Specjalny model Grand Seiko może pochwalić się kolorem o nazwie „Bayside Blue”, co samo w sobie jest nawiązaniem do barwy samochodu, jaki Nissan zaprezentował ostatnio na 50-lecie swojego GT-R. Bezel zegarka jest ceramiczny, zaś srebrna tarcza została wykonana z tytanu. Materiał chroni przed zarysowaniami, jednocześnie wygodnie dopasowując się do nadgarstka. Grand Seiko Spring Drive Chronograph ref. SBGC229 posiada kopertę o średnicy 46.4 mm i jego wodoodporność sięga 10 metrów. Ma również trzydniową rezerwę mocy, wskaźnik rezerwy mocy oraz komplikację GMT.

Zegarek napędzany jest przez hybrydowy mechanizm Spring Drive, który wyróżnia się tym, że wskazówki poruszają się w sposób płynny, a nie skokowo, w małych odstępach, jak to dzieje się w przypadku tradycyjnych czasomierzy mechanicznych. W tym wypadku istotną zmianą w budowie jest zastąpienie klasycznego balansu kołem ślizgowym o średnicy 6 mm. Spring Drive zawiera zintegrowany układ, elektroniczny „hamulec” i kwarcowy kaliber, co przekłada się na dokładność jego pracy wynoszącą ± 10 sekund na miesiąc.

Oprócz wspomnianego wyżej kolory „Bayside Blue”, Grand Seiko zawiera dwa inne ukłony w stronę Nissana: biały pasek ze skóry krokodyla (z niebieskimi szwami) oraz emblemat „GTR”, który wytłoczono z 18-karatowego. SBGC229 będzie sprzedawany od czerwca 2019 roku w limitowanej wersji (przewidziano 200 egzemplarzy). Jego cena rzecz jasna robi wrażenie, bo wynosi 21,600 Euro, co przekłada się na ponad 92 tys. złotych.

W hołdzie anime

Nie da się ukryć, że Seiko to specjaliści od limitowanych edycji, które oddają hołd kulturowym ikonom z Japonii. Tak było chociażby w przypadku malarza i twórcy drzeworytów Hokusaia Katsushikiego. Zegarek Seiko Credor Fugaku Tourbillon Limited Edition czerpał inspiracje ze słynnego drzeworytu „Wielka fala w Kanagawie”. Innym potwierdzeniem tego są trzy ostatnie modele Prospex, które powstały z okazji 40. rocznicy anime „Mobile Suit Gundam”. Zegarkowa seria składa się z czerwonego modelu SBDX029, srebrno-niebieskiego SBDB033 i zielonego SBDX027. Wszystkie trzy modele oddawały hołd kultowemu serialowi w schemacie kolorystycznym. Tym samym Seiko uciekło od pułapki zaprojektowania zegarków, które w wyraźny sposób nawiązują do anime, co bez wątpienia uczyniłoby je nieszczególnie atrakcyjnymi do codziennego noszenia. Nowy Grand Seiko tylko potwierdza, że Japończycy znakomicie wiedzą, jak pogodzić nawiązania do danej ikony bez zatracania charakteru swoich produktów.