Pobyt w saunie może być doskonałym sposobem na relaks, pozbycie się napięć czy leczenie różnych dolegliwości. W niektórych krajach, takich jak Finlandia, Szwecja, Litwa, Łotwa czy Rosja korzystanie z sauny jest na tyle popularne, że jest ona nie tylko sposobem na relaks, utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji, ale także miejscem spotkań towarzyskich. Istnieje wiele rodzajów saun, które różnią się od siebie głównie temperaturą i wilgotnością powietrza. Sauna sucha, nazywana też sauną szwedzką lub fińską, to sauna, która charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą przy niskiej wilgotności powietrza. Korzyści z sauny suchej jest bardzo dużo, jednak trzeba pamiętać, że istnieją też przeciwwskazania i nie każdy może z niej korzystać.

Sauna sucha – jak korzystać?

Wiele osób zastanawia się jak korzystać z sauny suchej, tak by było to bezpieczne i pozytywnie wpływało na organizm. Seanse w saunie suchej trwają zwykle od 8 do 12 minut, a maksymalny czas jaki można w niej spędzić to 15 minut. Po seansie najlepiej udać się na krótki, zimny prysznic, a potem dokładnie się wysuszyć, chwilę odpocząć i wrócić z powrotem do sauny. Takie sesje powtarza się dwa lub trzy razy. Po ostatnim należy dokładnie wypłukać się czystą wodą, bez użycia mydła czy żelu i dokładnie osuszyć całe ciało i włosy. Można natrzeć skórę olejkiem. Po zakończeniu korzystania z sauny dobrze jest położyć się i odpocząć przez około 15-20 minut, zaleca się też wypić 1l wody. Należy pamiętać, że po seansie w saunie powinno się przez jakiś czas unikać wysiłku fizycznego.

Podobnie jak w przypadku sauny parowej, do sauny suchej należy zabrać ze sobą ręcznik. Jeśli przebywamy w saunie w pozycji leżącej, pamiętajmy, aby wstawać powoli i przed wyjściem przez chwilę jeszcze posiedzieć, dzięki czemu krążenie się unormuje. Zbyt gwałtowne wstawanie może spowodować zasłabnięcie.

Sauna sucha – temperatura

Sauna sucha charakteryzuje się znacznie wyższą temperaturą od sauny parowej. Średnio panuje w niej od 85 do nawet 120°C, a wilgotność powietrza wynosi od 5 do 15%. Takie warunki osiąga się dzięki specjalnemu piecowi,  którym nagrzewa kamienie oddające ciepło. Sauna fińska zazwyczaj wyłożona jest w środku drewnem z jodły kanadyjskiej lub cedru.

Warunki panujące w saunie suchej – bardzo wysoka temperatura w połączeniu z niską wilgotnością powietrza sprawiają, że skóra bardzo szybko się poci, co sprzyja oczyszczaniu organizmu i utracie kalorii. Zaraz po wejściu do sauny najlepiej jest usiąść na niżej położonych ławkach, a dopiero po kilku minutach przenieść się wyżej.  Jeśli to nasz pierwszy raz w saunie fińskiej, dobrym pomysłem jest całkowicie ograniczyć się do dolnej strefy.

Sauna sucha – zalety

Regularne wizyty w suchej saunie niosą ze sobą wiele korzyści dla organizmu. Ten typ sauny jest szczególnie polecany przez lekarzy. Pozytywne działanie sauny na organizm potwierdzają liczne badania.

Jedną z zalet, jakie odczujemy chodząc do sauny 1–2 razy w tygodniu, jest ogólna poprawa kondycji i samopoczucia. Sauna sucha wzmacnia odporność, przyspiesza metabolizm i pomaga oczyszczać organizm. Wysoka temperatura w saunie suchej sprawia też, że otwierają się pory, a skóra się oczyszcza, stając się miękka i zdecydowanie gładsza.

Sauna sucha - właściwości sauny suchej, czyli na co pomaga?

Niezależnie od rodzaju sauny, którą wybierzemy, pobyt w niej będzie miał działanie relaksujące, pomoże pozbyć się stresu i napięcia. Sucha sauna dodatkowo poprawia krążenie i wpływa pozytywnie na pracę serca, pomagając regulować ciśnienie.

Jedną z największych zalet suchej sauny jest oczyszczanie organizmu. Wizyta w saunie suchej powoduje intensywne pocenie się i wspomaga usuwanie toksyn. W trakcie jednej sesji, nasz organizm spala około 300 kalorii, więc przebywanie w takiej saunie może też wspomagać odchudzanie. Odpoczynek w saunie jest wskazany też po wysiłku fizycznym, ponieważ doskonale wpływa na dobry sen.

Sauna sucha – korzyści zdrowotne

Sauna sucha może być pomocna w leczeniu lub profilaktyce niektórych dolegliwości. Ponieważ nie ma w niej pary, dobrze sprawdza się u osób cierpiących na niektóre choroby dróg oddechowych. Pozytywne działanie sauny jest też widoczne u osób z nadciśnieniem, jednak warunkiem jest, aby było ono unormowane za pomocą leków i odpowiedniego trybu życia.

Również w dolegliwościach związanych z bólami stawów, sauna może przynieść ulgę. Seanse poleca się także osobom cierpiącym na napięcia mięśni pleców. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli cierpimy na jakieś schorzenia, przed wybraniem się zanim do sauny suchej, należy zasięgnąć opinii lekarza.

Sauna sucha – przeciwwskazania

Z sauny suchej powinny zrezygnować osoby z:

  • wrzodami,
  • chorobami wenerycznymi,
  • epilepsją,
  • jaskrą,
  • ostrą astmą,
  • gruźlicą. 

Wyraźną przeszkodą są też guzy, stany zapalne oraz protezy i implanty np. stawu biodrowego. Nie jest też wskazana dla kobiet w ciąży. Korzystanie z sauny jest ryzykowne dla małych dzieci (bezwzględnie nie powinniśmy tam zabierać maluchów, które nie maja jeszcze 6 lat) i osób w podeszłym wieku.

Co zabrać ze sobą do sauny? 

Przed pierwszą wizytą w saunie warto przygotować sobie kilka niezbędnych rzeczy. W twojej torbie obowiązkowo powinny znaleźć się:

  • dwa ręczniki – jeden większy, którym owiniemy się po wyjściu z sauny i drugi nieco mniejszy, na który usiądziemy w saunie,
  • klapki,
  • żel pod prysznic,
  • opcjonalnie – czapka do sauny chroniąca cebulki włosów.