Jak korzystać z sauny na siłowni: przed czy po treningu?

Słowo „sauna” prawie zawsze kojarzy się z Finlandią,. Sucha sauna uznawana jest za jeden z najlepszych sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn, metali ciężkich i poprawę metabolizmu. Oprócz redukcji kortyzolu, czyli hormonu stresu - kąpiele i sauny są wskazane przy chorobach układu oddechowego. Czy jednak trening siłowy powinien być poprzedzony sauną? Czy może lepiej skorzystać z niej po treningu?

Sauna przed treningiem i po treningu ma duży wpływ na funkcję mięśni i przebieg treningu, a także na kondycję fizyczną i zdrowie.

 • Sauna jest stosowana w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i bólu po wysiłku.
 • Wysoka temperatura w saunie sprzyja rozluźnieniu mięśni.
 • Skraca czas regeneracji i przyspiesza ich gojenie.

Sauna przed treningiem, po treningu lub nawet bez ćwiczeń ma zazwyczaj pozytywny wpływ na nasz organizm. Ostatnio pomysł treningu w saunie stał się trendem w centrach fitness. Taki trening sprowadza się do minimalnej aktywności i odbywa się w krótkich przedziałach czasowych, po których następuje odpoczynek.

Czy powinienem jednak korzystać z sauny przed czy po treningu? Prawda jest taka, że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od fizjologii i organizmu konkretnej osoby. Warto również zwrócić uwagę na stopień złożoności i intensywność samego treningu, ponieważ jest to również istotny czynnik w korzystaniu z sauny.

Korzystanie z sauny przed ćwiczeniami może pomóc przygotować serce na intensywniejszy trening. Jest to być może jedna z głównych zalet korzystania z sauny przed treningiem. Korzystanie z sauny podnosi temperaturę ciała i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wszystkie te działania prowadzą do umiarkowanego wzrostu czynności serca. Bardzo ważny jest jednak charakter ćwiczeń jakie zamierzamy wykonywać. Jeśli będzie to trening siłowy lub wytrzymałościowy, to lepiej i bezpieczniej jest zrezygnować z sauny.    

Jednak korzystanie z sauny przed ćwiczeniami może powodować odwodnienie z powodu dużego pocenia się. Odwodnienie może bezpośrednio wpłynąć na twój trening. Przed treningiem zaleca się skrócenie czasu korzystania z sauny do 10 minut. Nadmierne korzystanie z sauny przed ćwiczeniami może też prowadzić do nadmiernego rozluźnienia mięśni, co obniży jakość treningu. Unikaj ryzyka przegrzania, co doprowadzi do całkowitej niezdolności do ćwiczeń.

Czy sauna po treningu jest zdrowa?

Korzystanie z sauny bezpośrednio po treningu nie jest wskazane. Sam pobyt w saunie jest dla naszego organizmu wysiłkiem fizycznym, dlatego należy odczekać 30 minut, zanim udamy się do sauny po intensywnym wysiłku fizycznym. 

Regularne, krótkotrwałe i ostrożne korzystanie z sauny po treningu zwiększa wytrzymałość. Po wyjściu z sauny wypij od 2 do 4 szklanek wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu i pomóc ciału oczyścić się z toksyn. Podczas treningu mięśnie są uszkadzane i powstają w nich mikrourazy. Organizm chcąc zapobiec tej sytuacji w przyszłości, natychmiast odbudowuje z nawiązką włókna mięśniowe, które zostały uszkodzone. W ten sposób zwiększa się przekrój poprzeczny mięśnia i rośnie masa mięśniowa. Wzrost temperatury wzmacnia procesy anaboliczne, co naturalnie zwiększy wytrzymałość mięśni. 

Pozytywne efekty korzystania z sauny po treningu uzyskać możemy jedynie pod pewnymi warunkami. Nie wolno nam korzystać z sauny bezpośrednio po wysiłku fizycznym, a pobyt w saunie nie powinien być dłuższy niż kilkanaście minut. Nadmierne korzystanie z sauny po wysiłku nie tylko zahamuje regenerację organizmu, ale też może prowadzić do zaistnienia rabdomiolizy – stanu rozpadu mięśni.

Sauna po treningu - co daje sauna po siłowni?

Sauna jest okazją do rozluźnienia mięśni. Pod wpływem wysokich temperatur naczynia krwionośne rozszerzają się i polepsza się krążenie krwi. Mięśnie oczyszczane są z nagromadzonego kwasu mlekowego.

Wraz ze zmianami temperatury ciało zaczyna dynamicznie wytwarzać endorfiny. Osoba natychmiast odczuwa przyjemne, ale nie przytłaczające zmęczenie, pojawia się poczucie satysfakcji. Sauna po treningu to też sposób na wzmocnienie odporności.

