Czym zajmuje się seksuolog?

Seksuolog to ekspert w dziedzinie seksuologii, czyli gałęzi medycyny poświęconej zdrowiu seksualnemu człowieka: jego potrzebom, życiu płciowemu, relacjom partnerskim, jak również wszelkim nieprawidłowościom czy wręcz patologiom w tej sferze. Seksuologia ściśle wiąże się z innymi segmentami wiedzy, takimi jak psychologia, socjologia czy prawo. 

Większość seksuologów posiada również określoną specjalizację medyczną - legitymują się przeważnie dyplomem urologa, ginekologa albo internisty. Zawód ten mogą wykonywać też absolwenci psychologii. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych z zakresu seksuologii. 

Z punktu widzenia pacjenta różnica ta okazuje się dość istotna, pociąga za sobą bowiem określoną ścieżkę terapeutyczną. Seksuolog-lekarz ma uprawnienia do przeprowadzania badań i przepisania odpowiednich leków. Seksuolog z dyplomem psychologa będzie natomiast zorientowany na pomoc w zakresie emocji. Oczywiście, w razie potrzeby każdy dobry specjalista zdecyduje się pokierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne - czasami pozornie dość odległe od podstawowego problemu. 

Kiedy warto pójść do seksuologa? 

Terapia u seksuologa wywołuje w ludziach na tyle silne obawy, że większość z nas nawet nie próbuje zadać sobie pytania, w czym mógłby on nam właściwie pomóc. Tymczasem zakres usług seksuologicznych jest niezwykle szeroki. Nawet jeśli w tej chwili nie odczuwamy żadnej potrzeby kontaktu z takim specjalistą, warto pamiętać o tej profesji na przyszłość. 

Kto zatem powinien rozważyć konsultację u seksuologa? Praktycznie każdy człowiek odczuwający jakikolwiek dyskomfort na myśl o własnym życiu płciowym. W przypadku mężczyzn chodzi bardzo często o problemy w zakresie sprawności seksualnej: zaburzenia erekcji, ejakulacji albo ogólny spadek libido. Wielu mężczyzn zgłasza się do seksuologa również z powodu braku akceptacji własnej orientacji seksualnej bądź kłopotów z tożsamością płciową. 

Jak wygląda badanie u seksuologa?

Seksuolog rozpoczyna badanie od gruntownego wywiadu. Można spodziewać się więc pytań dotyczących naszego ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, przebytych chorób czy odniesionych urazów. Następnie zostaniemy poproszeni o przedstawienie sprawy, która skłoniła nas do pojawienia się w gabinecie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy u seksuologa trzeba się rozebrać. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, zawód ten wykonują często lekarze urolodzy. W uzasadnionych przypadkach może się więc zdarzyć, że zostanie nam zaproponowane badanie fizykalne u seksuologa z wykształceniem medycznym. 

Niezależnie od przedstawionego przez pacjenta problemu, specjalista powinien się wykazać taktem, spokojem oraz bezstronnością. Chociaż pierwszej wizycie u seksuologa może towarzyszyć spory stres, należy zdać sobie sprawę, że umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem stanowi integralną część tej profesji. Warto więc zaufać wybranemu specjaliście i spróbować wraz z nim rozwiązać dręczącą nas sprawę. 

Niektórzy seksuolodzy oferują nie tylko terapię indywidualną, lecz także seanse dla par. Stanowi to świetną okazję, aby pod czujnym okiem eksperta porozmawiać o trudnościach i oczekiwaniach w związku. W razie problemów seksualnych jednego z partnerów, obserwacje drugiej strony posłużą za cenną wskazówkę diagnostyczną. 

Najlepsi seksuolodzy w Polsce i na świecie

Polska seksuologia rozwijała się po II Wojnie Światowej dzięki pracownikom akademickim, niezwykle zasłużonym na polu krajowej medycyny. Ludzie tacy jak Zbigniew Izdebski czy Kazimierz Imieliński krzewili myśl seksuologiczną w swoich niezliczonych publikacjach, badając nie tylko samą ludzką seksualność, lecz także jej wpływ na kulturę czy historię.

Obecnie najbardziej znanym polskim seksuologiem jest Zbigniew Lew-Starowicz, pełniący funkcję krajowego konsultanta w tej dziedzinie. Lista uznanych specjalistów wygląda jednak znacznie bardziej okazale, o czym można się przekonać, zaglądając choćby do sieci. 

Pionierem całej XX-wiecznej nauki o seksualności był zaś Amerykanin Alfred Kinsey, który rozpoczął swoją działalność tuż po wojnie. Badał zarówno zachowania seksualne mężczyzn, jak i kobiet, zaś wiele jego koncepcji do dzisiaj stanowi punkt odniesienia dla terapeutów z całego świata. Twierdzi się wręcz, że bez wkładu Kinseya nie byłaby możliwa rewolucja seksualna, która zawładnęła Ameryką w drugiej połowie lat sześćdziesiątych.  

Ile kosztuje wizyta u seksuologa?

Za wizytę w gabinecie seksuologicznym zapłacimy ok. 100- 200 złotych. Wiele będzie tu zależało od miasta i regionu, w jakim mieszkamy. Istnieje też możliwość skorzystania z porady seksuologicznej w ramach NFZ. W tym celu trzeba się najpierw zgłosić po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu.