Sebastian Vettel: kariera

Sebastian Vettel urodził się 3 lipca 1987 roku, w niemieckim Heppenheim. Jak większość kierowców F1, swoją wyścigową karierę rozpoczął od startów w kartingu. Zdołał wywalczyć wiele tytułów mistrzowskich w regionalnych niemieckich seriach, najpierw jako junior, potem jako senior. Jego łupem padł też Kartingowy Puchar Monako Juniorów. W 1998 roku utalentowany Niemiec został objęty programem rozwojowym Red Bull Junior Team.  

Za kierownicą wyścigowego bolidu, Vettel zadebiutował w 2003 roku, podczas testów Formuły BMW ADAC. W tym samym sezonie zdołał wygrać pięć wyścigów i wywalczyć tytuł wicemistrzowski. Rok później, młody Vettel wspiął się na szczyt tej serii. Pod koniec sezonu, Dietrich Mateschitz - szef wyścigowego teamu Red Bull Racing - zapowiedział, że w ciągu 2 lat chciałby widzieć Sebastiana za kierownicą bolidu F1. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sebastian Vettel (@vettelofficial) Lip 8, 2020 o 4:09 PDT

W 2005 roku, Niemiec rozpoczął starty w Formule 3 Euro Series. Rok później zadebiutował w bolidzie Formuły Renault 3.5 w barwach teamu Carlin Motorsport. W połowie sezonu 2007 przerwał jednak starty w tej serii, by poświęcić się karierze w Formule 1.

Debiut Vettela w królowej motorsportów miał miejsce w 2005 roku, kiedy w ramach nagrody za zwycięstwo w Formule BMW ADAC został zaproszony na testy bolidu Williams FW27. Rok później, testował bolid BMW Sauber i został trzecim kierowcą teamu.

Jako kierowca wyścigowy, Sebastian zadebiutował w 2007 roku, podczas GP Stanów Zjednoczonych zastępując za kierownicą bolidu BMW Roberta Kubicę (Polak nie został dopuszczony do startu po niebezpiecznym wypadku podczas GP Kanady). W swoim pierwszym starcie, Vettel przekroczył linię mety na 8 pozycji stając się najmłodszym zdobywcą punktów w GP Formuły 1.

Miesiąc później, utalentowany kierowca otrzymał szansę startu w GP Węgier za kierownicą bolidu Toro Rosso. W dalszej części sezonu, Niemiec zastąpił Scotta Speeda w siostrzanym dla Red Bull Racing zespole. 

Sezon 2008 nie układał się po myśli Vettela, jednak w lipcu ogłoszono, że w 2009 roku dołączy do głównego zespołu Dietricha Mateschitza - do Red Bull Racing. Początek współpracy był niezwykle owocny - Sebastian zdobył tytuł wicemistrzowski. W kolejnym sezonie, zdołał stanąć na najwyższym stopniu podium klasyfikacji generalnej zostając najmłodszym Mistrzem Świata Formuły 1. W barwach Red Bull Racing, Vettel startował do końca sezonu 2014, zdobywając 3 kolejne tytuły mistrzowskie (2011, 2012, 2013). Tym samy, niemiecki kierowca został najmłodszym czterokrotnym Mistrzem świata Formuły 1.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sebastian Vettel (@vettelofficial) Lut 11, 2020 o 11:28 PST

W 2015 roku, Vettel dołączył do teamu Scuderia Ferrari. Pierwsze zwycięstwo w nowych barwach odniósł w GP Malezji. Dla legendarnego zespołu był to niezwykle ważny moment - ostatni raz bolid Ferrari jako pierwszy przekroczył linię mety w 2013 roku podczas GP Hiszpanii. Sezon zakończył na 3 pozycji. W roku 2016, Vettel zdołał wywalczyć czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, roku 2017 - drugie, w 2018 - drugie, a w 2019 - piąte. 