Niektórzy eksperci w dziedzinie wychowania fizycznego i sportu uważają, że nie warto iść do łaźni parowej natychmiast po treningu. Ich argumenty są następujące:

 • Sauna to duże obciążenie dla ciała. Ekspozycja termiczna może powodować reakcję odwrotną - gwałtowne zwężenie lub rozszerzenie naczyń krwionośnych.
 • Po aktywnych zajęciach na siłowni osoba potrzebuje odpoczynku, a sauna niestety spowoduje dodatkowe obciążenie ciała.
 • Obciążenia treningowe prowadzą do aktywnej utraty wilgoci. Jeśli dodasz do tego utratę wilgoci w łaźni parowej, okaże się, że osoba narażona jest na ryzyko odwodnienia.

Sauna po treningu siłowym czy po treningu cardio?

Dzisiaj, gdy coraz więcej osób uczęszcza na hale treningowe, siłownie lub po prostu trenuje biegając. Lekarze i trenerzy sportowi są podzieleni, jeśli chodzi o korzystanie z sauny po treningu siłowym i cardio. Niektórzy zdecydowanie zalecają, aby po treningu udać się do sauny i usunąć nagromadzone szkodliwe toksyny. Inni uważają, że zmiana temperatury stanowi ogromne obciążenie dla serca.

 • Sauna po treningu cardio – wizyta w łaźni parowej doskonale pomaga pozbyć się stresu. 
 • Sauna po treningu siłowym – po treningu siłowym udanie się do sauny to wielka przyjemność, ponieważ odczuwamy głęboką potrzebę rozluźnienia mięśni. Duży wysiłek fizyczny oznacza, że w naszych mięśniach pojawiają się kwasy i toksyny, których należy szybko się pozbyć.
 • Sauna po treningu cardio: argumenty przeciwko – Podczas wysiłku fizycznego temperatura naszego ciała wyraźnie wzrasta. Dodatkowe wahania temperatury mogą zauważalnie zaszkodzić zdrowiu ludzkiemu. W żadnym wypadku nie powinieneś chodzić do sauny po treningu cardio, jeśli masz jakiekolwiek problemy z układem sercowo-naczyniowym.
 • Sauna po treningu siłowym: przeciwwskazania – Sauna po treningu siłowym jest niewskazana, jeśli czujesz, że twój organizm jest nadmiernie odwodniony. Zbyt intensywny trening też jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny.

Sauna po treningu – przeciwwskazania

Niekiedy sauna nie jest wskazana po jakimkolwiek treningu, a w niektórych przypadkach jest wręcz zabroniona. Jeśli po ćwiczeniach chcesz odwiedzić saunę, musisz kierować się następującymi wskazówkami:

 • Jeśli po treningu czujesz się zmęczony i wyczerpany, zalecamy najpierw wziąć chłodny prysznic;
 • Nie można iść do łaźni parowej natychmiast po intensywnym wysiłku. Możesz to zrobić po 2 godzinach, gdy przywrócone zostanie normalne ciśnienie i bicie serca;
 • Po treningu musisz wypić około 1,5 litra wody, aby przywrócić równowagę wody w ciele;
 • Nie można odwiedzać sauny na czczo ani na pełnym żołądku;
 • Lepsze jest kilka krótkich wizyt w łaźni parowej niż jedną długą, która wyczerpuje ciało i nie przynosi żadnych korzyści;
 • Nie możesz iść do sauny, jeśli podczas treningu lub po nim wystąpił dyskomfort, szczególnie w klatce piersiowej;
 • Powstrzymaj się od odwiedzania sauny, jeśli masz chorobę sercowo-naczyniową lub inne przeciwwskazania medyczne (takie jak ciąża lub choroby skóry).

Sauna po siłowni – opinie

Opinie dotyczące korzystania z sauny są zróżnicowane. Niektórzy trenerzy personalni całkowicie odrzucają możliwość korzystania z sauny, inni zalecają jej odwiedzanie.

W praktyce wszystko zależy od rodzaju treningu i jego intensywności. Im bardziej intensywne ćwiczenia i większe obciążenie dla organizmu, tym mniej jest wskazań do odwiedzenia sauny. Tą warto odwiedzać zwłaszcza po krótkich lub dłuższych ale mniej intensywnych treningach, bez względu na to czy jest to trening cardio czy siłowy.

CZYTAJ: Stylizacje męskich fryzur: czym i jak modnie i efektownie układać włosy?

ZOBACZ TEŻ: Kremy matujące dla mężczyzn: nawilżający, przeciwzmarszczkowy, dla cery tłustej

ELLE MAN POLECA: Tłusta cera: przyczyny, pielęgnacja, kosmetyki, dieta. Co stosować w walce z bardzo tłustą cerą?