Poniższy ranking oczywiście nie wyczerpuje tematu w całości. Obok seriali o modzie w ofercie zarówno Netfliksa, jak i jego konkurentów znajduje się całkiem sporo filmów (zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych), które o tym świecie traktują. Tym razem jednak skupiamy się na produkcjach odcinkowych, które można obejrzeć na Netfliksie.

American Crime Story: Zabójstwo Versace

Serial ciekawy na wielu płaszczyznach. Z jednej strony opowiada o tym, jak doszło do tego, że Andrew Cunanan wybrał Gianniego Versace na jedną ze swoich ofiar (wcześniej dokonał kilku innych zabójstw) i swój plan zrealizował. Z drugiej widzowie dowiadują się sporo o samym Versace, jego podejściu do pracy, a także relacjach rodzinnych – bo choć serial nie jest dokumentem, to te kwestie oddaje akurat dość wiernie. No i całość jest osadzona w fantastycznym dla oka świecie Miami lat dziewięćdziesiątych – sam klimat sprawia, że trudno oderwać się od ekranu.

Abstrakt: Sztuka designu

„Abstrakt: Sztuka designu” nie jest serialem skupiającym się stricte na modzie, ale jest z nią nierozerwalnie związany. Każdy z odcinków opowiada o designie, operując na różnych przykładach. Występują w nim specjaliści od wzornictwa z wielu branż: od architektury po motoryzację. Ludzi ze świata mody oczywiście wśród nich nie brakuje. W dwóch sezonach znajdziemy między innymi epizody poświęcony Tinkerowi Hatfieldowi (projektantowi, który stworzył najsłynniejsze modele butów Nike), Ruth Carter (autorce kostiumów do filmu „Czarna Pantera” oraz Neri Oxman (naukowczyni pracująca nad nowymi, bardziej ekologicznymi materiałami).

Halston

O „Halstonie” pisaliśmy niedawno przy okazji kolekcji, którą marka założona przez Roya Halstona Frowicka stworzyła wspólnie z Netfliksem. Serial opowiada o projektancie mody, który swoimi dziełami wywarł duży wpływ na oblicze tej branży w latach sześdziesiątych i siedemdziesiątych. A jest o czym opowiadać – Halston bywał częstym gościem w słynnym klubie Studio 54, gdzie bawił się w towarzystwie między innymi Lizy Minelli, Bianki Jagger i Andy’ego Warhola, a także może się pochwalić niebanalnym dorobkiem zawodowym. To on zaprojektował słynny różowy kapelusz, który Jacqueline Kennedy założyła na zaprzysiężenie swojego męża Johna F. Kennedy’ego na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W główną rolę wcielił się Ewan McGregor, a oprócz niego na ekranie można zobaczyć między innymi Krystę Rodriguez, Rebecce Dayan, Billa Pullmana i Rory’ego Culkina.

7 dni przed

Wspólnym mianownikiem wszystkich odcinków serialu dokumentalnego „7 dni przed” są przygotowania do doniosłych, skomplikowanych w organizacji i przeprowadzeniu wydarzeń z różnych branż. Niezwykle interesującym wycinkiem ze świata mody, który uchyla rąbka tajemnicy na temat tej konkretnej jego sfery jest odcinek piąty, który skupia się na pokazie Chanel Haute Couture w ramach Paris Fashion Week. Kamera towarzyszy w pracy zmarłemu niedługo później Karlowi Lagerfeldowi – od przymiarek, przez castingi, po ostatnie poprawki i wskazówki przed startem.