejsze w rozpaleniu i utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Zwolennikom wygodnych i prostych w obsłudze rozwiązań polecamy grille gazowe. Ich „rozpalenie" jest dużo prostsze, a osobne palniki pomagają przygotować jednocześnie potrawy wymagające innych temperatur. 

Niezbędne grillowe akcesoria

Umówmy się – sam grill nie wystarczy do tego, by przygotować doskonałe danie z rusztu. Potrzebnych jest także kilka grillowych gadżetów, które każdy facet zna doskonale. Na pierwszym miejscu są oczywiście przyrządy, które pomogą nam obracać dania na grillu i sprawdzać stan ich przygotowania. Opcją minimum są duże szczypce, które nie tylko ułatwią odpowiednie ułożenie dań na ruszcie, ale też pozwolą wygodnie zdjąć je, gdy będą już gotowe. Miłośnikom gadżetów polecamy także większe zestawy, w których oprócz wspomnianych sztućców, znaleźć można też duże widelce, pogrzebacze, a w niektórych nawet specjalne termometry. Pamiętajcie też o odpowiednim okryciu! Jeśli przed grillowaniem nie założycie fartucha, tłuszcz i sosy z potraw mogą ubrudzić wam koszulę.

Zadbaj o swojego grilla

Stare grillowe przysłowie głosi, że prawdziwego mistrza rusztu poznasz po tym, jak dba o swój sprzęt. Jeśli nie chcesz, żeby zakupiony przez ciebie grill po jednym sezonie nadawał się do wyrzucenia, warto zadbać o jego czyszczenie i przechowywanie. Ostatecznie nic nie wpływa na grille tak źle jak brud z poprzednich imprez i wilgoć. Decydując się na zakup grilla, warto od razu pomyśleć o szczotce, którą będzie się go czyścić. Dobrze, gdyby była ona zamocowana na dłuższym trzonku i miała trwałe, szorstkie włosie. By chronić grilla przed deszczówką i liśćmi, warto zaopatrzyć się w pokrowiec, którym będziemy przykrywać go pomiędzy grillowymi weekendami. 

CZYTAJ TEŻ: Czy kawa bezkofeinowa to napój „gorszego sortu”?

ZOBACZ: Dietetyk prawdę ci powie: jak jeść po epidemii i zrzucić postizolacyjne kilogramy?

ELLE MAN POLECA: Męskie gotowanie z Matteo Brunetti: Sezon truskawkowy uważam za otwarty!