Sebastian Vettel: zarobki

Sebastian Vettel jest jednym z najlepiej opłacanych kierowców w całej stawce Formuły 1. W sezonie 2019, zarobił 35 mln euro, co dało mu drugie miejsce, tuż za Lewisem Hamiltonem. Przepaść, dzielącą tę dwójkę od pozostałych zawodników, najlepiej obrazuje fakt, że trzeci na liście - Daniel Ricciardo - zarobił o 15 mln euro mniej niż Vettel. Konto Vettela zasilają też kontrakty sponsorskie i inwestycje, ale na ten temat wiadomo niewiele - niemiecki mistrz niechętnie rozmawia z dziennikarzami o prywatnych sprawach. 

Sebastian Vettel: wiek, żona, dzieci

Takie podejście sprawia, że prywatne życie Sebastiana pozostaje wielką tajemnicą. Nie bez powodu o Vettelu mówi się, że jest jednym z najbardziej niedostępnych kierowców w padoku F1. Stroni od mediów społecznościowych, nie bryluje na salonach, nie obwiesza się kilogramami biżuterii i nie daje się przyłapać podczas szalonych imprez, a gdy chce dopingować swoją ulubioną drużynę piłkarską (Eintracht Frankfurt), nie rezerwuje loży dla VIP-ów, a miesza się z tłumem pozostałych kibiców. 

Wiadomo też, że Vettel jest ojcem dwóch córek - Emily i Matildy. Sebastian od czasów szkolnych jest wierny jednej kobiecie - Hannie Prater. Czy są małżeństwem? Nie wiadomo. W 2014 roku, pojawiły się takie plotki, ale Sebastian nigdy ich nie potwierdził. Pytania dziennikarzy na ten temat, kwitował tylko tajemniczym uśmiechem.  O życiowej partnerce Vettela też nie wiadomo zbyt wiele. Hanna podobno pasjonuje się modą i współpracuje z kilkoma znanymi markami. Nie pokazuje się zbyt często w padoku. Jak twierdzi nie widzi powodu, dla którego miałaby brylować w miejscu pracy swojego partnera.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sebastian Vettel (@vettelofficial) Lip 8, 2018 o 11:12 PDT

Sebastian Vettel: gdzie mieszka?

Sebastian Vettel od początku swojej kariery powtarza, że życia rodzinnego nie miesza z zawodowym. Wraz z najbliższymi, mieszka w szwajcarskiej miejscowości Ellighausen z dala od błysku fleszy. Jego dom to stary młyn, kompleksowo wyremontowany i zaadaptowany do potrzeb mieszkalnych. Czterokrotny mistrz świata podkreśla, że w Monako i innych rajach dla bogaczy, nie wytrzymuje dłużej niż tydzień.

Sebastian Vettel: ciekawostki

Sebastian Vettel jest jednym z najbardziej utalentowanych kierowców, ale też jednym z najbardziej kapryśnych. W padoku mówi się, że niemiecki kierowca wręcz zmusza swoich mechaników do dopracowywania bolidu w najdrobniejszych szczegółach.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sebastian Vettel (@vettelofficial) Paź 11, 2019 o 9:44 PDT

Sebastian przed każdym wyścigiem wkłada między sznurówki medalik św. Krzysztofa. Wygląda więc na to, że mistrz przywiązuje dużą wagę do religii i symboli.

Vettel nie jest uosobieniem posłuszeństwa i pokory, co często znajduje odzwierciedlenie w jego zachowaniu na torze. W 2019 roku, zignorował bezpośrednie polecenie teamu i nie oddał prowadzenia swojemu zespołowemu koledze - Charlesowi Leclercowi. 

CZYTAJ TEŻ: Robin Rogalski w ELLE MAN: Krok do Formuły 1 [WYWIAD]

ZOBACZ: Robert Kubica w ELLE MAN: Rzadko mam czas na przemyślenia... [WYWIAD]

ELLE MAN POLECA: Michael Schumacher ma przejść ryzykowną operację. Jaki jest stan zdrowia byłego kierowcy F1?